سه شنبه , 1 خرداد 1403
خوابیدن با موی خیس

عوارض ناشی از خوابیدن با موی خیس

خوابیدن با موی خیس تاثیر منفی بر روی سلامتی موها دارد. موهای مرطوب به طور طبیعی حساس‌تر از موهای خشک هستند و در معرض خشک شدن و شکنندگی بیشتری قرار دارند. خوابیدن با موی خیس، فرصت رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در موها را افزایش می‌دهد و این می‌تواند به عفونت‌های پوستی و شکنندگی موها منجر شود. بهترین راه برای حفظ سلامتی موها پس از شستن آن‌ها، خشک کردن کامل موها است.

در صورتی که نمی‌توانید موهایتان را کاملاً خشک کنید، می‌توانید از محصولات مرطوب‌کننده مو استفاده کنید. همچنین، در فصل‌های گرم و مرطوب بهتر است موهایتان را در سریع‌ترین زمان ممکن خشک کنید تا از تاثیر رطوبت بر روی موها جلوگیری کنید. از طرف دیگر بسیاری از افراد بر این باور هستند که خوابیدن با موهای خیس می‌تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش دهد. برای آشنا شدن با عوارض ناشی از خوابیدن با موی خیس و روش‌های کاهش این عوارض تا انتها مقاله همراه ما باشید.


فهرست مطالب


چرا نباید با موی خیس بخوابیم؟

خوابیدن با موی خیس ممکن است باعث ایجاد احساس سرما و ناراحتی در طول شب شود، همچنین موی خیس ممکن است سبب ایجاد رطوبت بر روی بالش و تخت شود و زمینه رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها را فراهم کند. از این رو بهتر است قبل از رفتن به رختخواب موهای خود را خشک کنید و یا حداقل به موهای خود اجازه دهید تا به طور طبیعی خشک شوند. همچنین، اگر موهای شما بلند و پرپشت است، بهتر است آن‌ها را به چند دسته کوچک تقسیم‌بندی کنید و به آرامی خشک کنید. این کار به جلوگیری از مشکلاتی مانند گره خوردن و ایجاد موخوره کمک می‌کند. برای آشنا شدن با عوارض خوابیدن با موی خیس همراه ما باشید.

1- بروز عفونت‌های قارچی و باکتریایی

خوابیدن با موی خیس ممکن است باعث ایجاد محیط مرطوب و گرم شود که شرایط مناسبی برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌کند. این مسئله می‌تواند منجر به بروز عفونت‌های قارچی مانند قارچ پوست سر و صورت شود. خوابیدن با موهای خیس، به عنوان یک عامل خطرناک برای بروز عفونت‌های باکتریایی و قارچی شناخته شده است. عامل اصلی ایجاد عفونت باکتریایی و قارچی، پوست سر است که با خوابیدن با موهای خیس، پوست شما به مدت طولانی در محیط مرطوب قرار می‌گیرد و این می‌تواند باعث ایجاد شرایط مناسب برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها شود.

در نتیجه، ممکن است باکتری‌ها و قارچ‌ها در پوست شما به عنوان عامل عفونت، مستقر شوند و ایجاد التهاب و علائم مربوط به عفونت مانند خارش، قرمزی و تورم را به دنبال داشته باشند. به علاوه، خوابیدن با موهای خیس می‌تواند باعث کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن شما نیز بشود؛ زیرا رطوبت موها می‌تواند باعث کاهش دفاعات بدن در برابر عفونت‌ها شود. در کل، خوابیدن با موهای خیس، می‌تواند به عفونت‌های باکتریایی و قارچی در پوست شما منجر شود. بنابراین، بهتر است همیشه موهای خود را خشک و تمیز نگه دارید و در صورت لزوم، از حوله و سشوار برای خشک کردن موهایتان استفاده کنید.

2- ایجاد حس سردی در بدن

خوابیدن با موی خیس ممکن است باعث سردی بدن شود. این به دلیل این است که موهای خیس ممکن است باعث انتقال حرارت از بدن به محیط شوند و سردی بدن را به همراه داشته باشند. در واقع هنگامی که آب روی سطح مو تبخیر می‌شود، گرمای بدن را از بین می‌برد و این باعث سردی بدن می‌شود.

بهترین راه برای پیشگیری از سردی بدن در این شرایط، خشک کردن موها پیش از رفتن به رختخواب است. اگر قصد خوابیدن با موهای خیس را دارید بهتر است که لباس مناسب و نسبتا گرم بپوشید تا از سردی بدن جلوگیری شود.

3- ایجاد بوی نامطبوع

خوابیدن با موی خیس ممکن است باعث ایجاد بوی نامطبوع در موها شود. این اتفاق به دلیل این است که موهای خیس ممکن است باعث رشد باکتری‌ها شوند و بوی نامطبوعی را ایجاد کنند. بنابراین، بهتر است از خوابیدن با موی خیس خودداری کنید و در صورت لزوم، موهای خود را قبل از خواب خشک کنید. همچنین، بهتر است از محصولات مرطوب کننده مو استفاده کنید تا احتمال شکنندگی موها به حداقل برسد.

خوابیدن با موی خیس می‌تواند به بروز مشکلاتی مانند عفونت گوش، سردرد، درد گردن، درد پشت، خارش و تورم پوست منجر شود. برخی از این مشکلات ممکن است از رطوبت باقی‌مانده در موها و برخی دیگر از سرما در نتیجه خشک شدن موها ایجاد شود. علاوه بر این موهای خیس می‌توانند یک عامل انتقال باکتری بین موهای شما و بالشت باشند. به همین دلیل، بهتر است قبل از خوابیدن، موهای خود را خشک کنید و سپس به رختخواب بروید.

حتما بخوانید
از عمل زیبایی بینی چه می‌دانید؟

4- ایجاد شوره سر

شوره سر ناشی از خوابیدن با موی خیس ممکن است به دلیل رطوبت ماندگار در موهای سر باشد. زمانیکه موها به طور مداوم خیس و مرطوب هستند، می‌تواند به رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها کمک کند. این موضوع ممکن است باعث ایجاد التهاب در پوست سر و ایجاد شوره سر شود. علاوه بر این برخی از شامپوها نیز حاوی مواد شیمیایی حساسیت‌زا هستند و می‌توانند شوره سر را تشدید کنند.

برای جلوگیری از شوره سر ناشی از خوابیدن با موی خیس، می‌توانید از شامپوهای خنک و آرامش‌بخش استفاده کنید و همچنین موهایتان را قبل از رفتن به رختخواب به طور کامل خشک کنید. همچنین می‌توانید قبل از خوابیدن از ماسک‌های طبیعی مرطوب کننده مو استفاده کنید تا موهایتان رطوبت کافی را داشته باشند. در صورت بروز شوره سر، استفاده از شامپوهای ضد شوره حاوی مواد طبیعی مانند عصاره‌ی چای سبز، روغن درخت چای و آلوئه‌ورا می‌تواند موثر باشد. در صورتی که مشکل شوره سر برای شما پایدار باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

5- خشک شدن پوست سر و موها

خوابیدن با موی خیس ممکن است باعث خشک شدن پوست و موها شود. این اتفاق به دلیل این است که موهای خیس ممکن است رطوبت را از پوست بگیرند و باعث خشکی آن‌ شوند. هنگامی که شما با موی خیس خوابیده و به مدت طولانی در آن حالت بمانید، این وضعیت می‌تواند باعث تبخیر بیشتر رطوبت از موها شود و به ناپایدار شدن میزان رطوبت آن‌ها و در نتیجه خشک شدن مو‌ها منجر شود.

خشک شدن موها در اثر خوابیدن با مو خیس احتمالا به دلیل وجود رطوبت اضافی در موها و ناپایداری میزان رطوبت آن‌ها است. برای جلوگیری از خشک شدن موها در اثر خوابیدن با موی خیس، می‌توانید پس از شستشوی مو، آن را با حوله خشک کرده و سپس به رختخواب بروید. همچنین، مصرف روغن مو و محصولات نرم‌کننده مو هم می‌تواند به حفظ رطوبت موها کمک کند.

6- شکننده شدن موها

از آن‌جایی که موهای خیس حساسیت بیشتری دارند، خوابیدن با موهای خیس به طور مستقیم به شکنندگی موها منجر می‌شود. زمانی که موها خیس هستند، بسیار حساس‌تر می‌شوند و در معرض شکستن و آسیب دیدگی بیشتری قرار می‌گیرند.

 خوابیدن با موی خیس

در صورتی که به طور مکرر موهای خیس خشک نشوند و به صورت خشک درآیند، احتمال شکنندگی آن‌ها بیشتر می‌شود. بنابراین، بهتر است پیش از خوابیدن موها را خشک کنید تا از شکستن و آسیب دیدگی آن‌ها جلوگیری کنید.

7- گره خوردن موها

گره خوردن موها معمولا ناشی از خوابیدن با موهای خیس است. زمانیکه موها خیس و مرطوب هستند به راحتی به هم تابیده و گره خورده می‌شوند و ریزش بیشتری پیدا می‌کنند. نحوه خوابیدن نیز تاثیر زیادی بر گره خوردن موها دارد. در واقع هرچه حرکت سر روی بالشت بیشتر باشد احتمال گره خوردن موها نیز افزایش پیدا می‌کند. برای جلوگیری از گره خوردن موها، پیشنهاد می‌شود قبل از خوابیدن، موهای خود را خشک کنید و یا از پارچه‌های نرم و آرام برای بستن موهای خود استفاده کنید تا از گره خوردن آن‌ها جلوگیری شود.

8- ایجاد آکنه سر

آکنه سر به نام “Acne mechanica” شناخته می‌شود و ناشی از فشار و اصطکاک مکرر بر روی پوست سر است. خوابیدن با موهای خیس ممکن است باعث ایجاد فشار و اصطکاک بیشتر بر روی پوست سر شود و این موضوع منجر به ایجاد آکنه سر می‌شود. برای پیشگیری از آکنه سر ناشی از خوابیدن با موهای خیس، می‌توانید موهای خود را قبل از خواب خشک کنید و یا از یک حوله نرم و تمیز برای بستن موهای خود پیش از رفتن به رختخواب استفاده کنید. همچنین، استفاده از شامپوها و محصولات مراقبت از موها و پوست سر می‌تواند به پیشگیری از آکنه سر کمک کند. در صورتی که آکنه سر شما شدید باشد، بهتر است به پزشک پوست و مو مراجعه کنید تا درمان مناسبی برای آن تجویز کند.

چطور عوارض خوابیدن با موی خیس را کاهش دهیم؟

خوابیدن با موی خیس، برای اکثر افراد راحت است اما این کار ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند شوره، التهاب پوست سر، خارش و حساسیت شود.

 خوابیدن با موی خیس

بنابراین، برای کاهش عوارض خوابیدن با موی خیس، می‌توانید این راهکارها را امتحان کنید.

1- بستن یا بافتن مو‌ها

در واقع، هیچ یک از این دو روش (بستن و بافتن مو) به طور مستقیم به کاهش عوارض خوابیدن با موی خیس کمک نمی‌کند، اما هر دو روش می‌توانند به عنوان یکی از روش‌هایی برای کنترل موها در حین خواب به کار گرفته شوند. در صورتی که موهای شما به دلیل خیس شدن به یکدیگر گره خورده‌اند، بستن آن‌ها به شما این اطمینان را می‌دهد که از گره خوردن بیشتر آن‌ها جلوگیری کنید.

حتما بخوانید
بهترین دئودورانت و ضد تعریق با محافظت سه گانه در برابر گرما، تحرک و استرس

در این روش، شما می‌توانید موهای خود را به دو دسته تقسیم کنید و در دو طرف سر جمع کنید. موها را به آرامی در یکدیگر تاب دهید و یا ببافید و به حال خود رها کنید. بافتن موها نیز می‌تواند به عنوان یک روش موثر برای کنترل موها به کار رود. در این روش، شما می‌توانید موهای خود را به صورت شل بافته و پشت سر خود نگه دارید. این روش به محافظت از موهای شما در برابر شکنندگی و عفونت ناشی از رطوبت کمک می‌کند.

2- استفاده از روبالشتی ساتن

استفاده از رو روبالشتی ساتن، یک روش معمول برای کاهش عوارض خوابیدن با موی خیس است. علاوه بر روبالشتی ساتن استفاده از کش ساتن نیز در این مورد کاربرد دارد. اگر روبالشتی ساتن در اختیار ندارید یک تکه چارچه ساتن را روی تمام قسمت‌های مو بپیچید و با کمک کش مو ببندید. در این صورت اصطکاک بین ساقه مو و روبالشتی به حداقل می‌رسد. این روش باعث می‌شود موهای شما خشک شوند و بدین ترتیب از عوارضی همچون سردرد و گرفتگی گردن جلوگیری می‌کند. همچنین، باعث می‌شود موهای شما صاف و بدون گره‌خوردگی باقی بمانند.

3- استفاده از روغن‌های گیاهی

استفاده از روغن‌های گیاهی می‌تواند به عنوان یک روش طبیعی برای کاهش عوارض خوابیدن با مو خیس مفید باشد. برخی از روغن‌های گیاهی مانند روغن نعناع، روغن چای سبز، روغن لاوندر و روغن یاسمن به خواص آرامش بخشی و مسکنی معروف هستند که ممکن است در کاهش عوارض خوابیدن با مو خیس مفید باشند. یکی از روش‌های استفاده از روغن‌های گیاهی برای کاهش عوارض خوابیدن با مو خیس، استفاده از یک محلول آماده با ترکیبی از روغن‌های گیاهی است.

به منظور استفاده از روغن‌های گیاهی می‌توانید چند قطره از روغن نعناع، روغن چای سبز و روغن لاوندر را به یک لیوان آب اضافه کرده و با استفاده از اسپری، این محلول را روی موهای خیس خود بپاشید. همچنین، شما می‌توانید قبل از خواب، چند قطره از یکی از این روغن‌های گیاهی ذکر شده را روی دستمال بریزید و آن را در نزدیکی سر خود قرار دهید تا بوی آرامش بخش آن به شما کمک کند تا خواب بهتری داشته باشید. در هر صورت، پیش از استفاده از هر نوع روغن گیاهی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر دارای هرگونه حساسیت به روغن‌های گیاهی هستید.

4- استفاده از حوله یا سشوار

پس از استحمام، موهای خود را خشک کنید تا رطوبت زیادی در موهای شما به جا نماند. پیش از خواب، موهای خود را با حوله یا سشوار خشک کنید تا رطوبت موهایتان کاهش یابد. سشوار به دلیل حرارت زیادی که دارد موها را در مدت زمان کوتاهی خشک می‌کند و رطوبت اضافی آن‌ها را از بین می‌برد.

نکات مهم شانه کردن و خشک کردن مو

اگر می‌خواهید موهایی سالم داشته باشید، این نکات را حین خشک کردن و شانه زدن موها به یاد آورید:

 • مو‌های خیس خود را شانه و برس نکشید و اجازه دهید ۸۰ درصد رطوبت مو‌ها خشک شود و سپس به شانه کردن اقدام کنید.
 • برس یا شانه خود را دو تا سه بار در هفته با آب و صابون بشویید.
 • در زمان شانه کردن موها سرتان را به سمت پایین نگه دارید و موها را از پشت گردن به سمت پیشانی شانه بزنید و بعد از پیشانی به سمت پشت برگردانید.
 • برای این که موهایتان لطیف و درخشان باشد در پایان شستشوی مو از آب سرد استفاده کنید.
 • موهایتان را دو تا سه بار در طول روز شانه بزنید.
 • برای اینکه موهایتان سریعتر خشک شوند آن‌ها را به دسته‌های کوچک تقسیم کنید.
 • بعد از خارج شدن از حمام از حوله‌های لطیف یا پارچه‌های نخی برای خشک کردن مو استفاده کنید و آن‌ها را بر روی موهایتان قرار دهید تا به مرور خشک شوند.
 • برای خشک کردن مو‌ها با سشوار دستگاه را روی سرعت یا حرارت پایین یا متوسط تنظیم کنید.
 • برای این که حرارت سشوار به ریشه مو صدمه نزند آن را در فاصله مناسب از مو‌ها بگیرید و به طور پی در پی جا به جا کنید.
 • قبل از استفاده از سشوار یا سایر ابزار‌های حرارتی از کرم‌های ضد حرارت برای موهای خود استفاده کنید.
 • برای اینکه مو‌هایتان ضعیف یا وز نشود حوله یا پارچه را با فشار و سرعت روی مو‌ها کشید.
 • تا زمانی که حداقل نیمی از رطوبت مو‌ها خشک نشده‌اند از سشوار استفاده نکنید و به هیچ عنوان مو‌های کاملا خیس را در معرض باد یا حرارت سشوار قرار ندهید.

آیا واقعا خوابیدن با موی خیس ضرر دارد؟

بله، خوابیدن با موهای خیس دارای عوارض چشمگیری است که در بلند مدت به ایجاد آسیب‌های گوناگون در موها منجر می‌شود. برای جلوگیری از عفونت‌های قارچی، موخوره، ریزش مو، سرماخوردگی و سردرد لازم است مو‌های خود را مطابق اصول و نکاتی که در این مقاله یادآوری شد خشک کرده و شانه بزنید و سپس وارد رختخواب شوید.

حتما بخوانید
عمل بینی و انواع آن را بیشتر بشناسید

عوارض بستن موی خیس چیست؟

بستن موها در حالت خیس باعث شکسته شدن موهای شما میشود،ودر صورتی که زمانی برای خشک کردن ندارید و نیاز به بستن موهایتان دارید سعی کنید از گیره های دندانه درشت استفاده کنید و موهایتان را محکم نبندید.

ریزش و شکستگی شدید مو

موهای شما هنگام خیس شدن بسیار شکننده و شکننده می‌شوند. از این رو، زمانی که موهای خود را قبل از خواب خیس می‌گذارید، ممکن است دچار ریزش و شکستگی مو شوید. وقتی می‌چرخید و حرکت می‌کنید، اصطکاک بین موهای خیس و روبالشی ممکن است باعث شود که موهایتان راحت‌تر بشکند.

 سرماخوردگی و گلودرد

اگر در اتاقی با تهویه مطبوع یا در اوج فصل زمستان می‌خوابید، موهای مرطوب می‌توانند باعث احساس سرما در شما شوند. ممکن است به دلیل خیس بودن موهایتان دچار سرماخوردگی و گلو درد شوید. برای جلوگیری از آنفولانزا از آبکشی موها قبل از خواب خودداری کنید.

هزینه بیشتر برای ابزارها و محصولات حالت دهنده مو

موهای شما پس از خشک شدن در جای خود قرار می‌گیرند. وقتی با موهای مرطوب می‌خوابید، هنگام خوابیدن موهایتان خشک می‌شود و به‌طور ناگهانی حالت می‌گیرد.

معمولاً قسمت‌هایی که بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند انتها و تاج سر شما هستند. شما می‌توانید موهای خود را فقط با حالت دادن مجدد با ژل‌های مو، ابزارهای حالت دهنده حرارتی یا سرم ها صاف کنید. نه تنها باید برای حالت دادن به موهای خود زمان صرف کنید، بلکه باید برای خرید این محصولات و ابزار آرایش مو، پول نیز صرف کنید. استفاده بیش از حد از این ابزارها می‌تواند آسیب بیشتری به موهای شما وارد کند.

 بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارد

خوابیدن با موهای خیس هیچ بیماری جدی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند به طور غیر مستقیم سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند. دمای بدن شما معمولاً در طول شب پایین است و خوابیدن با موهای مرطوب دمای بدن شما را بیشتر کاهش می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که دمای پایین بدن پاسخ ایمنی شما را به گلودرد و سرماخوردگی به حداقل می‌رساند .

رشد باکتری‌ها را تقویت می کند

ترکیب دمای گرم و آب منجر به رشد باکتری‌ها می‌شود. وقتی با موهای خیس می‌خوابید، بالش شما مرطوب می‌شود. بالش مرطوب و سر گرم شما، بالش را به مکانی ایده آل برای رشد قارچ و باکتری تبدیل می کند.

باعث شوره سر می‌شود

موهای خیس و مرطوب شما همراه با گرمای سرتان در نهایت باعث تکثیر قارچ‌ها و باکتری‌ها روی بالش و همچنین پوست سرتان می‌شود. وقتی با موهای مرطوب می‌خوابید هم روغن‌های طبیعی و هم رطوبت موهایتان توسط پارچه جذب می‌شوند. کاهش روغن‌های طبیعی و افزایش رشد باکتری‌ها باعث ایجاد شوره سر و خارش در پوست سر شما می‌شود.

منجر به موهای کدر و بی روح می‌شود

هنگامی که روغن و رطوبت طبیعی موهای شما به روبالشی شما آغشته می شود، موهای شما بی روح، کدر و خشک می شوند. این باعث می شود که مو به راحتی شکسته شود.

باعث ایجاد کرم حلقوی پوست سر می‌شود

خوابیدن با موهای مرطوب نیز ممکن است باعث ایجاد کرم حلقوی پوست سر شود. این یک نوع عفونت قارچی است که در شرایط مرطوب و گرم رخ می‌دهد. کرم حلقوی پوست سر بسیار مسری است. از این رو، شستن و تمیز کردن هر چیزی که با پوست سر آلوده شما در تماس است ضروری است.

باعث آکنه می‌شود

هنگامی که بالش شما محل رشد باکتری‌ها، قارچها و کپک‌ها می‌شود، به احتمال زیاد به زودی آکنه روی پوست خود خواهید داشت. بنابراین، مهم است که قبل از خواب موهای خود را به درستی خشک کنید.

ایا موی خیس باعث شپش میشود؟

خیر، علت شپش سر در بزرگسالان یا علت شپش سر در کودکان، نشانه این نیست که بهداشت فرد ضعیف بوده است. شپش سر به خون احتیاج دارد و فرقی نمی­‌کند که این خون متعلق به فردی تمیز است که بهداشت را کاملاً رعایت می­‌کند یا فردی که نامرتب و غیربهداشتی است.

نکات شانه زدن موی خیس

 • با موی خود به ملایمت رفتار کنید. غلاف اطراف هر تار مو به سمت پائین رشد می‌کند. هنگام خشک کردن موها با حوله یا شانه و سشوار زدن همیشه از سمت ریشه به سمت نوک مو دست را حرکت دهید تا مو نشکند.
 • وقتی که مو خیس است شکننده تر است، بنابراین از خشک کردن خشن مو با حوله و شانه زدن و برس کشیدن سفت و سخت باید جدا خودداری کنید.
 • اگر موهایتان را شستید، صبر کنید تا ۸۰ درصد از موهایتان خشک شوند و بعد برس بکشید.
 • اگر می‌توانید آبکشی را با آب سرد خاتمه دهید، چرا که این عمل باعث می‌شود کراتین موجود بر روی سطح بیرونی مو صاف شود. لذا موی شما با این عمل صاف تر، درخشان تر و براق تر خواهد شد.
 • دو بار شامپو کردن پی در پی بی فایده است و همان یک بار کافی است و در واقع بار دوم شستن، بیهوده پوست سر را حساس می کند و باعث ایجاد الکتریسیته در موها می‌شود.
 • موهایتان را پیش از شست و شو با شامپو برس کنید تا خوب از هم جدا شوند.
حتما بخوانید
راهنمای خرید کانسیلر

عوارض ناشی از شانه زدن موی خیس چیست؟

سعی کنید بعد از شستشو اب موهایتان را با حوله به ارامی گیرید و بعد از استفاده از ابرسان یا ارگان یا هر مرطوب کننده مطمعن زمانی به موهایتان بدهید تا به طور طبیعی کمی خشک شوند سپس به ارامی شانه کنید و با حرارت ملایم موهایتان را خشک کنید،شانه کردن موهای کاملا خیس باعث ایجاد الکتریسیته ساکن بین شانه وتارهای موها میشود و در نتیجه موجب شکنندگی و ریزش موها میشود.غلاف هر تارمو به سمت پایین رشد میکند همیشه موقع شانه کردن و یا خشک کردن با حوله از سمت ریشه تا نوک ساقه دست را حرکت بدهید تا موجب شکستن ساقه موهایتان نشوید.

با شستن موها در حمام، چربی های طبیعی پوست کاهش می‍ابد و به اصطلاح موجب خشکی و فقدان سبوم (چربی های طبیعی پوست) می‌گردد. کمبود چربی سبب زبر شدن و افزایش احتمال شکستگی ساقه‌های مو خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود تا به خوبی از موهای خیس خود مراقبت کنید. همچنین اجازه دهید تا موهای شما خشک شود و بعد با ملایمت برای شانه زدن موها اقدام کنید. برخی از عوارض جانبی رایجی که در اثر برس زدن موهای خیس تجربه می‌کنید عبارتند از:

 • آسیب به سلامتی و زیبایی موها:

موی خیس پروتئین های پیوند نسبتا ضعیف تری نسبت به پیوند پروتئینی موی خشک دارد و همین امر موجب آسیب پذیری بیشتر و شکنندگی موها حین شانه زدن می‍شود. پس سعی کنید تا از موهای خیس و مرطوب خود بیشتر از موهای خشک خود مراقبت کنید تا به حفظ سلامتی آن کمک کنید.

 • موخوره شدید و غیر قابل کنترل:

شانه زدن موهای سر هنگامی که خیس است باعث دو شاخه شدن ساقه‌های موی خیس شده و منجر به ایجاد موخوره‌هایی با شدت بسیار بالا و غیرقابل کنترل می‌شود.

 • افزایش استفاده از محصولات مراقبتی از مو:

زمانی که تارهای مموهای شما شکسته شود و به موخوره مبتلا شوید، نیاز به استفاده از محصولات مراقبتی مو بعد از حمام و حین خیس بودن موها افزایش پیدا می‌کند. پوشاندن موهای خیس با ماسک ها و محصولات مراقبتی باعث می‌شود تا سنگینی مو بیشتر شده و منجر به تشدید موخوره ها گردد.

درمان سردرد ناشی از موی خیس چگونه است؟

سردرد ناشی از خوابیدن با موی خیس ممکن است به دلیل تغییر در دما و رطوبت محیط شما باشد. این تغییر دما باعث ایجاد تنش و سر درد می‌شود. وقتی موهای شما خیس هستند و روی سر شما قرار می‌گیرند، باعث می‌شوند که پوست سر شما مرطوب شود. اگر این رطوبت به مدت طولانی باشد خشکی پوست سر و در نتیجه سردرد را ایجاد می‌کند. علاوه بر این وقتی موها خیس هستند، هوای اطراف شما را مرطوب می‌کنند. این موجب افزایش رطوبت در هوا باعث بازدم بیشتر شما می‌شود و سردرد را به همراه می‌آورد.

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم برای کاهش سردرد ناشی از خوابیدن با موی خیس، می‌توانید قبل از خوابیدن، موهای خود را خشک کنید، از شامپو‌های آرام‌بخش و ملایم استفاده کنید، هنگام خشک کردن موها، از حرارت بالای سشوار استفاده نکنید، در هوای خشک، از رطوبت‌دهنده هوا استفاده کنید تا رطوبت هوا را متعادل کنید و پوست سرتان را به آرامی ماساژ دهید. ماساژ پوست سر با یک روغن طبیعی می‌تواند به تسکین سردرد کمک کند و به خواب آرام و راحتی را برای شما فراهم کند. در صورتی که سردرد شما بعد از انجام این تدابیر همچنان ادامه دارد یا شدیدتر می‌شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

چرا با موی خیس بیرون رفتن ممنوع است؟

با رعایت کردن این مورد شما به سلامتی موهاتون بیشتر میتوانید کمک کنید به خصوص در فصل سرما، در این فصل دمای پایین هوا موجب یخ زدن اب روی موهای شما میشود وحجم بیشتری پیدا میکند کخ این امر خود باعث شکستگی ساقه موها میشود،با رعایت همین نکات ساده میتوانید به سلامتی و زیبایی بیشتر موهایتان کمک کنید.

موهای خیس در بیرون بیشتر باعث جذب الودگی میشوند و این خیسی موها و باز بودن منافظ روی ساقه ها، باعث این میشود الودگی های محیط را به راحتی در ساقه موها نفوذ کنند.

همیشه حمام رفتن را جوری با وقتتان تنظیم کنید که بعد از آن زمان کافی برای خشک کردن موهایتان باشد،اگر زمان کم داشتید هیچ وقت از اتوی مو بر روی ساقه های خیس استفاده نکنید لطفا با حرارت ملایم موهایتان را خشک کنید حرارت زیادی سشوار خود باعث موخوره و شکنندگی مو میشو توصیه میشود حتی اگر موهای نرم دارید از ماسک و تقویت کننده های مو استفاده کنید در زمستان و تابستان از اسپره ابرسان (بدون الکل) ویا روغن های ارگان بعد از حمام برای بیرون رفتن استفاده کنید این کار علاوه بر اب رسانی کردن مو باعث ایجاد یک کاور محافظتی بر روی لایه بیرونی مو میشود و در برابر تغییر دما،رطوبت جلوگیری از اسیب به ساقه ها میکند ،بیرون رفتن با موهای خیس موها را بد حالت میکند ،و همچنان ممکن است باعث سردرد و گاهی موجب بیماری میشود.

حتما بخوانید
درباره‌ی حساسیت دندان بیشتر بدانیدچیست؟

توصیه‌هایی برای خشک کردن موها قبل از خواب

با وجود اینکه عوارض خوابیدن بدون خشک کردن موها را برایتان گفتیم، ممکن است به هر حال نتوانید روتین زندگیتان را تغییر دهید.پس در این صورت بهتر است به منظور محافظت از موهای خود، به توصیه‌های زیر عمل کنید:

۱٫ روبالشی ابریشمی استفاده کنید

روبالشی ابریشمی در مقایسه با روبالشی نخی معمولی اصطکاک کمتری در سطح خود ایجاد می‌کند. ابریشم حتی در صورت خیس شدن، خطر شکستگی و گره خوردن مو را کاهش می‌دهد. در ضمن ابریشم از موخوره نیز جلوگیری کرده و احساس خوبی به شما می‌دهد.

۲٫ روغن‌تراپی کنید

تحقیقات زیادی نشان داده است که روغن نارگیل باعث کاهش ریزش پروتئین از مو در هنگام شستشو می‌شود. روغن زدن بعد از حمام به سلامت موها و حفظ آن از آسیب‌های احتمالی کمک می‌کند. یکی دیگر از روغن‌های مفید برای مو روغن آرگان است.

۳٫ از کلاه حمام یا روسری استفاده کنید

استفاده از کلاه بعد از حمام یا روسری می‌تواند با کاهش اصطکاک بین موها و بالش در هنگام خواب به محافظت از موهای شما در برابر آسیب‌های احتمالی کمک کند.

۴٫ در حمام از نرم‌کننده مو استفاده کنید

نرم کننده‌های مو حاوی موادی هستند که به باز شدن موها و کاهش اصطکاک کمک می‌کنند. کاهش اصطکاک نیز آسیب ناشی از جابه‌جایی مو در طول خواب را کاهش می‌دهد.

۵٫ روال کارهای قبل از خواب خود را تغییر دهید

روال کارهای قبل از خواب خود را زودتر شروع کنید تا مطمئن شوید که زمان کافی برای خشک کردن موهایتان قبل از خوابیدن وجود دارد.

سرما خوردن با موی خیس واقعیت دارد؟

به نظر می‌رسد رایج‌ترین نگرانی درباره خوابیدن با موی خیس مربوط به بالا رفتن ریسک سرماخوردگی باشد، به خصوص از دیدگاه مادران و مادربزرگ‌ها. با وجود اینکه به طور عمومی این باور می‌تواند درست باشد، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند افراد به دلیل خوابیدن با موهای خیس دچار سرماخوردگی خواهند شد.

سرماخوردگی معمولی ربطی به سرما ندارد و نتیجه آلوده شدن فرد به یکی از ۲۰۰ نوع ویروسی است که منجر به سرما خوردن می‌شوند. در این مورد ویروس از طریق دهان، بینی و چشم وارد بدن شده و از طریق عطسه، سرفه یا حتی حرف زدن فرد در هوا پخش می‌شود. همچنین فرد ممکن است این ویروس را بر اثر لمس کردن مناطق آلوده دریافت کند. بنابراین خوابیدن با موهای خیس ارتباط علمی با سرما خوردن ندارد، اما اگر حساس هستید و دوست دارید موقعیت مناسبی برای ویروس‌ها فراهم نکنید، شاید خشک کردن موهایتان قبل از خوابیدن ایده بدی به نظر نیاید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با عوارض ناشی از خوابیدن با موی خیس آشنا شدید. همچنین از توصیه‌های خشک کردن موها قبل از خواب آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

شایع ترین مشکل خشک نکردن موها قبل از خواب چیست؟

ترکیب آب و گرما منجر به رشد سریع باکتری ها می شود. بنابراین، حالا تصور کنید وقتی موهای خیس خود را روی بالش خود می خوابید، چقدر باکتری روی آن رشد می کند. گرما و آب موهای شما می تواند بستر مناسبی برای رشد باکتری و قارچ باشد.

خوابیدن بعد از حمام با موهای خیس چه معایبی دارد؟

موهای خیس، مستعد شکستن هستند. زیرا کوتیکول موهای شما، که لایه بیرونی ساقه مو است، باز شده و موهای شما را شکننده تر و کشیده تر می کند. وقتی کوتیکول موی باز کمی بیشتر کشیده می شود، مستعد شکستگی می شود. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که موهایتان را در حالت خیس برس بزنید یا شانه کنید، یا وقتی سرتان را در هنگام خواب حرکت دهید. البته مقدار موهایی که معمولاً از دست می دهید بر اساس نوع تارها، وضعیت طبیعی و بافت آنها و … است که مخصوص شماست. اینها شامل ویژگی های ارثی، درمان های شیمیایی یا رنگ مو، استفاده از ابزارهای حالت دهنده حرارتی و میزان آسیبی است که موهای شما متحمل شده است. خوابیدن با موهای مرطوب ممکن است باعث شکستگی مو شود و ترک این عادت را برای شما ضروری کند. اما، اگر تا به حال متوجه اثرات مضری نشده اید، می توانید به کار خود ادامه دهید.

پیشنهاد ما به شما

بهترین مارک دستگاه سم زدایی بدن

بهترین مارک دستگاه سم زدایی بدن

افرادی که در مناطق شهری با آلودگی هوا یا محصولات شیمیایی آلوده زندگی می کنند، …

دیدگاهتان را بنویسید