جمعه , 29 تیر 1403
جدیدترین مقالات
لمینت دندان کودکان

لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟ لمینت دندان نوعی خدمات دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است که عیوب جزئی و سطحی دندان‌ها را برطرف می‌کند. دندان‌های کج، نامنظم یا نامرتب در کودکان می‌تواند نگران‌کننده باشد و به همین دلیل والدین به‌دنبال راهی برای حل این مشکل هستند. اما چاره کار لمینت دندان نیست چرا که کودکان گزینه مناسبی برای این کار نیستند. در ادامه با ما باشید تا ببینیم که آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می‌ شود یا خیر و روش جایگزین برای حل عیوب ظاهری دندانی در کودکان چیست؟


فهرست مطالب


لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

لمینت جز کارهای دندانپزشکی بسیار پرطرفدار است. کودکان معمولا اهمیتی به مراقبت و نگهداری از دندان‌های خود نمی‌دهند، به‌همین دلیل دندان کودکان بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی، پوسیدگی، کجی یا منظمی قرار دارد. ورم لثه در کودکان هم مشکل شایع دیگری است که باید به آن توجه داشت. لمینت دندان برای کودکان انجام می‌شود اما باید مراقب بود که این خدمات دندانپزشکی را پیش دندانپزشک متخصص انجام دهید تا از عوارض لمینت دندان مصون بمانید.

مزیت لمینت دندان برای کودکان در مقایسه با ارتودنسی بدون درد بودن و پروسه درمانی کوتاه‌مدت آن است. اما موضوع مهم نصب این ونیرهای دندانی برای کودکان، مراقبت‌های ثانویه بعد از نصب است؛ چرا که عدم رعایت بهداشت احتمال عفونت لثه‌ها و پوسیدگی دندان‌ها را بیشتر می‌کند. البته تشخیص انجام این کار و استفاده از این خدمات دندانپزشکی برای کودکان به دندانپزشک و شرایط دهان و دندان کودک بستگی دارد.

لمینت دندان برای کودکان

برخی از دندانپزشکان لمینت را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که تا قبل ۱۸ سالگی همچنان رشد استخوانی فک صورت می‌گیرد و موقعیت دندان و لثه‌ها تغییر می‌کند. به همین دلیل ممکن است مدتی پس از نصب، لمینت‌ها با لثه ناهماهنگ شوند.

انواع لمینت دندان برای کودکان

به طور کلی دو نوع لمینت دندان وجود دارد که در ذیل به بررسی مفصل ان ها می پردازیم

1- لمینت کامپوزیتی

این نوع لمینت از جنس مواد ترمیمی بوده و عموما نیازی به ساخته شدن در آزمایشگاه ندارد و توسط پزشک در مطب ساخته می شود و بر روی دندان بیمار قرار می گیرد. این روش بسیار سریع است و بیمار در انتهای جلسه ی درمانی به دندان هایی بسیار زیبا دست می یابد . مشکلاتی نظیر رنگ نامناسب دندان ها یا فواصل ناهنجار بین دندان ها و شکستگی بین دندان ها توسط این روش به آسانی حل می شود.

حتما بخوانید
سنگ لوزه چیست؟ (از علل و علائم تا 4 روش درمان اصلی آن)

2- لمینت سرامیکی

این نوع لمینت نیاز به زمان بیشتری دارد چرا که با جزییات بیشتری در لابراتوار ساخته می شود و امکان ساخت ان در مطب پزشک معالج وجود ندارد.

این نوع لمینت از جنس پوسته های چینی بسیار نازکی از سرامیک است که با استفاده از مواد و ابزار به سطح دندان بیمار چسبانده می شود لمینت سرامیکی بسیار مقاوم تر از کامپوزیت بوده و قادر است تقریبا تمام مشکلات دندانی بیمار را حل کند. اصلاح دندان های ریز و بد فرم دندانهای بد رنگ و شکسته و نامتوازن و فواصل نا به هنجار دندانها با این روش به اسانی قابل حل می باشد.

لمینت متحرک برای کودکان

طبق نظر و تشخیص دندانپزشک، می‌توان از لمینت متحرک دندان یا اسنپ اسمایل برای کودکان استفاده کرد. اما بسته به سن، ممکن است کودک با مشکلات و عوارض لمینت دندان روبه‌رو شود. شاید مزیت لمینت متحرک‌‌ برای کودک این باشد که قابل برداشتن است، اما بازهم با‌توجه‌به سن پایین، تصور کودکی که از لمینت متحرک استفاده کند کمی غیرواقعی است.

کاربردهای لمینت دندان برای کودکان چیست؟

از کاربردهای ونیر لمینت‌ دندان برای کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. اصلاح دندان های فرسوده

استرس و اختلال گیجگاهی-فکی گاهی دلیل دندان قروچه در خواب برای کودکان و نوجوانان است. که به‌شدت به دندان‌ها آسیب می‌رساند. در چنین مواردی لمینت دندان می‌تواند از آسیب دندانی ناشی از دندان‌قروچه بکاهد.

۲. اصلاح دندان های زرد یا تغییر رنگ یافته

مصرف برخی داروها، قطره تراسایکیلن یا برخی خوراکی‌ها باعث زردی یا تغییر رنگ دندان‌های کودکان می‌شود.

۳. دندان شکسته و لب پر شده

یکی از بهترین روش‌های رفع شکستگی‌ها یا لب‌پرشدگی کوچک دندان‌های کودکان استفاده از لمینت دندان است. اما برای بهره‌مندی از این خدمات دندانپزشکی برای کودکان حتما پیش از هر اقدامی ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید.

۴. دندان های نامرتب و نامنظم

کج درآمدن دندان‌ها در کودکان زیاد دیده می‌شود. گاهی برای جلوگیری از بی‌نظمی جزئی در رشد دندان‌ها، دندانپزشک لمینت دندان را تجویز می‌کند.

۵. فاصله بین دندان ها

دیگر کاربرد لمینت دندان برای کودکان رفع فاصله بین دندان‌ها است که باید با مشورت دندانپزشک انجام شود تا فاصله غیرطبیعی بین دندان‌ها برطرف شود.

چه کودکانی می توانند از لمینت استفاده کنند؟

کودکانی که دارای مشکلات دندانی زیر هستند می توانند از روکش ها بهره ببرند:

– دندان های شکسته یا ترک خورده

کودکان می  توانند در فعالیت  هایی شرکت کنند که منجر به ترک خوردن دندان  ها شود. از فعالیت ها در زمین بازی گرفته تا آسیب به دهان در حین شرکت در ورزش. به عبارتی، همیشه احتمال آسیب  های دهانی وجود دارد. اگر فعالیتی منجر به شکستگی یا ترک خوردن شود، اغلب می توان از کشیدن دندان جلوگیری کرد و دندان را نجات داد. لمینت دندان ممکن است بخشی از کار ترمیم مورد نیاز برای دستیابی به هدف باشند.

به عنوان مثال، استفاده از یک تاج برای جایگزینی قسمت برش خورده ایده خوبی است. زمانی که تاج در جای خود قرار گرفت، یک روکش اضافه کنید. این خود به استحکام بیشتر دندان کمک کرده و احتمال شل شدن تاج را کاهش می دهد.

حتما بخوانید
کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی

– شکاف بین دندان ها

کودکانی که از نظر ژنتیکی در معرض شکاف های قابل توجه در دندان هستند نیز می توانند کاندیدای روکش دندان باشند. درست است که عرض این شکاف ها ممکن است با نزدیک شدن به بزرگسالی کاهش یابد، اما می توانند بر گفتار تاثیر بگذارند.

اگر یک نوجوان دارای شکاف هایی کاملا آشکار است، روکش ها می توانند به بستن آنها کمک کنند. از آنجایی که لمینت روی دندان ها قرار می گیرند، بیشتر فضای باز را پر می کنند. البته هنوز جا برای کشیدن نخ دندان وجود دارد، اما اکنون دندان ها از نظر اندازه، شکل و فاصله یکنواخت به نظر می رسند.

– دندان های نامرتب

بریس ها یک راه حل معمول برای دندان های کج یا نامرتب هستند، اما همیشه ضروری نیستند. زمانی که مشکل تراز جزئی باشد، دندانپزشک ممکن است بتواند شکل یک یا دو دندان را اصلاح کند و سپس روکش ها را اضافه کند.

نتیجه این فرآیند مجموعه ای از دندان ها است که صاف و کاملا طبیعی به نظر می رسند. در بسیاری از موارد، اصلاح و استفاده از روکش  ها را می  توان در کمتر از سه قرار ملاقات با دندانپزشک در طول یک یا دو هفته تکمیل کرد.

– خودآگاهی کمتری نسبت به ظاهر

کودکی که فاقد دندان های کاملی هستند ممکن است در میان همسالان خود مورد تمسخر قرار گیرد. این وضعیت کناره گیری از موقعیت های اجتماعی را آسان تر نموده و هرگز مهارت های لازم برای مشارکت در جامعه را توسعه نمی دهند.

استفاده از روکش  ها و سایر روش  ها برای اصلاح مشکلات دندانی، این شرم و خجالت را از بین برده و یافتن دوست و شرکت در هر فعالیتی را که به نظر سرگرم کننده به نظر می  رسد، آسان  تر می کند.

در نهایت به خاطر داشته باشید که دندان های سالم با مشکلات جزئی مانند تغییر رنگ کم یا شلوغی بیش از حد را می توان با اینویزیلاین یا سفید کردن دندان به جای روکش درمان کرد. از آنجایی که لمینت نیاز به برداشتن مینای دندان دارند، بخصوص برای کودکان و نوجوانان، باید قبل از انجام این کار به دقت فکر کند. گاهی اوقات دندان های طبیعی سالم نسبت به روکش ها برتری دارند.

چه کودکانی نباید از لمینت استفاده کنند؟

استفاده از ونیرهای پرسلین برای همه مناسب نیست. کودکان با شرایط زیر نباید از لمینت استفاده کنند. زیرا هر کدام از موارد زیر می‌توانند از علل افتادن لمینت دندان باشند.

 • بیماری‌های دهان و دندان
 • عفونت لثه‌ای یا بیماری پریودنتال
 • رشد بیش‌ازاندازه دندان
 • کودکانی که عادت دندان‌قروچه دارند.
 • سلامت عمومی ضعیفی دارند.

لمینت دندان برای چه سنی است؟

یکی از مهم ترین موضوعات عصر حاضر که والدین را درگیر خود کرده است گرایش کودکان و نوجوانان به زیبایی است لمینت دندان نیز یکی از روش های زیبایی است که مورد استقبال نوجوانان زیادی قرار گرفته است. بهتر است در این شرایط با دندانپزشک معالج خود ارتباط بگیرید ولی توصیه عموم پزشکان این است که بهترین سن برای لمینت دندان ها بالاتر از بیست سالگی است چرا که تا حدود بیست سالگی رشد دندان ها کامل شده وبعد از این سن رشد دندانها متوقف می شود.

حتما بخوانید
با اعتماد به نفس بخندید _ دندانپزشکی زیبایی

تا این سن تکامل و رشد استخوانی فرد به پایان رسیده است. اگر قبل از بیست سالگی اقدام به لمینت کنید به مشکلات عدید ای برخورد خواهید کرد. مثلا: نصب لمینت در سنین نامناسب می تواند از رشد طبیعی دندان ها جلوگیری کند یا رشد همزمان دندان ها با وجود روکش لمینت می تواند سبب دور شدن روکش و دندان از هم دیگر شده و به جای بهبود ظاهر و اعتماد بنفس فرد سبب ظاهر بسیار ناخوشایند شود یا این فاصله می تواند محلی مناسب برای تجمع میکروارگانیسم ها و ایجاد عفونت های خطرناک دهان و عفونت دندان گردد.

مزایای لمینت دندان برای کودکان

مزایای لمینت دندان برای کودکان عبارتند از:

 • رفع مشکلات دندانی جزئی مثل زردی، لب‌پرشدگی، شکستگی سطحی، کج و نافرم بودن دندان‌ها
 • نصب سریع و طول درمان کوتاه
 • ظاهر طبیعی شبیه دندان‌های واقعی

آمادگی برای لمینت دندان کودکان

از آنجایی که رشد استخوان و دندان‌ها در سن پایین همچنان ادامه دارد این روش را نمی‌توان جزء خدمات دندانپزشکی مفید برای کودکان دانست. اما اگر بنا به دلایل، دندانپزشک تشخیص داد که باید از ونیر لمینت برای دندان کودک استفاده کند ابتدا باید پوسیدگی‌های اولیه و التهاب لثه‌ای را کامل برطرف کند و بعد سراغ تراشیدن مینای دندان و کارگذاشتن روکش‌ها برود.

آشنایی با مراقبت های بعد از لمینت کودکان

یکی از اصول مهم برای افزایش طول عمر و ماندگاری ونیر لمینت، مراقبت بعد از لمینت دندان است. کودکان به‌تنهایی اهمیتی به بهداشت دهان و دندان خود نمی‌دهند. اگر برای کودک خود لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی نصب کرده‌اید باید شیوه مراقبت از این ونیرها را هم به کودک آموزش دهید.

مسواک‌زدن، استفاده مرتب از دهان‌شویه و نخ‌دندان برای این کودکان لازم و ضروری است. نوع خمیردندان و جنس مسواک هم بسیار مهم است تا باعث فرسایش ونیرها نشوند. نخ‌دندان از تجمع آلودگی و میکروب در فواصل بین دندانی و عفونت و التهاب لثه جلوگیری می‌کند.

 • بعد از انجام لمینت باید مدتی از خوردن نوشیدنی های سرد و یا داغ پرهیز کنید. چون لمینت شما نسبت به این موارد حساسیت دارد و تا برطرف نشدن این حساسیت باید با آن مدارا کنید.
 • مسواک زدن به طور روزانه را فراموش نکنید و حداقل دوبار در روز این کار را انجام دهید.
 • استفاده از نخ دندان نیز به سلامت دهان و دندان های شما کمک می کند پس استفاده از آن را به یک عادت تبدیل نمایید.
 • توصیه دندانپزشکان این است که بعد از انجام لمینت دندان این است که مواد خوراکی رنگی استفاده نکنیم چون استفاده زیاد با گذشت زمان باعث می شود که رنگ دندان شما تغییر کند و این جلوه خوبی نخواهد داشت پس در این مورد رعایت بیشتری داشته باشید.
 • از خوردن میوه و آجیل نیز اگر بتوانید پرهیز کنید بسیار خوب می شود زیرا ممکن است باعث شود دندان شما بشکند و این برای شما ناخوشایند است و هزینه ترمیم را برای شما باقی می گذارد.
حتما بخوانید
ارتودنسی متحرک، اثربخشی و هزینه آن در مقابل ارتودنسی ثابت

 موردی که در اینجا وجود دارد لمینت های سرامیکی را نمی توان ترمیم کرد و این قابلیت را ندارند، تنها کاری که می شود انجام عوض کردن دوباره لمینت و جایگذاری لمینت سالم است.

 • استفاده از دهانشویه مناسب که توسط پزشک تجویز می شود را نیز جدی بگیرید.
 • استفاده از دخانیت را به کمترین حالت ممکن برسانید و بعد از آن برای انجام لمینت اقدام نمایید.
 • هر چندماه یکبار برای چکاپ دندان های خود اقدام کنید تا اگر مشکلی وحود داشت آن را زود برطرف سازید.
 • اگر عادت دندان قروچه رت دارید از انجام لمینت بپرهیزید چون امکان اینکه باعث شکستگی دندان هایتان شود زیاد است.
 • استفاده از خمیر دندان مناسب تاثیر زیادی در ماندگاری دندان هایتان دارد.

آیا استفاده از لمینت در کودکی خطرناک است؟

استفاده از لمینت در کودکی بیشتر از آنکه فایده داشته باشد عوارض دارد، چرا که دندان و لثه‌های کودک همزمان با سن رشد تغییر می‌کنند و احتمال آسیب لثه‌ای، عفونت و مشکلات دندانی را بیشتر می‌کند.

عوارض و خطرات لمینت دندان برای کودکان چیست؟

همانطور که گفته شد دریافت لمینت دندان برای کسانی که زیر 20 سال دارند به هیچ عنوان مناسب نمی باشد. لمینت فقط به علت شرایط سنی محدودیت ندارد، بلکه برای بعضی از افراد دریافت آن امکان پذیر نمی باشد. اگر درگیر مشکلات دندانی هستید و قصد ترمیم دندان خود را دارید بهتر است با دندانپزشک در این مورد مشورت نمایید. در ادامه به معایب دریافت لمینت در سنین کم می پردازیم:

 • همانطور که در بخش قبل گفته شد طول عمر مفید لمینت دندان به تقریبا بین 15 تا 20 سال است. به همین خاطر شاید فرد مجبور باشد چند بار لمینت خود را عوض نماید. هزینه این روش درمانی امکان دارد کمی بالا باشد.
 • زمانی که مینای دندان برای انجام لمینت تراشیده می شود، باید حتما از لمینت استفاده کنید. شما می توانید برای جنبه زیبایی، لمینت قدیمی را با یک لمینت جدید عوض نمایید که این مشکل در افرادی که سن پایین دارند سخت و دشوار می باشد.
 • زمانی که سن فرد پایین است و دندان ها رشد می کنند، روکش لمینت دندان به آسانی از خط لثه فاصله می گیرد. به همین خاطر در طرح لبخند فرد تاثیر چشمگیری خواهد داشت.
 • بهتر است بدانید برای انجام لمینت اگر شخص مینای کافی نداشته باشد، دندان هایش آسیب زیادی می بینند.
 • لمینت روی سطح جلویی دندان ها گذاشته می شود. زمانی که دندان ها رشد می کنند، به دندان های فرد فشار زیادی وارد می شود. پس از آن ساختار دندان ها درگیر مشکلات زیادی می شود.
حتما بخوانید
لمینت دندان برای افراد سیگاری چقدر موثر است؟

قیمت لمینت دندان برای کودکان چقدر است؟

بسته به وضعیت سلامت دهان و دندان کودک، نوع لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی که انتخاب می‌کنید، دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی و تجیهزاتی که دندانپزشک برای ارائه این خدمات دندانپزشکی استفاده می‌کند، قیمت لمینت دندان برای کودکان متفاوت خواهد بود و به‌طور معمول قیمت از ۳ میلیون تومان برای هر دندان شروع می‌شود.

در سن کم لمینت دندان ماندگاری دارد؟

ماندگاری و عمر لمینت دندان تقریبا 15 تا 20 سال می باشد. البته حتما باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا عمر لمینت شما افزایش یابد. همانطور که گفته شد طول عمر لمینت در سن کم بین 10 تا 20 سال است. هنگامی که بیماران لمینت خود را دریافت می کنند باید حتما طول عمر آن را در نظر داشته باشند. معمولا بیماران باید دو بار لمینت خود را عوض کنند. این جمله به این معناست که اگر فردی لمینت خود را زودتر دریافت نماید، ممکن است در طول عمر خود دو بار لمینت خود را تعویض نماید. توجه داشته باشید پیش از اینکه انجام لمینت حتما باید با یک متخصص با تجربه و ماهر صحبت کنید. دندانپزشک می تواند تمام مراحل درمانی را به طور دقیق برای شما توضیح دهد.

لمینت دندان برای کودکان بهتر است یا ارتودنسی؟

ارتودنسی و لمینت دندان دو روش درمانی و ترمیمی برای رفع اختلالات دندانی هستند. دندانپزشک بسته‌به شرایط روش مناسب را تشخیص می‌دهد اما معمولا ارتودنسی را برای کودکان بیشتر از لمینت تجویز می‌کنند. ارتودنسی یکی از روش های مهم برای اصلاح ناهنجاری های دندان ها در سنین ده الی چهارده سالگی است؛ در این سنین رشد فکین و دندان ها هنوز تکمیل نشده است و می توان به راحتی از این روش برای اصلاح دندان ها استفاده نمود.

سخن پایانی

در این مقاله به این سؤال پاسخ دادیم که از چه سنی می‌توان لمینت دندان انجام داد؟ همان طور که مطالعه کردید در هر سنی می‌توان این کار را انجام داد؛ اما نصب لمینت را به کودکان و نوجوانان توصیه نمی‌کنیم. مگر اینکه انجام این کار ضروری باشد. بزرگسالان می‌توانند با خیال راحت دندان‌های خود را لمینت کنند و محدودیت سنی برای افراد بالای ۱۸ سال وجود ندارد.

سوالات متداول

آیا لمینت‌های دندان می‌توانند لکه‌دار شوند؟

در حالی که لمینت‌های دندان در برابر لکه‌دار شدن مقاوم هستند، هنوز هم می‌توانند تحت تأثیر برخی غذاها، نوشیدنی‌ها یا عاداتی مانند سیگار کشیدن قرار بگیرند. رعایت بهداشت دهان و دندان و توجه به سبک زندگی برای جلوگیری از لک شدن لمینت ضروری است.

آیا جایگزینی برای لمینت دندان کودکان وجود دارد؟

بله، می‌توان از روش‌های دیگری هم استفاده کرد. با این حال دندانپزشک باید دندان‌ها را معاینه کند و بهترین جایگزین را با توجه به شرایط بیمار پیشنهاد کند.

پیشنهاد ما به شما

لیست تجهیزات دندانپزشکی

لیست تجهیزات دندانپزشکی

سلامت دهان و دندان، دریچه‌ای به سوی سلامت کلی بدن است. دندانپزشکی به عنوان علم …

دیدگاهتان را بنویسید