سه شنبه , 1 خرداد 1403
تغییر رنگ لمینت دندان

علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟

آیا می‌دانید علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟ استفاده از لمینت‌های پرسلن یا روکش‌های چینی به‌عنوان خدمات دندانپزشکی زیبایی می‌تواند با تغییر شکل دندان‌ها، پوشاندن لکه‌ها و تیرگی دندان‌ها و بهبود شکل لبخند تاثیر مثبتی بر زیباشدن لبخند افراد داشته باشد. استفاده از این روکش‌های دندانی می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش حس اعتماد به نفس و راحتی افراد داشته باشد.

اگر چه به‌صورت معمول لمینت‌های دندانی درمان طولانی‌مدتی برای رفع عیوب معمولی دهان و دندان و افزایش زیبایی آنها هستند، اما ممکن است در نهایت تغییر رنگ دهند. دلیل تغییر رنگ لمینت چیست و آیا می‌توان دوباره آنها را سفید کرد؟ در این مقاله ابتدا علت زردشدن لمینت را می‌شناسیم و در ادامه به این سوال رسیدگی می‌کنیم که آیا امکان سفیدکردن یا تغییر رنگ لمینت‌ها وجود دارد یا خیر؟


فهرست مطالب


علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟

لمینت های سرامیکی روکش های دندانی هستند که دارای استحکام و مقاومت بالایی در برابر عوامل آسیب زا، می باشند، با این وجود عدم انجام مراقبت های کافی به مرور زمان موجب آسیب دیدن آن ها می شود. یکی از این آسیب ها تغییر رنگ لمینت می باشد که بر اثر هریک از موارد زیر ممکن است رخ دهد:

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مواردی که انجام آن واجب و ضروری است، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. همانطور که همیشه توصیه می شود، همه افراد باید به طور مرتب مسواک بزنند و نخ دندان بکشند تا بتوانند از سلامت دهان و دندان خود محافظت کنند.

این مورد همانگونه که سلامت دندان ها را تضمین می کند، در حفظ سلامت لمینت ها نیز نقش بسیار موثری دارد. بنابراین در صورتی که رعایت نشود می تواند به لمینت ها آسیب برساند و عوارضی مانند تغییر رنگ آن ها را به همراه داشته باشد.

مصرف دخانیات

نیکوتین موجود در دخانیاتی مانند سیگار، دشمن سلامتی دندان ها و همچنین روکش های سرامیکی آن ها می باشد. این ماده به سرعت موجب تغییر رنگ، زرد و لکه دار شدن لمینت می گردد، به همین دلیل توصیه می شود تا در صورتی که قصد لمینت کردن دندان هایتان را دارید، حتما مصرف دخانیات را کنار بگذارید و سپس اقدام به انجام این روش نمایید.

حتما بخوانید
روغن کنجد برای چی خوبه؟ (خواص روغن کنجد)

مصرف برخی داروها

مصرف برخی داروها مانند تتراسایکلین و انواع مشابه آن موجب تغییر رنگ و لکه دار شدن دندان ها می شود. این دارو ها می توانند موجب ایجاد لکه هایی از رنگ زرد روشن تا قهوه ای تیره بر روی دندان ها شوند که در نتیجه آن رنگ لمینت هایی که بر روی آن ها قرار دارند نیز تغییر خواهد کرد و بدرنگ می شود.

مصرف مواد غذایی رنگی

یکی از توصیه هایی که دندانپزشک زیبایی پس از نصب لمینت به آن اشاره می نماید، عدم مصرف مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی و یا محدود کردن مصرف آن ها می باشد. در صورتی که بیمار به این نکته توجه کافی نداشته باشد، به مرور زمان شاهد ایجاد تغییراتی در رنگ این روکش ها و یا ایجاد لکه هایی بر روی آن ها خواهد شد. بنابراین در صورتی که تمایل دارید تا مدت زمان طولانی از تغییر رنگ این روکش ها پیشگیری نمایید، حتما مصرف مواد غذایی مانند توت های قرمز و شکلات و همچنین نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه را محدود کرده و پس از خوردن آن ها حتما مسواک بزنید و یا دهان خود را با آب بشویید.

استفاده بیش از حد از دهانشویه حاوی هگزیدین

پس از استفاده این روش، دندانپزشک نوع دهانشویه مناسب و میزان استفاده از آن را به بیمار اطلاع می دهد. مصرف بیش از حد دهانشویه حاوی هگزیدین می تواند با عوارض جانبی و برگشت پذیری مانند تغییر رنگ دندان ها همراه باشد که در نتیجه آن رنگ لمینت نصب شده بر روی آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

استفاده بیش از حد از فلوراید

استفاده بیش از حد از فلوراید در دوز بالا به مرور زمان موجب تغییر رنگ دندان ها و تیره تر شدن آن ها می شود. این تیرگی بر رنگ لمینت هایی که بر روی آن ها قرار گرفته اند، نیز تاثیر می گذارد. به همین دلیل توصیه می شود که درباره میزان استفاده از فلوراید با دندانپزشک خود مشورت نمایید و حتما به آن دقت کنید.

حتما بخوانید
احساس تنهایی بعد از ازدواج

چه مواد غذایی دلیل تغییر رنگ لمینت دندان است؟

مواد غذایی رنگی می‌تواند از مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ لمینت دندان باشد. از جمله این مواد غذایی می‌توان به چای و قهوه اشاره کرد. مصرف مشروبات الکلی نیز می‌تواند علت زردشدن لمینت دندان باشد. مواد غذایی که حاوی اسیدها و قند بیش‌ازحد هستند هم می‌توانند دلیل تغییر رنگ لمینت باشند. آنها با چسبیدن به سطح روکش‌ها و ایجاد پلاک‌های دندانی می‌توانند موجب لکه‌دار شدن روکش‌های دندانی شوند.بهترین رژیم غذایی از دید علم تغذیه.

تغییر رنگ لمینت دندان

مصرف آب‌نبات و تافی، چیپس، کرانچی و پفک، مصرف توت‌ها و سس گوجه‌فرنگی و مواردی ازاین‌دست همگی می‌توانند موجب تغییر رنگ دادن لمینت های دندانی شوند. غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند لیموناد و سرکه سیب یا سرکه بالزامیک و نوشیدنی‌های سرد و یخ هم ممکن است موجب فرسایش لمینت‌ها شده و به‌مرور رنگ آنها را تغییر دهند. خصوصاً اگر بعد از مصرف این مواد غذایی بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، احتمال تغییر رنگ لمینت در صورت مصرف این غذاها بسیار بیشتر است. به همین دلیل باید مراقبت پس از لمینت دندان را جدی گرفت.

برای بررسی علت تغییر رنگ لمینت دندان باید به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

برای بررسی لمینت دندان و دلیل تغییر رنگ آن باید با دندانپزشک مشورت کنید. دندانپزشک به شما می‌گوید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است. شما می‌توانید از طریق سایت دکتربایا با بهترین دندانپزشک در ارتباط باشید.

ایا چایی باعث زرد شدن لمینت میشه؟

نوشیدنی‌های رنگی مانند چای می‌تواند روی مینای طبیعی دندان‌ها تاثیر گذاشته و موجب زردشدن آن شود. بااین‌حال ونیرهای پرسلن به دلیل ساختار غیرمتخلخلی که دارند این نوشیدنی‌ها را جذب نمی‌کنند. اما اگر ونیرها دچار آسیب و شکستگی شوند یا بعد از مصرف چای بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، مصرف مداوم چای هم می‌تواند علت زردشدن لمینت دندان شود.

ایا مواد رنگی باعث تغییر رنگ لمینت میشه؟

مواد رنگی می‌توانند به‌مرور روی کیفیت لمینت‌ها تاثیر گذاشته و موجب تغییر رنگ آنها شوند. خصوصاً اگر به دلیل وجود شکاف در روکش‌ها یا هرگونه شکستگی و خراشی جذب مواد رنگی توسط روکش‌ها بیشتر شود.

آیا قهوه باعث تغییر رنگ لمینت می شود؟

در یک‌کلام می‌توان گفت که قهوه می‌تواند عامل تغییر رنگ لمینت باشد. روکش‌های پرسلن ممکن است دچار لکه شوند، حتی اگر از نظر فنی نسبت‌به دندان‌های طبیعی شما در برابر لکه مقاوم‌تر باشند. قهوه و بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌های دیگر که حاوی رنگ‌دانه‌های خاصی هستند می‌توانند ونیرهای شما را تغییر رنگ دهند، همان‌طور که می‌توانند رنگ دندان‌های طبیعی شما را تغییر دهند.

حتما بخوانید
بهترین راه درمان پلاکت خون پایین

آیا می توان لمینت را دوباره سفید کرد؟

اما آیا امکان سفیدکردن روکش‌های دندانی وجود دارد؟ برخی فکر می‌کنند که با کیت‌های سفیدکننده خانگی یا روش‌های سفیدکردن دندان مانند بلیچینگ می‌توان روکش‌های دندانی را هم سفید کرد و لکه‌های زرد و قهوه‌ای آن را از بین برد.

تغییر رنگ لمینت دندان

بااین‌حال اما این روش‌ها برای سفیدکردن دندان‌ها کاربرد دارند و زیاد روی لمینت‌های دندانی نتیجه‌بخش نیستند. معمولاً نمی‌توان با این درمان‌ها آنها را سفیدتر کرد، اما می‌توان تنها با مراجعات مکرر به دندانپزشکی آنها را تمیز نگه داشت. معمولاً روش‌های بلیچینگ زمانی کاربرد دارد که خود دندان‌ها لکه‌دار شده‌اند.

قیمت ترمیم رنگ لمینت دندان چقدر است؟

به‌صورت‌کلی تمام روش‌هایی که می‌توان از آنها برای ترمیم تغییر رنگ لمینت دندان استفاده کرد هزینه‌بر است. میزان هزینه و قیمتی که باید برای ترمیم‌کردن رنگ لمینت‌های دندانی پرداخت کرد به این بستگی دارد که رنگ آنها چقدر تغییر کرده و از چه روشی باید برای ترمیم آنها استفاده کرد.

گاهی اوقات دندانپزشک تنها با تمیزکردن دندان‌ها و چند روش ساده مانند پولیش روکش‌ها می‌تواند تغییر رنگ لمینت دندان‌ها را ترمیم کند. اما گاهی نیز میزان تغییر رنگ به‌حدی است که نمی‌توان آنها را ترمیم کرد و تنها راه‌حل تعویض لمینت دندان است. خصوصاً اگر عمر مفید لمینت‌ها به اتمام رسیده باشد قطعاً هزینه‌کردن برای ترمیم رنگ آنها گزینه خوبی نیست.

پولیش لمینت دندان چیست؟

به صورت کلی می‌توان پولیش لمینت دندان را به این صورت معرفی کرد که باعث حفظ شدن برخی از خصوصیات لمینت می‌شود و علاوه بر این موضوع درخشندگی سطحی را به لمینت‌ها برمی‌گرداند. به زبان ساده‌تر این روش مانند جرم گیری عمل خواهد کرد که می‌توان علاوه بر آن که دندان‌هایی صاف و براق داشته باشید، سلامتی دهان و دندان‌های لمینت شده خود را دو برابر کنید.

حتما بخوانید
با فواید روغن نارگیل آشنا شوید

پولیش لمینت دندان می‌تواند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده باشد. برخی از اهمیت‌های این کار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از پولیش دندان می‌تواند سطح لمینت‌های شما را صاف‌تر و براق‌تر کند و این امر باعث می‌شود که زیبایی آن‌ها دو برابر بیش از قبل باشد.
  • باعث مراقبت از مینای دندان‌های بیمار می‌شود.
  • پولیش لمینت دندان می‌تواند از بروز برخی از عارضه‌هایی اعم از سوزش لثه، سایش بیشتر آن، پوسیدگی‌های مکرر دندانی، جمع شدن پلاک‌های دندانی و … جلوگیری کند.
  • این روش علاوه بر آن که به عنوان جرم گیری به شمار می‌رود، بلکه دارای تأثیرات بسیار مثبتی برای ریشه دندان‌ها خواهد داشت.
  • از بروز بیماری‌های لثه‌ای جلوگیری می‌کند.

آیا میشود رنگ روکش دندان را تغییر داد؟

روکش‌های دندان پوسته‌های سفارشی هستند که از مواد همرنگ دندان ایجاد شده‌اند. با پوشاندن سطح جلویی هر دندان، روکش‌ها در افزایش لبخند طبیعی شما موثر هستند. پوسته‌ها به جلوی هر دندان متصل شده و به شما اجازه می‌دهند مانند بقیه دندان‌هایتان طبیعی به نظر برسند.
روکش‌ها به آسانی مینای دندان طبیعی شما لکه نمی‌گیرند. با این حال، ممکن است به مرور زمان رنگ آن‌ها تغییر کند. لکه‌های سطحی می‌توانند پس از تماس طولانی مدت با نوشیدنی‌های رنگی مانند قهوه تیره ایجاد شوند.

اگر روکش‌های شما تغییر رنگ داده‌اند یا رنگ زرد یا قهوه‌ای به‌ خود گرفته‌اند ، ممکن است وسوسه شوید که یک روش سفید کننده در خانه را امتحان کنید تا رنگ سفید روشن آنها بازگردد. با این حال، روکش‌های دندان به روش‌های سفید کردن سنتی جواب نمی‌دهند. همیشه توصیه می‌شود قبل از اقدام برای سفید کردن دندان‌های خود با دندانپزشک صحبت کنید .

در حالی که ممکن است نتوانید روکش‌ها را با درمان سفید کنید، این بدان معنا نیست که نمی‌توانید ظاهر کلی آنها را بهبود ببخشید. تمیز کردن حرفه‌ای می‌تواند به از بین بردن لکه‌های سطحی کمک کند. بنابراین مراجعه منظم به دندانپزشک به روشن نگه داشتن روکش‌ها تا حد امکان کمک می‌کند.

سفید شدن دندان لمینت

برخی از افراد به دنبال داروهای خانگی هستند که بتوانند روکش های لمینت یا کامپوزیت ونیر خود را سفید کنند. حقیقت این است که این روکش ها در مورد اکثر راه حلهای خانگی سفید کردن به خوبی جواب نمی دهند. بهتر است پس از مشاهده لکه ها یا تغییر رنگ ، به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

حتما بخوانید
تصاویر ضایعات پوستی پیش سرطانی و سرطان پوست

پاکسازی های حرفه ای می تواند به از بین بردن و کاهش برخی از لکه ها از سطح روکش کمک کند. اگر روکش ها بسیار لکه دار شده و تغییر رنگ داده باشند ، ممکن است دندانپزشک تصمیم بگیرد که بهتر است آنها را جایگزین کنید.

اگر روکش لمینت سرامیکی دارید ، محصولی وجود ندارد که بتواند آنها را سفیدتر کند. می توانید لمینت های خود را با لمینت جدید جایگزین کنید یا یک ژل سفید کننده را در قسمت پشت دندان بمالید تا عاج تغییر رنگ دهد و وقتی که از طریق روکش انعکاس می یابد ، سفیدتر به نظر برسد.

بعضی اوقات ، اگر لکه ی روی روکش شما سبک باشد ، با رعایت بهداشت دهان و دندان مناسب و تحت نظر متخصص دندانپزشک ، می توانید انها را دوباره جلا دهید. اگر تصمیم گرفته اید روکشهای قدیمی خود را با مورد جدیدی جایگزین کنید ، دندانپزشک توصیه می کند که ابتدا دندانهای طبیعی خود را سفید کنید تا از مطابقت با بقیه های دندان ها خود اطمینان حاصل کنید. اجباری نیست که دندانهای طبیعی خود را سفید کنید ، اما به یکنواختی کلی ظاهر دندان های شما کمک می کند.

سخن پایانی

سما در این مقاله با علت تغییر رنگ لمینت دندان آشنا شدید. همچنین از پولیش لمینت دندان و راههای سفید کردن لمینت آگاه شدیدو اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تغییر رنگ چه تاثیری بر طول عمر لمینت دارد؟

تغییر رنگ باعث کاهش طول عمر لمینت می شود، پس در صورتی که تمایل دارید تا مدت زمان بیشتری از این روکش ها استفاده نمایید و یا از صرف هزینه های اضافی زودهنگام ناشی از تعویض این روکش ها پیشگیری نمایید، از روکش های خود به خوبی مراقبت کنید.

آیا لمینت دندان دائمی است؟

هیچ چیز دائمی وجود ندارد ، اگر از لمینت دندان به خوبی محافظت کنید ، آنها برای مدت طولانی کار خواهند کرد ، هزینه متغیری است که به مهارت دندانپزشک ، تجربه و کیفیت مواد و نیز میزان مراقبت از آنها بستگی دارد.

پیشنهاد ما به شما

بیماری‌های مثانه

معرفی شایع ترین بیماری های مثانه + آشنایی با افتادگی مثانه (سیستوسل) در زنان

مثانه یکی از مهم ترین اعضای داخلی انسان است که وظیفه نگهداشتن و تخلیه کردن …

دیدگاهتان را بنویسید