نماد سایت دکتر بایا

سیر تا پیاز ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

افراد گاها به دلایل مختلفی چون افزایش سن ممکن است یک یا چند دندان دائمی خود را از دست بدهند. شما فکر می‌کنید جایگزین نکردن آن چه تبعاتی در پی دارد؟ باید گفت که جای خالی دندان علاوه بر ظاهر ناخوشایند و مشکلاتی در جویدن غذا و صحبت کردن، به مرور منجر به از بین رفتن استخوان فک در ناحیه مذکور می‌گردد. بهترین راه برای جایگزینی ایمپلنت دندان است.

یک ایمپلنت دندان شامل یک پایه یا فیکسچر به شکل پیچ است که در یک عمل جراحی داخل استخوان فک جایگذاری می‌شود تا با استخوان جوش خورده و محکم شود. این فرایند چندین ماه طول می‌کشد. ایمپلنت دندان به عنوان ریشه مصنوعی عمل می‌کند و سپس بر روی آن تاج مصنوعی یا روکش دندان نصب می‌شود تا جای خالی دندان پر شود. آیا شما هم به دنبال راهی برای جبران دندان از دست رفته هستید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با ایمپلنت دندان بعنوان بهترین راه حل این مسئله آشنا شوید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: “لبخند لثه‌ای” از دلایل تا درمان


چه کسانی باید به فکر ایمپلنت دندان باشند؟


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: با بلیچینگ دندان لبخند خود را زیباتر کنید


ایمپلنت دندان برای افراد زیر ممنوع!


درباره‌ی حساسیت دندان چه می‌دانید؟


انواع ایمپلنت دندان کدامند؟

امروزه اکثر ایمپلنت های دندان از تیتانیوم ساخته می شوند که فلزی دارای کیفیت بالا است و می تواند برای این منظور بسیار مناسب باشد. تیتانیوم یک لایه نازک بر روی سطح خود ایجاد می کند که از آن در برابر خوردگی حفاظت می کند.

ایمپلنت ریشه ای شکل

این مدل رایج ترین نوع کاشت ایمپلنت است که برای بیماران استفاده می شود. نوع ریشه ای شکل در اصطلاح درون استخوانی یا درون ریشه ای نیز گفته می شود، به این معنی که این نوع در استخوان قرار می گیرند. این مدل شبیه پیچ ضخیم یا مخروط است و دارای پهنا و طول متفاوت می باشد.

برای موفقیت آمیز بودن آن، نیاز به ایجاد عمق و عرض کافی در استخوان برای فراهم کردن پایه مطمئن برای آن وجود دارد. دندان پزشک شما درباره نوع  مناسب برای استفاده بر اساس کیفیت استخوان فک و نوع روکش، پل یا دندان مصنوعی که قرار است بر روی آن قرار بگیرد تصمیم گیری خواهد کرد.

نوع دارای چارچوب راموس

این نوع را در صورتی می توان استفاده کرد که استخوان فک پایین برای استفاده از ایمپلنت دندان ریشه ای شکل بسیار نازک باشد یا قصد داشته باشیم از ایمپلنت ساب پریواستیل استفاده کنیم. این مدل دارای چارچوب راموس در گوشه عقب استخوان فک در دهان (یعنی نزدیک دندان های عقل) و نزدیک چانه قرار می گیرد.

هنگامی که آن در محل قرار گرفت و بافت اطراف آن ترمیم شد، یک میله فلزی نازک در اطراف بالای لثه قابل رویت خواهد بود. دندان های مصنوعی در ادامه به صورتی ساخته می شوند که متناسب با این میله باشند. این نوع همچنین می توانند فک ضعیف را تثبیت کرده و از ایجاد شکستگی در آن جلوگیری نمایند.


برای مطالعه بیشتر: درباره‌ی عوارض دندان قروچه چه می‌دانید؟


فواید استفاده از ایمپلنت دندان

با توجه به این که جای خالی دندان ها می تواند ظاهری نامناسب را به وجود آورد استفاده از ایمپلنت دندان می تواند زیبایی از دست رفته را برای شما جبران کرده و اعتماد به نفس را به شما بازگرداند.

ایمپلنت دندان یکی از سریع ترین روش ها برای جایگزینی دندان های از دست رفته است و اگر مشکل کلی در سلامت جسمانی و استخوان های فک وجود نداشته باشد به سرعت می توان آن ها را جایگزین دندان های از دست رفته کرد.

یکی از مزایا ایمپلنت دندان که آن را بین بیماران و پزشکان به روشی محبوب تبدیل کرده است طول عمر بالای آن است. طول عمر ایمپلنت ها در حدی است که اگر بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت کنید تا آخر عمر می تواند کارایی لازم را برای شما داشته باشد بدون این که دردسری برای شما به وجود آورد.


جهت آگاهی: همه چیز درباره ی بیماری ایدز


جراحی‌های اصلاحی که ممکن است پیش از ایمپلنت صورت گیرند

  1. پیوند استخوان یا اصلاح ریج (Ridge modification): در شرایطی که استخوان فرد تحلیل رفته باشد یا تراکم کافی نداشته باشد و یا ارتفاع آن برای کاشت پایه ایمپلنت مناسب نباشد؛ معمولا پیش از اقدام به کاشت ایمپلنت از پودر استخوان برای پیوند استخوان فک استفاده می شود.
  2. لیفت سینوس (Sinus lift): سینوس فک بالا ممکن است به استخوان فک بسیار نزدیک باشد بنابراین ارتفاع استخوان فک برای کاشت پایه ایمپلنت کافی نیست. در این شرایط جراح، پس از بلند کردن بافت لثه، یک حفره کوچک در استخوان ایجاد می کند و غشای بین سینوس در طرف دیگر حفره که سینوس را از استخوان فک جدا کرده مشاهده می شود. این غشا توسط ابزار مخصوصی به عقب هل داده می‌شود تا از استخوان فک فاصله بگیرد. سپس گرانولهای ماده گرفت استخوان در این فضای خالی که قبلا سینوس قرار داشت جا داده می شوند.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: همه چیز درباره جرم گیری دندان و اهمیت آن


مراقبت‌های مهم پس از کاشت ایمپلنت

سخن پایانی

در این محتوا درباره ایمپلنت دندان خواندیم. قابل ذکر است که به طور متوسط درمان و ریکاوری در ایمپلنت معمولی بین 3 تا 6 ماه پس از کاشت پایه و حدود 3 ماه پس از قرار دادن اباتمنت است که بیمار را 9 ماه درگیر می کند. درصورتیکه مدت زمان درمان و ریکاوری در مینی ایمپلنت به حدود 1 تا 3 ماه کاهش می یابد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل