نماد سایت دکتر بایا

“فلج تارهای صوتی” از علل تا درمان

فلج تارهای صوتی

تارهای صوتی یا همان پرده‌های صوتی عاملی هستند برای اینکه شما بتوانید صحبت کنید یا آواز بخوانید. جالب است که این تارها حتی در تنفس هم به شما می‌کنند. آن‌ها مانند یک تور، مانع ورود مواد غذایی یا بزاق به راه تنفسی‌تان می‌شوند. یکی از عارضه‌های رایج برای این اعضای کوچک و کاربردی بدن، فلج آن‌هاست. امام آیا درمانی برای این اتفاق وجود دارد؟ علت یا علل رخ دادن آن چیست؟ آیا بعد از درمان باز هم می‌توان زیر آواز زد و با خیال راحت بلند بلند صحبت کرد؟ در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در مورد فلج تارهای صوتی بدست آورید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: “سرطان سینه” از علائم تا درمان


نشانه‌های فلج تارهای صوتی

تارهای صوتی شما دو نوارمنعطف و نازک از ماهیچه بوده که در ورودی نای قرار دارند. هنگامی که صحبت می‌کنید، دو تار به سمت هم آمده تا با لرزش هماهنگ صدا تولید کنند.در وضعیت استراحت، تارها راحت و شل بوده که باعث می‌شود به راحتی نفس بکشید.

در اکثر موارد فلج تارهای صوتی یک طرفه اتفاق می‌اقتد. فلج دو طرفه، وضعیتی نادر ولی بسیار جدی است. ممکن است باعث مشکلات صوتی، تنفس و بلع غذا شود.

علائم و نشانه های فلج تارصوتی عبارتست از:


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: هر آنچه درباره کهیر باید بدانید


چرا تارهای صوتی فلج می‌شوند؟

در این اختلال، رسیدن تکانه‌های عصبی به تارهای صوتی مختل شده و سبب فلج عضلات صوتی می‌شود. در اغلب موارد پزشک علت فلج تارها را نمی‌دانند، ولی دلایل محتمل شناخته شده می‌توانند:


درباره‌ی آپاندیس چه می‌دانید؟


روش‌های تشخیص فلج تارها

پزشک ابتدا در مورد علائمتان سوال خواهدپرسید، سپس ممکن است به صدایتان گوش دهد و مدت زمان شروع مشکل در صدایتان را بپرسد. برای بررسی‌های بیشتر ممکن است تست‌های زیر درخواست شود:

این اندوسکوپ‌های مخصوص با بزرگنمایی زیاد، اجازه‌ی بررسی دقیق ساختار و عملکرد تارهای صوتی را به پزشک می‌دهد و پزشک می‌تواند درگیری هردو تارصوتی را بررسی کند.

این ترفند، اطلاعاتی در مورد روند درمانی‌تان به پزشک نمی‌دهد ولی می‌تواند در مورد چگونگی بهبودتان پزشک را مطلع سازد.

این آزمایش جهت پیش‌بینی روند بهبودی در مدت زمان ۶هفته تا ۶ماه پس از شروع علائم به کار می۲رود.


برای مطالعه بیشتر: عمل بینی و انواع آن را بیشتر بشناسید


عوارض فلج تارهای صوتی چیست؟

مشکلات تنفسی ناشی از فلج تارهای صوتی گاهی خفیف است. تنها باعث تغییر کیفیت صدا، خش دار شدن و خشن‌تر شدن آن می‌شود. ولی گاهی این مشکلات بسیار جدی بوده و حتی تهدیدی برای زندگی فرد به شمار می‌روند. 

از آن‌جایی که فلج تارها، مانعی برای باز شدن و یا بسته شدن کامل راه‌های تنفسی است، احساس خفگی در هنگام خوردن غذا و نوشیدن مایعات و یا به اصطلاح آسپیراسیون است‌. آسپیراسیون ناشی از ذات الریه بسیار نادر و در عین حال شدید بوده و نیازمند مراقبت‌های فوری پزشکی است.

درمان فلج تارهای صوتی

درمان از کار افتادگی تارهای صوتی به علت، شدت علائم و زمان آغاز بروز علائم بستگی دارد. درمان شامل صوت درمانی، تزریق بالک، جراحی و یا درمان‌های ترکیبی است. 

صوت درمانی 

جلسات صوت درمانی شامل تمرین‌ها و یا دیگر فعالیت‌ها برای قوی‌تر کردن تارهای صوتی، بهبود کنترل تنفس در هنگام صحبت کردن، جلوگیری از فشار غیر طبیعی در دیگر عضلات اطراف تار یا تارهای صوتی از کار افتاده و محافظت از راه تنفسی در جریان بلع است. 

گاهی اوقات، مانند زمانی که تارها در یک مکان از کار افتاده باشند و نیازی به تزریق بالک و یا تغییر موقعیت تارهای صوتی نباشد، تنها درمان مورد نیاز بیمار صوت درمانی خواهد بود. 

انجام جراحی برای ترمیم و بهبود تارهای صوتی

اگر علائم فلج تارها خود به خود بهبود پیدا نکند، برای بهبود توانایی صحبت کردن و بلع مواد غذایی درمان‌های جراحی انجام خواهد شد. 

تزریق بالک

 از کار افتادن عصب تارهای صوتی ممکن است منجر به نازک و ضعیف شدن آن‌ها شود. برای اضافه کردن حجم به تارهای فلج شده، پزشک متخصص حنجره (laryngologist)، با کمک یک ماده مانند چربی بدن، کلاژن و یا یک ماده پر کننده به تارهای صوتی حجم بدهد. 

این حجم اضافه شده، تار صوتی آسیب دیده را به وسط حنجره نزدیک‌تر می‌کند. پس بنابراین عملکرد و حرکت تار صوتی مقابل در هنگام صحبت کردن، سرفه کردن و یا عمل بلع به تار صوتی آسیب دیده نزدیک‌تر خواهد بود. 

ایمپلنت های سازه ای

 به جای تزریق بالک می‌توان از روش تیروپلاستی ( thyroplasty) یا جراحی چارچوب حنجره (laryngeal framework surgery) استفاده کرد. در این روش از یک ایمپلنت در حنجره برای جا به جایی مکان تارهای صوتی استفاده می‌شود. در موارد نادر، افرادی که این جراحی را انجام می‌دهند، نیاز به انجام عمل جراحی دوم برای تغییر محل ایمپلنت خواهند داشت. 

جایگزینی عصب آسیب دیده (reinnervation)

 در این جراحی، یک عصب سالم از دیگر نقاط گردن با عصب آسیب دیده تار صوتی جایگزین می‌شود. بعد از انجام این عمل جراحی و برای بهبودی کامل به شش تا نه ماه زمان نیاز است. برخی از پزشکان این روش درمانی را با روش تزریق بالک ترکیب می‌کنند.

تراکئوستومی (Tracheotomy)

 اگر هر دو تار صوتی از کار افتاده و به هم نزدیک شده باشند، جریان هوا کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط، فرد برای تنفس با مشکلات زیادی دست به گریبان است. پس نیاز به انجام عمل جراحی نای شکافی یا تراکستومی خواهد داشت. 

در این روش، یک برش در جلوی گردن ایجاد شده تا پزشک به صورت مستقیم به حنجره دسترسی پیدا کند. بعد از آن لوله تنفسی وارد می‌شود و هوا اجازه پیدا می‌کند تا تارهای صوتی را دور بزند. 


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز سنگ لوزه


سخن پایانی

در این مطلب درباره فلج تارهای صوتی و علل و علائم آن خواندیم. قابل ذکر است که افرادی که نیاز به جراحی تیروئید، گلو یا قسمت فوقانی قفسه سینه شان دارند ریسک بالاتری به آسیب اعصاب طناب های صوتی دارند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را رد کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل