سه شنبه , 1 خرداد 1403
دلایل افتادن لمینت دندان

دلایل افتادن لمینت دندان چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟ + ویدیو درمان افتادن لمینت دندان

افتادن لمینت دندان نیز یکی از اتفاقاتی است که می تواند برای لمینت دندان های شما اتفاق بیفتد. خودتان می دانید که لمینت کردن دندان ها یکی از راه هایی است که به واسطه ی اجرای آن، شما دندان های زیبا تر و لبخند دلنشین تری خواهید داشت. خیلی از افراد گمان می کنند که زیبایی ناشی از لمینت کردن دندان ها تا همیشه با آن هاست اما اصلا این طور نیست و لمینت دندان نیز مانند سایر روش های ترمیم دندان، می تواند دچار آسیب و خرابی شود. البته که خرابی ها و یا افتادن لمینت دندان، مواردی است که به راحتی قابلیت جبران دارد و مشکل جدی نیست. مگر اینکه دلیل خاصی پشت دلایل افتادن لمینت دندان وجود داشته باشد که این موضوع هم باید توسط پزشک متخصص بررسی و تشخیص داده شود.

دلایل زیادی وجود دارند که می توانند زمینه را برای افتادن لمینت دندان فراهم کنند که اکثر این دلایل قابل جبران هستند و خیلی زود برطرف می شوند. در ادامه به شرح هر کدام از این موارد می پردازیم. پیشنهاد می کنیم که برای آشنایی با دلایلی افتادن لمینت دندان تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


دلایل افتادن لمینت دندان چیست؟

لق شدن، شکستن یا افتادن لمینت دندان اتفاقی است که به دلایل مختلف ممکن است برای شما پیش آید. برخی افراد تصور می کنند زیبایی لبخند ناشی از لمینت دندان دائمی است. اما این افراد باید بدانند که لمینت نیز مانند سایر روش های زیبایی دندان آسیب پذیر است و دلایل مختلفی می تواند موجب لق شدن یا شکستن این روکش شود. برخی دلایل لق شدن و افتادن لمینت قابل کنترل نیستند مانند فرسودگی و پایان عمر مفید لمینت دندان، اما برخی دیگر مانند انتخاب دندانپزشک متخصص و رعایت بهداشت دهان و دندان به بیمار بستگی دارد.

به یاد داشته باشید در اغلب موارد لمینت آسیب دیده قابل ترمیم است. اگر با دلایل شکستن یا افتادن لمینت دندان آشنا باشیم بهتر می توانیم از آن ها مراقبت کرده و در صورت آسیب عکس العمل مناسبی داشته باشیم.

به طور کلی رایج ترین دلایل لق شدن، شکستن یا افتادن لمینت دندان عبارتند از:

1- عدم نصب صحیح لمینت روی دندان

استفاده از مواد اولیه بی کیفیت برای لمینت دندان و  عدم تبحر و تخصص دندانپزشک در نصب لمینت ها، شرایط را برای افتادن لمینت دندان فراهم می کند. نصب نامناسب و باندینگ نامرغوب باعث می شود پیوند بین روکش سرامیکی با مینای دندان به خوبی ایجاد نشود و با کمترین فشار یا ضربه در کوتاه مدت لمینت دندان ترک بردارد، لق شده و می افتد. لذا لازم است در انتخاب دندانپزشک خود برای نصب لمینت نهایت دقت را به خرج دهید. تا از کیفیت مواد مورد استفاده و نصب صحیح روکش مطمئن شوید.

حتما بخوانید
درباره‌ی حساسیت دندان بیشتر بدانید

2- فرسایش و پایان عمر مفید لمینت دندان

لمینت دندان در لابراتوارهای دندانپزشکی با استفاده از موادی با استحکام زیاد و با دقت بالایی ساخته می شوند. به طوری که لمنیت دندان حداقل 10 سال دوام خواهد داشت. با این حال یکی از رایج ترین دلایل افتادن و شکستن لمینت فرسایش و پایان عمرمفید آن است.

دلایل افتادن لمینت دندان

با گذشت سال های طولانی، چسب نگهدارنده لمینت روی دندان از بین رفته و لمینت می افتد. همچنین فرسودگی لمینت به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز موجب لق شدن و شکستگی روکش سرامیکی خواهد شد.

3- پوسیدگی دندان

گاهی افتادن لمینت دندان به دنبال پوسیدگی دندان زیرین اتفاق می افتد. قبل از اجرای لمینت معمولا تمام پوسیدگی های دندان درمان و ترمیم می شود. اما در برخی موارد عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا مصرف برخی داروها باعث پوسیدگی دندان بعد از لمینت می شود. با پیشرفت پوسیدگی دندان، سطح سالم دندان که روکش سرامیکی بتواند به ان متصل بماند کمتر شده و در نهایت لمنت لق شده و می افتد.

4- عدم مراقبت صحیح از لمینت دندان

با وجود استحکام و مقاومت بالای لمینت دندان، عدم توجه به بهداشت دهان و دندان و عدم مراقبت صحیح از لمینت ها باعث آسیب به آن ها می شود. مصرف برخی خوراکی های سفت، گاز زدن و جویدن اجسام سخت و وارد شدن ضربه موجب شکستگی، لق شدن و افتادن لمینت دندان خواهد شد.

معمولا دندانپزشک پس از نصب لمینت شما را با روش صحیح مراقبت و نگهداری از لمینت ها و نکات تغذیه ای آگاه می کند. در صورتی که دندانپزشک از مواد با کیفیت استفاده کند و در نصب روکش ها مهارت و تخصص لازم را داشته باشد و شما نیز با دقت دستورالعمل مراقبت از لمینت را رعایت کنید، لازم نیست نگران افتادن و لق شدن لمینت دندان خود باشید و سالیان طولانی می توانید از داشتن لبخندی زیبا لذت ببرید.

5- دندان قروچه

عاداتی مانند دندان قروچه که باعث می شود فشار زیادی به لمینت دندان وارد شود  یکی دیگر از دلایل آسیب به  لمینت و لق شدن و افتادن آن است. اگر عادت دندان قورچه دارید بهتر است پیش از نصب و اجرای لمینت، این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. دندانپزشک می تواند راهکارهای مناسبی برای کاهش عوارض دندان قروچه به شما ارائه دهد.

حتما بخوانید
هزینه ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۲| پرداخت اقساطی❤️ | جدول قیمت

6- عفونت لثه بعد از لمینت دندان

عفونت لثه بعد از لمینت دندان به علت تجمع باکتری ها اطراف لمینت و دندان اتفاق می افتد که معمولا با پوسیدگی دندان همراه است. در این شرایط معمولا بیمار با درد شدید در ناحیه دندان لمینت شده به دندانپزشک مراجعه می کند و دندانپزشک بعد از معاینه می بیند که عفونت زیر لمینت گسترش پیدا کرده و باعث شل شدن یا افتادن لمینت دندان شده است. در این حالت دندانپزشک مجبور می شود لمینت دندان را برداشته و بعد از درمان عفونت لثه و پوسیدگی دندان لمینت جدید را نصب کند.

7- تراز نبودن دندان ها در زمان نصب لمینت

قبل از کاشت لمینت دندان دندانپزشک نحوه گاز زدن بیمار و تراز بودن فک و دندان ها را بررسی می کند. اگر دندان ها تراز نباشند ممکن است لازم باشد قبل از کاشت لمینت ارتودنسی انجام شود. در غیر این صورت احتمال لق شدن، شکستن و افتادن لمینت دندان وجود دارد.

در صورت افتادن لمینت دندان چه باید کرد؟

اگر متوجه شدید لمینت دندانتان لق شده یا شکسته و افتاده است، به هیچ وجه سعی نکنید آن را درجای خود قرار داده و بچسبانید. با اینکار نه تنها مشکل لمینت شما رفع نمی شود بلکه ممکن است به دندان یا لمینت آسیب برسانید. لمینت سالم یا شکسته ای که از دندانتان جدا شده است را داخل ظرفی کوچک یا لای دستمال تمیز قرار داده و هرچه سریعتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر لمینت سالم باشد دندانپزشک می تواند آن را مجددا برای شما نصب کند که هزینه زیادی نیز نخواهد داشت.

اما اگر لمینت شکسته با لب پر شده باشد و قابل ترمیم نباشد، دندانپزشک مجددا مراحل اجرا و نصب لمینت را برای شما انجام می دهد و هزینه آن نیز بیشتر است.

درمان افتادن لمینت دندان چگونه است؟

بعد از مراجعه به دندانپزشک، پزشک ابتدا از دلایل افتادن لمینت مطلع می‌شود و از شما درخصوص مواردی که می‌توانند دلیل افتادن لمینت دندان باشد سوال می‌کند. سپس باید مراحلی را برای درمان افتادن لمینت و بازسازی آنها انجام دهد.

درمان این مشکل معمولا شامل موارد زیر می‌شود:

۱. درمان مسائل دهانی، مانند عفونت ها و بیماری های لثه

در اولین قدم دندانپزشک باید وضعیت دهان، دندان و لثه‌های شما را بررسی کرده و لثه عفونت کرده یا بیماری لثه احتمالی را درمان کند. این عفونت‌های دهان و لثه علاوه‌بر این که می‌توانند دلیل افتادن لمینت دندان شوند، برای سلامتی نیز خطرناک هستند و باید حتماً به‌صورت کامل درمان شوند.

۲. جایگزینی لمینت دندان با لمینت دندان جدید

در قدم بعدی دندانپزشک باید روکش‌های قبلی و باقی‌مانده‌های آن را جدا کند و مجدداً مراحل قالب‌زدن دندان‌ها برای ساخت لمینت‌های جدید را انجام دهد. بعد از آماده‌شدن لمینت‌های دندانی جدید آنها را با لمینت‌های قبلی جایگزین می‌کند.

حتما بخوانید
سنگ لوزه چیست؟ (از علل و علائم تا 4 روش درمان اصلی آن)

۳. اصلاح و بازسازی دندان ها با پرکردن، ترمیم دندانی و ایجاد تراشیدگی های نیمه ساختاری

یکی از کارهایی که ممکن است دندانپزشک برای درمان افتادن لمینت دندان و جلوگیری از افتادن مجدد آن انجام دهد، اصلاح و بازسازی دندان‌هاست. پوسیدگی دندان‌ها و شکستگی و ناهمواری لبه دندان‌ها به‌نوبه‌خود از دلایل افتادن لمینت دندان است؛ بنابراین شاید نیاز باشد تا قبل از انجام لمینت جدید، دندان‌های قبلی درمان شده‌ و کارهایی مانند پرکردن دندان‌ها، ترمیم دندان یا ایجاد تراشیدگی‌های نیمه ساختاری روی آنها انجام شود. با این کار می‌توان احتمال این که مجدداً لمینت‌ها ریزش داشته باشند، از بین برد.

۴. درمان افتادن لمینت دندان در خانه

در صورت افتادن لمینت‌ها در خانه نباید هیچ اقدام درمانی به‌خصوصی انجام داد. باید قطعات را جمع‌آوری کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید. البته می‌توان با تغییر عادات غذایی و استفاده از شوینده‌های دهان مناسب به درمان افتادن لمینت دندان کمک کرد. به‌هیچ‌عنوان در خانه سعی به چسباندن و قراردادن مجدد لمینت‌ها در جای خود نکنید.

اگر روکش‌ها بیفتند، نباید سعی کنید آن را به‌تنهایی تعمیر کنید. فرایند اجرای روکش فقط با استفاده از ابزارهای تخصصی انجام می‌شود. برای اتصال مجدد آن نیاز به آماده‌سازی دندان‌ها و حذف هرگونه چسب اضافی از فرایند قبلی است. باندینگ مجدد در خانه قابل‌انجام نیست، چسب معمولی موجود در بازار در این مورد کمکی نمی‌کند و حتی اگر در خانه از آنها استفاده کنید ماندگار نخواهند بود. این کار فقط ضرر بیشتری نسبت به فایده آن خواهد داشت. روکش‌های افتاده‌ یا آسیب‌دیده باید بادقت در یک جعبه کوچک قرار داده شوند. سعی کنید دراسرع‌وقت با دندانپزشک وقت ملاقات بگیرید.

راه های پیشگیری از افتادن لمینت دندان چگونه است؟

با مواردی که در این جا به‌عنوان دلایل افتادن لمینت به آن اشاره شد مشخص است که ونیرهای دندانی بی‌خود و بی‌جهت نمی‌افتند؛ بنابراین برای جلوگیری از افتادن آنها به مراقبت پس از لمینت دندان و درمان مناسب نیاز است. مراقبت از لمینت باید درست مانند مراقبت از دندان‌های طبیعی یک اولویت اصلی باشد و آن را به‌عنوان یک روتین روزانه انجام داد تا ماندگاری لمینت دندان افزایش پیدا کند. همچنین باید در جلسه مشاوره از دندانپزشک سوال کنید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است، تا از مناسب بودن این روش مطمئن شوید.

۱. انتخاب دندان‌پزشک متخصص و با تجربه برای نصب لمینت دندان

یکی از دلایل افتادن لمینت دندان نصب نادرست لمینت‌ها و وجود هرگونه ایراد در کار دندانپزشک در مراحل انجام لمینت است. نحوه استفاده از روکش توسط دندانپزشک زیبایی می‌تواند پایداری و مدت‌زمان آنها را تعیین کند. سهل‌انگاری در طول عمل باعث کاهش ماندگاری روکش‌های دائمی می‌شود. در نتیجه حتماً در انتخاب دندانپزشک دقت کرده و قبل از انجام کار زیبایی درخصوص میزان مهارت و تجربه او تحقیق کنید. بررسی نمونه کارهای انجام شده‌ توسط دندانپزشک موردنظر و میزان رضایت مشتریان می‌تواند به شما کمک کند.

حتما بخوانید
لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

۲. استفاده از محصولات شستشوی دهان مناسب برای حفظ لمینت دندان

حتماً از شوینده‌های مناسب برای دندان‌های دارای لمینت استفاده کنید. استفاده از یک مسواک نرم و خمیردندان فلورایدی فاقد مواد ساینده ضروری است. به‌هیچ‌عنوان از دهان‌شویه‌های حاوی الکل استفاده نکنید.

۳. رعایت یک رژیم غذایی سالم و استفاده از ابزارهای مناسب برای تمیز کردن دندان ها

رژیم غذایی سالمی داشته باشید. تا جایی که می‌توانید در مصرف قند و کربوهیدرات و مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین محتاط باشید. از گاززدن مواد غذایی سفت خودداری کنید. مراقب مصرف نوشیدنی‌های رنگی مانند چای و قهوه باشید. الکل و مشروبات الکلی و سیگار هم می‌توانند به باندینگ لمینت‌های دندانی آسیب برسانند. با خودداری از این موارد می‌توانید طول عمر و ماندگاری لمینت دندان‌های خود را افزایش دهید. در نهایت بعد از مصرف غذا حتماً با ابزارهای مناسب مانند نخ‌دندان‌های مخصوص ارتودنسی و لمینت دندانی، دندان‌های خود را تمیز کنید.

۴. استفاده از محافظ دندان در ورزش هایی که احتمال آسیب دیدن دندان ها وجود دارد.

ضربه و آسیب‌های شدیدی که در طی ورزش‌های تماسی به دندان‌های جلویی وارد می‌شود، یکی از دلایل افتادن لمینت دندان است. برای این منظور حتماً سعی کنید از محافظ دندان در زمان انجام این فعالیت‌های ورزشی استفاده کنید.

چرا لمینت دندان ممکن است افتاده‌ یا شکسته‌ شود؟

لمینت دندان یک روکش سرامیکی بسیار نازک است که بر روی دندان نصب می شود و عیوب ظاهری دندان مانند بد رنگی، کجی، شکستگی، ترک خوردگی و فاصله دندانی را می پوشاند. این روکش ها در عین اینکه مقاوم هستند و طول عمری بالایی دارند، اما باز هم امکان شکستن و جدا شدن آن ها وجود دارد.

آیا می توان لمینت دندان های شکسته‌ را تعمیر کرد؟

در برخی مواقع هم دندانپزشک برای ترمیم شکستگی لمینت از مواد کامپوزیتی استفاده می کند که مقاومت لمینت سرامیکی اولیه را ندارد. اما در مواقعی که لمینت دندان کامپوزیتی باشد، ترمیم شکستگی آن با مواد کامپوزیتی باعث ایجاد تغییر در دوام و مقاومت لمینت نمی شود. مقاومت لمینت ترمیم شده کامپوزیتی مانند لمینت کامپوزیتی اولیه است.

به طور کلی لمینت سرامیکی شکسته، قابلیت ترمیم ندارد و باید حتما تعویض شود. احتمال افتادن و شکستن لمینت دندان از جنس کامپوزیت بیشتر از لمینت سرامیکی می باشد. لمینت سرامیکی بسیار مقاوم تر و دارای طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت دندان می باشد. طول عمر لمینت کامپوزیتی حدود ۵ تا ۷ سال است در حالیکه طول عمر لمینت سرامیکی حدود ۱۰ الی ۱۵ سال است.

آیا لمینت دندان ها به دلیل خوردگی دچار عفونت می شوند؟

لمینت‌ها به‌خودی‌خود عفونت نمی‌کنند؛ اما اگر مراحل آماده‌سازی و درمان عفونت‌های دهان و دندان به‌خوبی انجام نشود احتمال عفونت وجود دارد.

حتما بخوانید
مشاوره ارتودنسی رایگان و هرچیزی که در این جلسه در انتظار شماست

چگونه می‌توان از شکستن و افتادن لمینت دندان جلوگیری کرد؟

مراقبت صحیح و توجه به دستورالعمل های ارائه شده دندانپزشک بهترین راه برای جلوگیری از شکستن و افتادن لمینت دندان است. برای مراقبت از لمینت دندان بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  • پرهیز از مصرف مواد غذایی و خوراکی های سفت و سخت
  • خودداری از گاز زدن و جویدن اشیا سخت مانند سر مداد و خودکار
  • کنترل دندان قروچه
  • توجه به بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن و نخ دندان کشیدن)
  • پرهیز از مصرف خودسرانه دارو هایی که موجب پوسیدگی دندان می شود.
  • درمان بیماری هایی مانند رفلاکس معده قبل از نصب لمینت

چگونه می‌توان لمینت دندان ها را بهتر نگه داشت؟

با رعایت بهداشت دهان و دندان و داشتن یک رژیم غذایی مناسب.

آیا لمینت دندان‌ ها نیاز به خدمات تعمیر و تعویض دارند؟

اگر لمینت‌ها شکسته‌ شده‌ یا بیفتند یا در صورت تغییر رنگ لمینت به تعمیر و تعویض آنها نیاز است.

بعد از افتادن لمینت حساسیت دندان هایم زیاد شده‌ است، چه کار کنم؟

باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما بررسی شود. احتمال زیاد به درمان‌هایی بعد از افتادن لمینت مانند اصلاح دندان یا پرکردن آنها نیاز باشد.

سخن پایانی

در این مقاله با دلایل افتادن لمینت دندان آشنا شدید. همچنین آگاه شدیم که احتمال افتادن و شکستن لمینت دندان به دلیل کیفیت بالای این روکش های دندانی، بسیار کم است. اگر دندانپزشک با تجربه برای نصب لمینت، از تکنیک و مواد با کیفیت و مرغوب استفاده کند و شما مراقبت ها را به شیوه صحیح رعایت کنید، لمینت طول عمر بالایی خواهد داشت.

سوالات متداول

دلیل قهوه ای شدن یا تغییر رنگ رنگ شدن دندان پر شده چیست ؟

کامپوزیت نسبت به دیگر مواد پرکننده بعد از مدتی تغییر رنگ می دهد که هر چقدر دندانپزشک در این زمینه حرفه ای تر باشد احتمال رنگ پذیری کامپوزیت کمتر خواهد بود. همچنین انجام مراقبت های دهان و دندان دز این قضیه بسیار تاثیرگذار است.

آیا ترمیم دندان شکسته با درد همراه است؟

باید گفت در بیشتر روش‌های ترمیم دندان اگر روش مورد نظر با درد همراه باشد دندان‌پزشک از مواد بی‌حسی استفاده می‌کند.

اگر مدام لمینت دندان شما می‌شکند چه باید کرد؟

ین امکان وجود دارد که لمینت شما بد قرار گرفته باشد، از مواد ضعیفی ساخته شده باشد، یا در غیر این صورت نامناسب باشد. شاید وقت آن رسیده است که با دندانپزشک دیگری صحبت کنید تا نظر دومی در مورد آنها داشته باشید و ببینید آیا درمان مجدد همه آنها ممکن است توصیه شود. احتمال دیگر این است که مشکل مفصل فک داشته باشید یا دندان‌قروچه داشته باشید. اگر شکستن لمینت ادامه دارد، با یک دندانپزشک عصبی عضلانی در مورد یافتن علت مشکل صحبت کنید.

پیشنهاد ما به شما

لمینت دندان کودکان

لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟ لمینت دندان نوعی خدمات دندانپزشکی ترمیمی و …

دیدگاهتان را بنویسید