نماد سایت دکتر بایا

چالش‌های جراحی لگن و ران

به محل اتصال استخوان‌های مجاور و متصل به یکدیگر مفصل می‌گویند. اگر این بخش فاقد کارکرد صحیح باشد، حرکات مختلف اندام‌های حرکتی از ناحیه مفصل دچار اختلال می‌شود. دلایل متعددی وجود دارد تا این اختلال­ها از ناحیه مفاصل به­ وجو‌د بیاید.

به­طوری که اگر یک مفصل که محل اتصال استخوان لگن و ران است، دچار آسیب شود، باید به­کمک جراحی تعویض مفصل لگن و ران، نسبت به درمان این شرایط اقدام کرد. در این مقاله قصد داریم تا درمورد جراحی لگن و ران و چالش‌های آن صحبت کنیم.

مهم‌ترین علت تخریب مفصل لگن و ران

عملکرد صحیح مفصل لگن و ران به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها باید اشاره­ای به تاندون­ها، عضله­ها، رباط­ها و استخوان­ها کرد. دقت داشته باشید درصورتی­که این اندام‌ها بدون مشکل و هماهنگ با یکدیگر در ارتباط باشند، فرد در راه­رفتن مشکلی نخواهد داشت.

با این حال اگر عکس این عمل اتفاق بیفتد، شاهد آسیب­ های جدی در ناحیه مفصل و لگن خواهیم بود که مهم­ترین علل تخریب مفصل لگن و ران می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

توجه داشته باشید که با درنظرگرفتن موارد و بیماری­های گفته­شده، افرادی که به این مشکلات دچار هستند، توسط دکتر جراحی لگن و ران در اولویت نوبت جراحی قرار می­گیرند.

جراحی لگن و ران به چه صورت انجام می‌شود؟

تعویض مفصل لگن و ران توسط یک جراح ارتوپد انجام می‌شود که مفصل آسیب ­دیده در بیمار را برمی‌دارند و یک مفصل مصنوعی را جایگزین آن مفصل می‌کنند. این عمل جراحی ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد و نسبت به آسیب­دیدگی مفصل فرد بیمار، مدت­زمان عمل متفاوت است.

آمادگی قبل از انجام عمل جراحی لگن و ران

قبل از انجام عمل جراحی تعویض مفصل لگن و ران، لازم است بیمار یک سری مراحل را طی کند. در ادامه همه آنها را لیست کرده­ایم:

مراقبت‌های بعد از جراحی

بعد از جراحی باید اقدام به انجام یک سری توصیه کرد که همه آنها موجب افزایش سرعت بهبودی فرد بعد از جراحی خواهند شد. این موارد عبارت­اند از:

عوارض تعویض مفصل در جراحی لگن و ران

با توجه به موفقیت­آمیز بودن این جراحی، در برخی از موارد فرد بیمار دچار عوارض می‌شود. به همین دلیل شناخت این عوارض می­تواند کمک­ کننده باشد:

جمع بندی

تعدادی از دردهای احتمالی در ناحیه لگن و ران وجود دارند که با فیزیوتراپی، کاردرمانی و روش‌های دیگر درمان نمی­شوند. به همین دلیل بیمار به­جز جراحی لگن و ران، هیچ انتخابی برای تسکین وضعیت خود نخواهد داشت.

با این حال بسیاری از افراد نسبت به عمل مقاومت نشان داده و فعالیت روزانه خود را کاهش می‌دهند که با این کار باعث ضعف استخوان‌های خود شده و با کوچک­ترین ضربه استخوان لگن آنها دچار شکستگی خواهد شد.

ازاین­رو توصیه ما این است که با تصمیم درست و انتخاب یک جراح باتجربه، فصل جدیدی در زندگی خود آغاز کرده و بدن خود را مجبور به تحمل دردهای ناشی از آسیب­های مختلف ران و لگن، نکنید.

خروج از نسخه موبایل