جمعه , 29 تیر 1403
جدیدترین مقالات

علت خواب زیاد در طب سنتی و درمان آن

درمان پرخوابی در طب سنتی

خواب یکی از نیاز های روز مره بدنانسان است. اختلالات خواب بسیار متفاوتند؛ اغلب افراد دچار کم خوابی و بد خوابی هستند. اما عده دیگری از افراد نیز وجود دارند که از اختلال پرخوابی و خواب زیاد رنج می برند! این افراد در اغلب ساعات روز یا خواب آلود هستند و یا در خواب به سر می برند. در ادامه قصد بررسی این اختلال و نحوه درمان آنرا داریم. با دکتر سلام همراه باشید.

خواب یکی از مهم‌ترین مسائل در طب سنتی ایران است البته باید دانست که در مزاج سرد و تر افراد نیاز بیشتری به خواب دارند و همچنین در مزاج گرم و تر نیز به دلیل اینکه رطوبت مغز بیشتر است، افراد به خواب بیشتری نیاز دارند. خواب، انواع خستگی را از بین می‌برد و موادی که بیش از حد میل به تخلیه دارند را در بدن ذخیره می‌کند البته خوابیدن می‌تواند موجب دفع مواد زائد شود.

دفع عرق بدن در زمان خواب فعال‌تر از زمان بیداری است و اگر کسی هنگام خواب بدون علت خارجی بسیار عرق می‌کند، نشانه آن است که بیش از حد غذا مصرف کرده و گرمی بدن او افزایش پیدا کرده است.

خواب سنگین خوابی است که پس از مصرف غذا و آرامش بعد از آن انجام شود که خوابیدن قبل از چنین آرامشی خوابی خوش و پیوسته نیست البته خوابیدن در هنگام روز می‌تواند موجب افزایش سردی و رطوبت بدن شود. به همین دلیل موجب تنبلی و کسل شدن افراد می‌شود.

بهتر است افراد با طبیعت سرد و تر و سرد مزاج روزانه ۸ ساعت خواب داشته باشند همچنین افرادی که دارای طبیعت گرم و تر هستند روزانه به ۷ ساعت خواب نیاز دارند و افرادی که دارای طبیعت سرد و خشک هستند روزانه به ۶ ساعت خواب نیاز دارند و افرادی که گرم مزاج هستند نیز روزانه به ۶ ساعت خواب نیاز دارند.

علت خواب وجود رطوبت معتدل در مغز است که باعث بی‌حرکتی می‌شود. البته‌ این بی‌حرکتی شامل ریه، قلب و سیستم گوارشی نمی‌شود. در خواب‌، حرارت غریزی به سمت باطن بدن می‌رود و در نتیجه ظاهر بدن سرد و باطن آن گرم می‌شود.خواب معتدل تمامی ‌اعمال طبیعی شامل هضم‌، متابولیسم و دفع سموم را بهبودمی‌بخشد و موجب تجدید قوای اعضاء مختلف بدن از جمله مغز می‌شود.

آنچه باید در مورد خواب بیش از حد بدانید

به احتمال زیاد شنیده اید هر شب باید به اندازه کافی بخوابید. در صورت عدم انجام این کار در معرض خطر پیرامون سلامتی خود قرار می گیرید که باعث بروز بسیاری از علائم و مشکلات سلامتی می شود. به طور دقیق چقدر باید بخوابید؟ نیازهای مربوط به خواب به سن بستگی دارد، اما فرد به فرد هم متغیر است. نیازهای خواب تحت تاثیر بارداری، افزایش سن، محرومیت از خواب و کیفیت خواب نیز قرار می گیرد.

در صورت کم خوابیدن باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید و در صورت موثر نبودن باید به پزشک مراجعه کنید، همچنین برخی افراد درباره خواب زیاد به پزشک مراجعه می کنند. به گزارش هلث لاین، خواب آلودگی بیش از حد می تواند نشانه وجود چندین مشکل مختلف باشد و خواب بیش از حد حتی خطراتی برای سلامتی به همراه دارد.

علل احتمالی خواب زیاد

خواب بیش از حد را “خواب طولانی” نیز می نامند. این وضعیت حدود دو درصد از افراد را درگیر می کند. افراد مبتلا به پرخوابی ممکن است به 10 تا 12 ساعت خواب در شب نیاز داشته باشند تا بهترین حال را تجربه کنند.

از آنجایی که زندگی روزمره شامل وظایفی است که اجازه استراحت زیاد را نمی دهد، افراد دارای خواب طولانی ممکن است در طول روز احساس خستگی مفرط کنند و حتی 15 ساعت بخوابند.

اگر اغلب در نیمه های شب از خواب بیدار می شوید ممکن است دچار بی خوابی شوید. شاید همه بیداری های شبانه خود را به خاطر نیاورید، اما این موارد می توانند شما را از خواب عمیق کافی باز دارند تا احساس سرزندگی در شما کاهش یابد.

حتما بخوانید
بیماری نقرس چیست و چگونه درمان می‌شود؟

پرخوابی به طور معمول در دوران کودکی شروع می شود. اگر همیشه به اندازه الان احساس خستگی نکرده اید شاید اتفاق دیگری در حال رخ دادن است. عوامل سبک زندگی نیز می توانند در این زمینه نقش داشته باشند. اگر به طور منظم به اندازه کافی نمی خوابید بدن سعی می کند با خواب بیش از حد آن را جبران کند، همچنین برخی شرایط باعث خواب بیش از حد می شوند، مانند:

مشکلات مربوط به تیروئید

بیماری قلبی

آپنه خواب

افسردگی

نارکولپسی یا حمله خواب

مصرف داروهای خاص

عوارض پرخوابی

برای افراد مبتلا به پرخوابی، خواب بیش از حد مشکلات زیر را ایجاد می کند:

اضطراب

سطح پایین انرژی

مشکلات مربوط به حافظه

حتی در صورت عدم وجود اختلال خواب، خواب بیش از حد منظم بر سلامتی تاثیر منفی می گذارد. برخی از عوارض شامل موارد زیر است:

سردرد

چاقی

دیابت

کمردرد

افسردگی

بیماری قلبی

افزایش خطر مرگ

افراد پرخواب بیشتر در معرض خطر تصادفات رانندگی قرار دارند. در صورتی که از خواب آلودگی شدید رنج می برید هنگام کار با تجهیزات سنگین احتیاط کنید.

درمان پرخوابی و خواب آلودگی

درمان پرخوابی در طب سنتی

1. تشخیص دهید که آیا پرخواب هستید یا خیر؟

همه افراد همنگام برخاستن از خواب صبگاهی دچار مشکل می شوند؛ اما این عامل نمی تواند نشانه خوبی برای پر خوابی شما باشد! اصولا پر خوابی به معنی خواب بیش از حد نرمال بدن است. میزان خواب نرمال برای یک فرد بالغ در طول شبانه روز 11 ساعت می باشد و تجاوز از این مقدار نشان از ابتلا به پر خوابی است. استاندارد زمان خواب برای بزرگسالان چیزی حدود 6 تا 8 ساعت می باشد که در هر فردی ممکن است کمی بیشتر یا کمتر باشد.

2. با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

تشخیص بیماری و اینکه خودتان متوجه شوید که بهبود حاصل کرده اید یا خیر بسیار مهم است.بعضی اوقات بعضی داروها باعث ایجاد خواب آلودگی می شوند که دکترتان به راحتی می تواند آن را تشخیص و دارو را برایتان عوض کند. مشکلات خواب می تواند بر اساس شرایط مختلف مثل افسردگی، اختلالات فصلی، مشکلات قلبی، سرطان، مشکلات تیروئید و… ایجاد شود.

• خواب زدگی یکی از حالت های پرخوابی است. تمایل به خوابیدن بیش از 7 تا 8 ساعت ممکن است به دلیل تغییرات شیفت کاری، اختلالات خواب، خواب پریدگی، سفر به کشوری دیگر و یا استفاده از داروهای خاص و یا بیماری های مربوط به روان باشد.بنابراین نداشتنخواب کافی و درست و حسابی که منجر به خواب زدگی شود باعث می شود که مدام خواب آلوده باشید.

برای مقابله با پرخوابی خودتان دست بکار شوید.

درمان پرخوابی در طب سنتی

1. ساعت بدنتان را از نو تنظیم کنید.

می توانید هر شب راس ساعت مشخصی به تخت خواب بروید و صبح هم راس ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. همیشه از ساعت زنگدار استفاده کنید تا بتوانید راس ساعت مطلوبتان بلند شوید.به این ترتیب بدنتان به طور طبیعی عادت خواهد کرد که راس ساعت مشخصی به طور اتوماتیک وار بیدار شود و در شب هم به خواب رود.

• حتی اگر احساس کردید که راس ساعت مشخص خوابیدن و بیدار شدن فایده ای ندارد اما شما باز هم به این روند ادامه دهید. شاید کمی زمان بر باشد تا بتوانید بر ضعفتان غلبه کنید اما مطمئن باشید بدنتان عادت خواهد کرد پس ادامه دهید.

• اگر شب گذشته خواب خوبی نداشته اید اصلا نگران شب قبل نباشید. همیشه به فکر لذت بردن از خوابی باشید که امشب در پیش رو دارید.

2. به خودتان تلقین کنید که می توانید سر موقع از خواب بیدار شوید.

تلقین کردن و ایجاد آمادگی ذهنی از جمله بهترین روش های درمانی و مکمل در هر زمینه ای به شمار می آید. قبل از خوابیدن با خودتان شرط کنید که در فلان ساعت از روز مثلا راس ساعت 8 از خواب بیدار خواهید شد. این روش یکی از کار آمد ترین روش ها است؛ افراد زیادی وجود دارند که با استفاده از این روش ساعت خواب خود را تنظیم کرده اند.

حتما بخوانید
سیر تا پیاز سنگ لوزه

• کمی با خودتان فکر کنید و دلیل پرخوابی تان را مرور کنید.آیا می خوابید که از مواجه شدن با ادامه روز فرار کرده باشید؟ اگر جواب بله است چه چیزی باعث شده که شما را وادار به خواب کند تا از انجام آن فرار کنید؟ سعی کنید زندگی را همانگونه که دوست دارید برای خودتان بسازید نه اینکه از ان فرار کنید.

درمان پرخوابی در طب سنتی

• اگر با خودتان می گویید که من بیش از دیگران نیاز به خواب دارم فقط دنبال بهانه جویی هستید. شرایط روحیتان را آزمیش کنید و نگاهی به واقعیت های زندگیتان بیاندازید.ببینید آیا از کارتان متنفرید یا برای شانه خالی کردن از بعضی کارها می خوابید؟ اگر اینطور است به فکر حل مسئله باشید.

3. دلیلی برای بیدار شدن راس ساعتی مشخص پیدا کنید.

برنامه صبحگاهتان شامل بیدارشدن، لباس پوشیدن، صبحانه خوردن، مسواک زدن و در نهایت به بیرون خانه رفتن است. در این بین شاید ناهار درست کردن، هدایت بقیه افراد خانه(به خصوص بچه ها) و با عجله برداشتن وسایلی که برای کار یا دانشگاه نیاز دارید.اگر صبح وقت برای انجام کار مطلوبتان نداشته باشید،رغبت به بلند شدن در زمان مشخص نخواهید داشت. بنابراین سعی کنید برای کاری که از انجامش لذت می برید وقت بگذارید حتی اگر مجبور می شوید کمی زودتر از رختخواب جدا شوید.برای مثال ممکن است از خواندن و یا نوشتن در محله دلخواهتان لذت ببرید و یا شاید دوست دارید صبح هنگام پیاده روی کنید بنابراین تخصیص کارهای مورد علاقه به صبح هنگام می تواند باعث برانگیختن شما برای زودتر بلند شدن شود.

• برخی از انگیزه های منفی برای در رختخواب نماندن شامل این حقیقت می شود که افرادی که 9 تا 11 ساعت می خوابند تقریبا 38% احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، افزایش سردرد در طول روز، درد ناحیه پشت، چاقی در آنها بیشتر می شود و همچنین مرگ زودرس در این افراد شایع تر است.

• سعی کنید برای خودتان حس عذاب وجدان درست کنید و زمان هایی که با خواب از دست داده اید را محاسبه کنید و تعداد کارهای مفیدی که درآن لحظات می توانستید انجام دهید را مرور کنید.

• اگر در طول روز احساس بی حالی و ضعف می کنید یکی از دلایل آن پرخوابی ست.

درمان پرخوابی در طب سنتی

4. اگر قصد کم کردن ساعات خوابتان را دارید به مرور زمان این کار را بکنید.

اگر بدنتان را به خوابیدن روزی 11 ساعت عادت داده اید و الان قصد کم کردن آن را دارید به طور ناگهانی این کار را نکنید و هفتگی کمتر و کمترش کنید. برای مثال برای هفته اول نیم ساعت کافیست و هفته بعد زمان خوابتان را یک ساعت کمتر کنید و در عرض سه هفته زمان خوابتان را به 8 ساعت کاهش دهید. به این ترتیب خیلی راحتتر می توانید با برنامه خواب جدیدتان کنار بیاید تا اینکه یک دفعه آن را کم کنید.

5. از خودتان زیاد کار نکشید.

در زمان کارتان وقتی احساس کردید که دیگر کشش ندارید و خسته شده اید به خودتان استراحت دهید و به هوای تازه سری بزنید. هیچ گاه استرس را با خودتان به تخت خواب نبرید چرا که دلیلی بر پرخوابی خواهد بود.پس سعی کنید تا قبل از رفتن به تخت خواب استرس را تمام کنید و یا آن را موقع خواب فراموش کنید.

6. استراحت کوتاهی در طول روز داشته باشد.

خواب نیمروزی به شما کمک خواهد کرد که نفسی تازه کنید و برای ادامه روز انرژی بیشتری داشته باشید.قبل از ساعت 3 بعد از ظهر یک چرت 20 دقیقه ای داشته باشید.

7. هر روز کمی حمام آفتاب بگیرید.

حمام آفتاب به شما کمک خواهد کرد تا چرخه خوابتان را منظم کنید چرا که آفتاب به تنظیم ساعت بدن کمک می کند.

8. ورزش فراموشتان نشود.

درمان پرخوابی در طب سنتی

ورزش نه تنها برای سلامت بدن خوب است بلکه تحقیقات نشان می دهد که ورزش به تنظیم ساعت بدن کمک بسزایی می کند و خلق و خو را بهتر می کند و انرژی بدن را ارتقا می دهد و دلیلی برکمتر خوابیدن هم می باشد.

حتما بخوانید
همه چیز درباره رژیم غذایی مدیترانه ای

• سعی کنید نزدیک به ساعت خوابتان ورزش نکنید.چرا که اینکار باعث می شود که به راحتی نتوانید به خواب بروید از آنجا که بدنتان پر انرژی شده است.

زمانی که از خواب بیدار شدید سعی کنید:

1. حمام آب سرد بگیرید.

اینکار به کلی، خواب را از وجودتان خارج می کند. اگر هم زیاد با آب سر میانه ی خوبی ندارید می توانید چند مشت آب سرد به صورتتان بپاشید.

2. صبحانه سبک و پر انرژی بخورید.

مصرف مقدار زیادی چربی، شکر، کربوهیدرات ها، کالری و… در ابتدای روز نه تنها سلامت شما را به خطر می اندازد بلکه به شما احساس خستگی و بی حال می دهد و سبب می شود مداماحساس خواب آلودگی کنید.

روش هایی برای درمان خواب آلودگی

روغن‌های معطر:

درمان پرخوابی در طب سنتی

مقداری روغن اکالیپتوس، نعناع، وانیل یا اسطوخودوس به آب وان بیافزایید و سپس حمام کنید. عطر این گیاهان آرامبخش است و سبب رفع خستگی می‌شود و میزان جذب اکسیژن را در بدن افزایش می‌دهند و در نتیجه جریان خون در کل بدن بهبود می‌یابد. این عطرها با از بین بردن خستگی و استرس، باعث شادابی ذهن و بدن می‌شوند. از این روغن‌ها می‌توان برای ماساژ بدن نیز استفاده کرد.

یوگا:

یک ورزش ذهنی و جسمی است که هدفش ایجاد  هماهنگی احساسات، بدن و ذهن است. یوگا شامل حرکات و تمرینات زیادی است که به قدرت بدنی نیاز دارد و البته بعضی از حرکات آن نیز فقط به تمرکز نیاز دارد. علاوه بر این یوگا بر نظم تنفس تکیه دارد و مشکلات تنفسی را اصلاح می‌کند. در نتیجه سطح اکسیژن بدن افزایش می‌یابد و همراه آن شادابی نیز افزایش می‌یابد. «واجراسانا»، «انلوم ویلوم»، «تاداسانا»، «آدرا چاکراسانا» مثال‌هایی از تمرینات یوگا هستند که به کاهش خستگی بدن کمک می‌کنند. گذشته از یوگا، انجام حرکات ورزشی سبک و متوسط سبب تولید هورمون‌هایی در بدن می‌شود که سطح انرژی را افزایش می‌دهند. به همین دلیل انجام ورزش روزانه اکیداً توصیه می‌شود.

قهوه:

کسانی که تا دیروقت کار می‌کنند می‌توانند بین کار فنجانی قهوه بنوشند. زیرا قهوه حاوی کافئین استوموجب تحریک مغز و افزایش هوشیاری و رفع خواب‌ آلودگی می‌شود. اما فقط یک فنجان قهوه کافی است تا خستگی رفع شود و نیاز نیست لیوان پشت لیوان پر و خالی شود. زیرا مصرف بیش از اندازه قهوه باعث کم آبی بدن و درنتیجه افزایش احساس خستگی می‌شود.

چای و دمنوش:

چای حاوی فلاونوئید است که یک آنتی اکسیدان قوی است. یک فنجان چای خواب‌ آلودگی و سردرد را در عرض چند دقیقه رفع می‌کند و فرد را برای کار آماده می‌سازد. چای سیاه، چای سبز، دمنوش علفِ لیمو یا دمنوش لیمو نمونه‌هایی از چای هستند که برای رفع خستگی مفید هستند. دمنوش بابونه و ریشه‌ی سنبل‌الطیب نیز خواص آرامبخش دارد و خواب را افزایش می‌دهد. در مواردی که خستگی آنقدر شدید است که خواب به چشم‌تان نمی‌آید این دمنوش بسیار مفید است.

در این باره بیشتر بخوانید: پرخوابی یا کم خوابی،کدام یک خطرناک تر است؟

 

راهنمای خواب

در اینجا دستورالعمل های فعلی بنیاد ملی خواب آمده است:

سن ساعات خواب در روز

نوزاد تازه متولد شده 14 تا 17 ساعت (شامل چرت زدن)

نوزادان 12 تا 15 ساعت (شامل چرت زدن)

کودکان نوپا 11 تا 14 ساعت (شامل چرت زدن)

کودکان پیش دبستانی 10 تا 13 ساعت

کودکان مدرسه ای 9 تا 11 ساعت

نوجوانان هشت تا 10 ساعت

بزرگسالان هفت تا 9 ساعت

سالمندان هفت تا هشت ساعت

مقابله با پرخوابی

 

چگونه خواب بیش از حد تشخیص داده می شود؟

اگر علائم خواب آلودگی بیش از 6 هفته طول بکشد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. در قرار ملاقات پزشک به احتمال زیاد سوالاتی در مورد عادات خواب و شیوه زندگی، داروها و سابقه سلامتی می پرسد، همچنین معاینه فیزیکی نیز انجام می شود.

حتما بخوانید
دانه چیا؛ از خاصیت تا عوارض مصرف

اگر خواب بیش از حد به سایر بیماری ها نسبت داده نشود پزشک موارد زیر را توصیه می کند:

میزان خواب آلودگی خود را ارزیابی کنید، این کار به پزشک کمک می کند تا بفهمد چگونه خواب بر زندگی روزمره تاثیر می گذارد.

دفتر یادداشت داشته باشید. عادت های خواب خود را ثبت کنید مانند زمانی که به خواب می روید، هنگامی که بیدار می شوید و هر چند وقت یکبار بیدار می شوید، بنابراین پزشک با کمک ثبت این موارد می تواند مقدار و الگوهای خواب را جستجو کند. قبل از مراجعه به پزشک باید یک هفته خواب خود را پیگیری کنید.

مطالعه خواب انجام دهید. یک شب در یک مرکز خواب متصل به مانیتور می مانید که فعالیت مغز، حرکت چشم، حرکت پا، ضربان قلب و موارد دیگر اندازه گیری شوند.

آزمایش تاخیر خواب چندگانه انجام دهید. این آزمایش به طور معمول یک روز بعد از مطالعه خواب انجام می شود. خواب را هنگام چرت زدن در طول روز اندازه گیری می کند.

چشم انداز

اگر خواب بیش از حد ناشی از یک مشکل زمینه ای باشد، درمان این مشکل به کاهش پرخوابی کمک می کند. ایجاد تغییر در شیوه زندگی که به عادات بد خواب نیز می پردازد نیز کمک کننده است، همچنین  از پزشک خود در باره داروهای مفید سوال بپرسید.

به عنوان مثال، مودافينيل به عنوان یک داروی تقویت کننده بیداری شناخته می شود. در مطالعه ای روی افراد مبتلا به نارکولپسی و هایپرخوابی ایدیوپاتیک مشخص شد این دارو باعث بهبود عملکرد و هوشیاری در رانندگی می شود.

نکاتی برای خواب بهتر

با رعایت این نکات زمینه را برای یک استراحت خوب در شب آماده کنید

برنامه خواب داشته باشید

هر روز حتی در تعطیلات آخر هفته سر ساعت مشخص بخوابید و بیدار شوید. هنگامی که هر روز سر ساعت مشخصی به رختخواب می روید و از خواب بیدار می شوید بدن خود را در شرایطی قرار می دهد که در آن مدت انتظار خواب داشته باشد. در نهایت وارد ریتمی می شوید که در آن خواب راحت تر انجام می شود.

محیط خواب باید مناسب باشد

راحت بودن به بدن برای خوابیدن کمک می کند. اطمینان حاصل کنید اتاق خواب خنک، تاریک و آرام باشد. گوش گیرها یا دستگاه نویز سفید می توانند به جلوگیری از حواس پرتی کمک کنند.

سعی کنید تعداد حیوانات خانگی یا کودکانی را که روی تخت خوابیده اند محدود کنید و در صورت ناراحتی بالش یا تشک خود را عوض کنید.

دستگاه ها را خاموش کنید

صفحه کامپیوتر و تلفن همراه چیزی را منتشر می کنند که به آن نور آبی می گویند. در شب این نوع نور ریتم طبیعی شبانه روزی بدن و خواب را مختل می کند. دو تا سه ساعت قبل از خواب دستگاه های خود را خاموش کرده و قرار گرفتن در معرض نور آبی را محدود کنید.

نکاتی برای خواب بهتر

عادات سبک زندگی خود را در نظر بگیرید

مراقبت از خود در ساعات بیداری به روند خواب کمک می کند. به موارد مصرفی خود فکر کنید. در صورت مصرف بیش از حد کافئین نزدیک به زمان خواب در روند خواب اختلال ایجاد می شود. الکل خواب آلودگی ایجاد می کند، اما در واقع کیفیت خواب را بدتر می کند. چای گیاهی یا شیر گرم جایگزین های بهتری هستند. ورزش برای بدن مفید است، اما انجام آن درست قبل از خواب روند خواب را مختل می کند.

دفتر یادداشت داشته باشید

در صورت وجود  نگرانی پیرامون خواب خود درباره آنها بنویسید. همه چیز را در مورد عادات و روال معمول خود در نظر بگیرید تا بتوانید به پزشک خود نشان دهید. مطمئن شوید هر شب چقدر می خوابید، چقدر طول می کشد تا به خواب بروید، اگر در طول روز چرت می زنید و هر چیز دیگر مربوط به خواب که فکر می کنید مهم است را یادداشت کنید.

حتما بخوانید
دلیل بالا رفتن فشار خون

برخی از گیاهان دارویی برای درمان مشکلات خواب مفید هستند

آمارها نشان می دهند حدود 38 درصد از مردم در خوابیدن یا بیدار ماندن در طول روز مشکل دارند و بسیاری از آنها از داروهای گیاهی برای مقابله با این اختلالات خواب استفاده می کنند. بر اساس نتایج یک مطالعه در حالی که برخی از گیاهان دارویی یا مکمل های غذایی ممکن است برای ترویج خواب عمیق تر یا هوشیاری روز مفید باشند، برخی دیگر به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته اند و برخی حتی ممکن است خطرناک باشند.

نزدیک به 40 درصد از بزرگسالان آمریکایی می گویند خواب آلودگی روزانه حداقل چند روز در ماه در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند و حدود 20 درصد اذعان می دارند این امر چند روز در هفته بر فعالیت های روزانه آنها تاثیر می گذارد.

بررسی های دیگر نشان می دهند 27 درصد از آمریکایی ها از داروهای مکمل برای رفع خستگی استفاده می کنند و 26 درصد از آنها برای بی خوابی استفاده می شوند. بر اساس اعلام بنیاد ملی خواب در واشنگتن، خواب آلودگی بیش از حد در روز زمانی رخ می دهد که شخصی در طول روز احساس خواب آلودگی می کند و تمایل زیادی برای خوابیدن حتی پس از خواب کافی شبانه دارد.

افراد مبتلا به خواب آلودگی بیش از حد در روز اغلب در موقعیت هایی که می خواهند هوشیاری کامل داشته باشند مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات خطرناک می خوابند. بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال به کافئین و گیاهان حاوی کافئین مانند گوارانا، میوه درخت کولا و یربا ماته متوسل می شوند.

گیاهان حاوی افدرین مانند افدرا و پرتقال تلخ یا گیاهان دیگر از جمله یوهیمبه و جینسینگ برای بیدار ماندن استفاده می شوند. در حالی که کافئین و سایر محرک های گیاهی خواب آلودگی را کاهش می دهند، ممکن است افراد با استفاده از این مواد برای نادیده گرفتن نیاز بیولوژیکی خود به خواب یا کنترل علائم یک اختلال خواب جدی تر خود را در معرض خطر قرار دهند.

یوهیمبه به عنوان یک محرک گیاهی می تواند باعث بروز عوارضی مانند حالت تهوع، استفراغ، تعریق و افزایش فشار خون شود. محققان می گویند افراد مبتلا به بیماری های کلیوی، قلبی یا کبدی، زخم ها، گلوکوم و دیابت باید از مصرف آن اجتناب کنند.

محرک های حاوی گیاه افدرای آسیایی و ترکیب فعال آن افدرین عوارض جانبی مختلفی از درد قفسه سینه و اضطراب گرفته تا حمله قلبی و سکته را ایجاد می کنند. در صورت ترکیب افدرا با کافئین مانند برخی برنامه های کاهش وزن چنین اثراتی ممکن است افزایش یابد.

محققان اذعان می دارند جینسنگ آسیایی و جینسنگ سیبری می توانند خستگی را کاهش دهند، اگرچه مطالعات نتایج متناقضی را ارائه می دهند. نتیجه نهایی با محرک های گیاهی این است که “کافئین و جینسنگ آسیایی در مقایسه با سایر محرک های معمولی و گیاهی به نسبت ایمن و ملایم هستند.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا آنها می توانند به عنوان افزودنی به درمان های معمولی برای افراد مبتلا به اختلالات خواب مفید باشند مورد نیاز است. در مورد داروهای آرام بخش گیاهی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سنبل الطیب و کاوا به افراد برای سریع تر خوابیدن با عوارض جانبی کمتر کمک می کنند.

محققان خاطرنشان می کنند بابونه آلمانی، اسطوخودوس، رازک، بادرنجبویه و گل گشنیز آرامبخش ملایم هستند، اما مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است. البته تحقیقات همچنان درباره میزان اثربخشی و دوز مناسب آن برای مصرف ادامه دارد.

مترجم: الهه زارعی

پیشنهاد ما به شما

شکم درد همراه با نفخ

شکم درد همراه با نفخ؛ از علت تا هشدار خطر

گاهی یک علامت کوچک، نشانه ای برای یک بیماری جدی است. شکم درد همراه با …

دیدگاهتان را بنویسید