سه شنبه , 1 خرداد 1403

معرفی 2 مقاله برتر از مجله آموزشی دندانپزشکی

خدمات دندانپزشکی شامل پروسه های درمانی، ترمیمی و زیبایی می شود که سعی داریم از عمومی ترین خدمات دندانپزشکی که شامل پر کردن دندان، عصب کشی دندان، کشیدن دندان و … می باشد تا تخصصی ترین خدمات دندانپزشکی مانند ارتودنسی دندان، ایمپلنت دندان، پیوند لثه و … را به شما معرفی کنیم. خدمات دندانپزشکی بسیار گسترده می باشند و تنها شامل خدمات درمانی و رفع عیوب نمی باشد. از جمله انواع خدمات دندانپزشکی عبارتند از:

  • خدمات درمانی
  • خدمات ترمیمی
  • خدمات زیبایی

البته هر کدام از این خدمات هم زیر مجموعه های بسیار گسترده ای دارند که در طول این نوشتار به بررسی آنها و معرفی رایج ترین خدمات دندانپزشکی خواهیم پرداخت.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت با لمینت چه فرقی دارد؟ کامپوزیت و لمینت‌های پرسلنی دندانی هر دو از درمان‌های زیبایی هستند که به زیبایی و تغییر ظاهر دندان‌ها کمک می‌کنند. در هر یک از این درمان‌ها یک لایه نازک به دندان‌ها می‌چسبد و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد.

لمینت چیست؟

لمینت دندان که به آن روکش پرسلن هم گفته می‌شود، نوعی ونیر دندانی است که به‌صورت یک لایه نازک چینی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. آنها به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. این روکش در واقع یک پوسته نازک چینی است که دارای کانتور است و شباهت زیادی هم به ناخن‌های مصنوعی دارد.

خود لمینت‌ها دو نوع دارند؛ یک نوع قدیمی‌تر که به آنها لمینت سرامیکی یا پرسلن گفته می‌شود و یک نوع جدیدتر که لمینت دندان نام دارد و شکل پیشرفته‌تر روکش‌های چینی است. هر دوی این روکش‌ها از نظر عملکرد و مزایا تقریباً مشابه هم هستند، با این تفاوت که لمینت‌ها نازک‌ترند و برای نصب آنها به میزان تراش کمتری روی مینای دندان نیاز است.

حتما بخوانید
خواص زردچوبه (۱۲ خاصیت شگفت انگیز زردچوبه برای بدن)

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟ روکش‌های کامپوزیتی نیز نوع ونیر دندانی هستند که از رزین کامپوزیتی ساخته شده و به سطح جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا شکل و رنگ آنها را جذاب‌تر کنند. ماده باندینگ کامپوزیتی مورداستفاده در این روش محصولی مشابه با چیزی است که هنگام پرکردن دندان‌ها از آن استفاده می‌شود.

مهم ترین فرق لمینت و کامپوزیت دندان کدام است؟

به‌صورت کلی تفاوت بین لمینت و کامپوزیت در موادی است که از آن ساخته شده‌اند. این تفاوت باعث می‌شود مراحل این درمان‌ها و همچنین ویژگی‌های هر یک از آنها متفاوت باشد و هر یک از این روش‌ها مزیت‌ها و معایب مخصوص‌به‌خود را داشته باشد:

مقایسه لمینت و کامپوزیتلمینتکامپوزیت
محل و نحوه ساخت روکشساخت در لابراتوارساخت توسط دندانپزشک
ماندگاری و دوام روکش‌هادوام طولانی‌مدت بین ۱۰ تا ۱۵ سالدوام کمتر نهایتا تا ۵ سال
هزینه‌های اجرای روکش دندانیهزینه‌های بیشتر برای انجام روکش دندانیهزینه‌های کمتر نسبت به لمینت
میزان تاثیر روکش در زیباسازی لبخندتاثیر بالا در زیباشدن لبخند و داشتن یک ظاهر طبیعی‌ترتاثیر نسبی در زیبایی
امکان برگشت‌پذیر بودن و خرابی روکش‌هالمینت‌ها امکان برگشت‌پذیری ندارند و ماندگارند.احتمال خرابی و برگشت‌پذیری آنها وجود دارد.
نیاز به تراش دندان‌هانیاز به تراش دندان‌ها بسیار کم است، اما باز هم به تغییر آنها نیاز است.بسته به شرایط دندان‌ها ممکن است نیاز به تراش باشد.
امکان درمان و ترمیم روکش‌هادر صورت شکستگی باید روکش‌ها تعویض شوند.می‌توان روکش‌های شکسته را درون دهان هم ترمیم کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بررسی مزایای روکش لمینت و کامپوزیت دندان را مطالعه کنید.

حتما بخوانید
علائم تیروئید عصبی چیست؟

چه ماده ای برای بلیچینگ دندان استفاده می شود؟

ماده اصلی که برای بلیچینگ استفاده می­شود، مواد شیمیایی به نام های پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید است. در مطب از ماده پراکسید هیدروژن استفاده می­شود و ماده پراکسید کربامید برای روش خانگی بکار می­رود. تجویز این دو روش باید زیر نظر دندان­ پزشک زیبایی انجام شود. این مواد به ساختار کریستالی مینا نفوذ کرده و با گذشت زمان رنگ دانه هایی که روی دندان رسوب کرده اند، را اکسید کرده و رنگ عاج دندان نیز روشن تر می­شود. باید توجه داشت که این مواد شیمیایی با لثه و صورت تماس نداشته باشند.

بلیچینگ دندان

بعد از انجام بلیچینگ دندان بهتر است که یک سری مراقبت هایی انجام داد تا میزان تاثیر این کار بیشتر نمایان شود و در کوتاه مدت به ترمیم و اصلاح نیاز نداشته باشد.

معرفی روش‌های بلیچینگ دندان

سه روش برای سفید کردن دندان ها وجود دارد: بلیچینگ در مطب، بلیچینگ در منزل و بلیجینگ با محصولات سفید کننده بدون نسخه (OTC).

بلیچینگ در مطب (In Office Bleaching)

این نوع بلیچینگ دندان با استفاده از مواد سفید کننده دندان با غلظت‌های بالا (۲۵-۴۰٪ هیدروژن پراکسید) انجام می‌شود. با آفیس بلیچینگ دندان، دندانپزشک کنترل کاملی در طول عمل و فرایند سفید کردن دندان ها دارد. در این روش، قبل از قرار دادن ژل هیدروژن پراکسید، لثه‌ها توسط ماده‌ای محافظ، به نام اپال‌دم، ایزوله می‌شوند.

پس از انجام اقدامات محافظت از لثه‌ها، ژل سفید کننده بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود و در طی زمان مربوطه در مطب دندانپزشکی، به وسیله گرما یا نور (یا بدون آنها) فعال می‌شود.

حتما بخوانید
۲۸ بهترین داروی گیاهی برای رشد مو

بلیچینگ دندان خانگی (Home Bleaching)

در این روش از دندان‌های شخص قالب تهیه شده. به عبارتی بر اساس فرم دندان‌ها، یک قالب یا تری (Bleaching trays) تهیه می‌گردد. ژل‌های سفید کنندهِ با غلظت کم در اختیار فرد قرار داده می‌شود تا در منزل داخل تری قرار داده و استفاده کنند.

ژل‌های سفید کننده دندان در این روش حاوی عامل سفید کننده کارباماید پراکسید 10 تا ۲۰ درصد است. این مقدار برابر با هیدروژن پراکسید 3.5 تا ۶.۵ درصد است.  به طور کلی، توصیه می‌شود که ماده با ۱۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۸ ساعت در روز و ماده دارای ۱۵-۲۰٪ کاربامید پراکسید به مدت ۳-۴ ساعت در روز استفاده شوند. این درمان (بلیچینگ دندان خانگی) توسط خود بیمار انجام می شود. اما در طی مراجعات و بازنگری باید توسط دندانپزشک تحت نظارت قرار بگیرد.

محصولات سفید کننده دندان

در نهایت، به جز بلیچینگ دندان در منزل و مطب، محصولات سفید کننده بدون نسخه ( OTC ) اشاره کرد که در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. این محصولات از یک ماده سفید کننده دندان با غلظت کم (بین ۳ تا ۶ درصد هیدروژن پراکسید) تشکیل شده‌اند.

چگونه بلیچینگ دندان را ماندگارتر کنیم؟

  • می‌توان با پرهیز از خوردن مواد غذایی و عاداتی که باعث تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شوند (که در قسمت تغییر رنگ دندان‌ها به آن‌ها اشاره شد). با این کار می‌توان نتیجه حاصل شده از بلیچینگ را به مدت طولانی‌تری حفظ کرد.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها و استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مرتب و روزانه. با حذف پلاک میکروبی و رنگدانه ها موجب ماندگاری بیشتر رنگ حاصل از بلیچینگ می‌گردد.
  • همچنین با درمان بلیچینگ دندان دوره‌ای (چه در منزل و چه در مطب) می‌توان به حفظ این نتیجه در مدت زمان طولانی‌تر کمک کرد.
حتما بخوانید
4 روش جوان سازی پوست

البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چه کسانی نباید بلیچینگ دندان انجام دهند؟ را مطالعه کنید.

پیشنهاد ما به شما

تزریق ژل

تزریق ژل چیست و چه کاربردهایی دارد؟ + ویدیو انجام تزریق ژل صورت

معیارهای زیبایی از دید هرکس می‌تواند متفاوت باشد. بعضی صورت‌های استخوانی دوست دارند و بعضی …

دیدگاهتان را بنویسید