سه شنبه , 1 خرداد 1403
لمینت کریستالی

لمینت کریستالی چه کاربردی دارد؟

لمینت کریستالی نسل نوظهور ونیرهای دندانی است که عوارض و مشکلات مدل‌های قدیمی لمینت سرامیکی را ندارد. پیش از ظهور لمینت کریستالی، برای نصب این پوشش‌ها باید دندان‌ها را می‌تراشیدند تا ضخامت لمینت سرامیکی یا کامپوزیت زیاد نشود. تراشیدن دندان احتمال آسیب‌دیدگی مینای دندان را بیشتر می‌کند. اما وقتی لمینت کریستالی وارد دنیای دندانپزشکی شد بهترین خدمت را به حفظ سلامت دندان‌ها کرد. برای نصب این مدل ونیرها دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. در این مطلب با ما باشید تا بیشتر با لمینت کریستالی به‌عنوان جایگزین لمینت سرامیکی یا کامپوزیت آشنا شوید.اگر قصد مشورت با متخصصین باتجربه و منصف را دارید، خدمات دندانپزشکی دکترتو با پزشکان حرفه‌ای و بهترین دندانپزشک در این زمینه بهترین انتخاب هستند.


فهرست مطالب


لمینت کریستالی چیست؟

این لمینت از محصولات جدید دنیای دندانپزشکی است که عیوب مدل انواع لمینت سرامیکی را برطرف کرده است. پزشکان در گذشته، قسمت زیادی از ساختار دندان‌ را جهت نصب آن تراش می‌دادند که این کار، برای مراجعه‌کنندگان خوشایند نبود. اکنون، این مشکل با تولید مدل کریستالی حل‌ شده است و دیگر نیازی به تراشیدن دندان‌ها نیست و فقط در موارد بسیار نادر، احتمال کمی تراش وجود دارد. به‌این‌ترتیب، با این نوع لمینت هم می‌توان سلامت دندان‌های خود را حفظ کرد و هم باعث زیبایی آن‌ها شد.

لمینت کریستالی

همچنین ضخامت بسیار کم، از بارزترین ویژگی لمینت کریستالی است. ضخامت این نوع لمینت، حداقل ۰.۲ و حداکثر ۰.۶ میلی‌متر بوده که این قطر در کنار مقاومت عالی باعث برتری آن شده است.آسان بودن نصب لمینت‌کریستالی نیز یکی دیگر از خصوصیات آن به حساب می‌آید. برای نصب این لمینت دیگر دندانی تراشیده نمی‌شود و فقط لمینت‌ در لابراتور بعد از ساخته‌شدن با کمک چسب بر روی دندان‌های‌ فرد قرار می‌گیرد. از آنجایی هم که این لمینت بدون تراشیدن دندان قابل‌نصب است یا تراش‌خوردگی ناچیزی دارد، فرد مراجعه‌کننده احساس درد شدید نخواهد داشت.

کاربرد لمینت کریستالی

لمینت‌کریستالی دندان معمولاً برای تغییر شکل، اصلاح رنگ، پر کردن فاصله بین دندان‌ها، اصلاح دندان‌های شکسته یا سایر نقص‌های ظاهری دندان‌ها استفاده می‌شود. این روش غیر دردآور و غیرتهاجمی است و نیاز به حذف مقدار زیادی از ساختار دندان ندارد و این نوع از لمینت‌ها معمولاً برای مدت طولانی‌تری نسبت به سایر روش‌های زیبایی دندان‌ها ماندگاری دارد و به شکل طبیعی دردهان قرار می‌گیرد.

حتما بخوانید
دندانپزشک کودکان کیست؟ (+ 5 ویژگی مثبت این دندانپزشکان برای کودکان و نوجوانان )

لمینت کریستالی برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت کریستالی بهترین گزینه برای افرادی است که از مشکلات جزئی دندانی رنج می‌برند و مینای دندان آنها ضخیم نیست. چرا که نصب این نوع ونیرها نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد. دندانپزشک نصب لمینت‌کریستالی را برای افراد زیر تجویز می‌کند:

 • دندان‌هایی که زرد، تیره یا لک شدند و با بلیچینگ دندان رفع نمی‌شود.
 • لب‌پریدگی دندانی
 • ترک‌خوردگی سطحی که پالپ دندان آسیب ندیده باشد.
 • فواصل بین دندانی جزئی
 • دندان‌های کج، نامرتب و ناهموار
 • دندان‌های نافرم و بدشکل
 • دندان‌های کوتاه و نامتناسب

آیا نصب لمینت کریستالی زمانبر است؟

مدت‌زمان اتصال این نوع لمینت به‌سرعت عمل پزشک شما و تیم او بستگی دارد؛ اما در کل، برای نصب این لمینت نیاز است که دو جلسه به کلینیک مربوطه مراجعه کنید. در جلسه اول، باید عکس فک و دندان‌های خود را به پزشک ارائه دهید و راجع به مسائلی مانند رنگ لمینت و برند آن با او صحبت کنید. در جلسه دوم نیز لمینت دندان‌های شما نصب می‌شود.

لمینت کریستالی

در کل، برای ساخت این لمینت چیزی حدود ۱۵ روز زمان نیاز است که البته اگر دندان‌های شما دچار پوسیدگی، شکستگی، ترک و… باشد، اول باید مشکلات آن‌ها برطرف شود و سپس لمینت بر روی دندان‌ها قرار بگیرد؛ بنابراین برای اجرا کردن لمینت مدل کریستالی همچون کامپوزیت، ابتدا باید دندان‌های فرد مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد و عملیات نصب آن، بعد از رفع مشکلات موجود آغاز شود. این طولانی شدن پروسه طراحی، جزو معایب لمینت‌کریستالی محسوب می‌شود که البته به دلیل کیفیت برتری که دارد، قابل چشم‌پوشی است.

مزایا و معایب لمینت کریستالی چیست؟

درمان کم تهاجمی با لمینت کریستالی، در سال‌های اخیر به دلیل توانایی آن در حفظ ساختار طبیعی دندان و دستیابی به نتایج زیبایی و عملکردی رضایت‌بخش محبوبیت پیداکرده است. علاوه بر مزایا، برخی از جنبه‌های منفی نیز دارد که این مزایا و معایب عبارت‌اند از:

مزایا

 • زیبایی و جذابیت: لمینت‌کریستالی به دندان‌ها، زیبایی و جذابیت می‌بخشد و مشکلات ظاهری را اصلاح می‌کند.
 • غیر دردآور و غیرتهاجمی: در درمان استاندارد لمینت دندان، دندان باید کاهش یابد اما با این لمینت‌های دندانی فوق نازک (لمینت کریستالی)، نیازی به تراشیدن هیچ دندانی نیست. این روش برای برخی از مشکلات دندانی مانند: تغییر شکل یا رنگ دندان، پر کردن فاصله بین دندان‌ها و … استفاده می‌شود.
 •  ماندگاری: این نوع از لمینت دندان معمولاً برای مدت طولانی‌تری نسبت به سایر روش‌های زیبایی دندان‌ها ماندگاری دارد.
 • عدم نیاز به بی‌حسی: آن‌ها به‌قدری نازک هستند که حتی بدون بیهوشی مستقیماً روی دندان قرار می‌گیرند.
حتما بخوانید
با 6 ویژگی مهم خمیر دندان ارتودنسی آشنا شوید!

معایب

 • قابلیت شکستن: این نوع از لمینت دندان قابلیت شکستگی داشته و در صورت قرار گرفتن در معرض ضربه یا فشار زیاد و همچنین استفاده نادرست یا برخورد با اشیاء سخت، ممکن است شکسته شود.
 • حساسیت دندان: بعضی از افراد ممکن است به مواد چسبنده حساسیت نشان دهند و درد و تورم را تجربه کنند.
 • تغییر رنگ: استفاده بیش‌ازحد قهوه، چای، تنباکو و سایر مواد رنگ دهنده ممکن است باعث تغییر رنگ شود.
 • نیاز به نگهداری: نیاز به نگهداری و مراقبت خاصی دارد و باید از مصرف غذاهای سفت و ترکیبات قندی و آب زیاد دردهان خودداری کرد.

با توجه به مزایا و معایب فوق، قبل از تصمیم‌گیری برای انجام لمینت‌کریستالی، بهتر است با دندان‌پزشک خود مشورت کنید و درباره تمام جنبه‌های این روش زیبایی صحبت کنید. انواع دندان مصنوعی را بشناسید.

آیا با لمینت کریستالی می توان اصلاح طرح لبخند انجام داد؟

بله، لمینت کریستالی هم مانند لمینت کامپوزیتی و سرامیکی برای اصلاح طرح لبخند به‌کار می‌رود.

آیا لمینت کریستالی همان لمینت سرامیکی است؟

لمینت‌کریستالی نوعی لمینت سرامیکی فوق نازک با تکنولوژی جدید است که برخلاف لمینت سرامیکی قدیمی نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد.

روش انجام لمینت کریستالی چگونه است؟

لمینت دندان چگونه انجام میشود؟ اولین قدم برای نصب این نوع پوشش دندانی مراجعه به دندانپزشک متخصص و مجرب است. از او مشاوره بگیرید که آیا شرایط استفاده از این خدمات دندانپزشکی را دارید یا خیر. اگر شما کاندیدای مناسب لمینت‌کریستالی باشید دندانپزشک باید هرگونه آسیب‌دیدگی، عفونت یا پوسیدگی دندان را پیش از اقدام به نصب لمینت برطرف کند. اگر می‌خواهید بدانید چه بیماری هایی باعث خرابی دندان میشود، با دندانپزشک مشورت کنید.

در این مرحله نصب لمینت کریستالی دو جلسه لازم دارد. در جلسه اول دندانپزشک با دوربین مخصوص از فک و دندان بیمار عکس می‌گیرد، و قالب‌گیری انجام می‌دهد. حالا باید قالب‌ها و عکس را برای ساخت پوشش کریستالی به لابراتوار بفرستد. جلسه دوم ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از جلسه اول خواهد بود. در جلسه دوم دندانپزشک با استفاده از چسب و بدون تراشیدن دندان‌ها، لمینت را نصب می‌کند.

حتما بخوانید
بهترین متخصص لمینت در تهران

آمادگی لازم برای لمینت کریستالی

فرقی نمی‌کند که چه نوع لمینتی قرار است روی دندان‌ها نصب شود؛ لمینت کامپوزیتی باشد، یا سرامیکی یا لمینت کریستالی فوق نازک در هر صورت باید دندان و فک بیمار آمادگی لازم برای نصب را داشته باشد. یعنی باید تمام مشکلات دهان و دندانی، آسیب‌دیدگی، پوسیدگی، فواصل بین دندانی، یا شکستگی‌ها قبل نصب درمان شوند تا دندان‌ها آماده لمینت شوند. البته لمینت‌های کریستالی نیازی به تراشیدن دندان ندارند چرا که ضخامت بسیار نازکی دارند.

مراقبت های لازم برای لمینت کریستالی

بعد از نصب لمینت کریستالی نیاز است از آن به‌خوبی مراقبت شود. هرچقدر در نگهداری از لمینت‌های خود حساسیت به خرج دهید، به همان اندازه می‌توانید طول عمر آن را افزایش دهید. البته مراقبت ویژه‌ای برای لمینت‌های مدل کریستالی وجود ندارد؛ اما بایستی بهداشت دهان و دندان‌ خود را به‌صورت اصولی انجام دهید.

برای نمونه، استفاده مداوم از نخ دندان و دهان‌شویه‌های باکیفیت را فراموش نکنید. در طول روز نیز بهتر است، دندان‌های خود را ۲ مرتبه شستشو دهید. اگرچه این لمینت از مقاومت بالایی برخوردار است؛ اما فشارهای حداکثری ممکن است به ساختار آن آسیب بزند؛ به همین خاطر از خرد کردن جسم سفت با دندان‌های خود پرهیز کنید.

برخی از افراد معتقدند که مراقبت‌های بعد از نصب آن، یکی از معایب این روش به حساب می‌آید که این تصور اشتباه است. به‌هرحال، دندان‌ها چه لمینت داشته باشند و چه فاقد آن باشند، نیاز به مراقبت‌های خاصی دارند تا تخریب نشوند؛ بنابراین مراقبت‌های بعد از آن، باعث آزار افراد نخواهد شد.

 اما به‌طورکلی برای اینکه طول عمر لمینت سرامیکی، کریستالی یا لمینت کامپوزیتی خود را بالاتر ببرید بهتر است با مشورت با دندانپزشک مراقبت های پس از لمینت دندان را رعایت کنید:

 • مسواک منظم حداقل دو بار در روز
 • استفاده از نخ‌دندان
 • مصرف منظم دهانشویه با مشورت دندانپزشک
 • پرهیز از خوراکی‌های رنگی و نوشیدنی‌هایی مثل چای، نوشابه و قهوه
 • پرهیز از مصرف خوراکی‌ها و میوه‌های سفت و شکستن آجیل با دندان
 • از دندان برای بازکردن اشیا سخت استفاده نکنید

عوارض و خطرات لمینت کریستالی چیست؟

یکی از عوارض لمینت دندان احتمال آسیب‌دیدگی دندان‌ به‌خاطر تراشیده‌شدن مینای دندان است. اما ازآنجایی‌که در لمینت کریستالی دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست، خبری هم از این عوارض نخواهد بود. از عوارض و خطرات لمینت کریستالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حساسیت دندان‌ها
 • صدمه‌دیدن و لب‌پرشدن لمینت‌ها
 • تغییر رنگ لمینت دندان
 • پوسیدگی دندان و لمینت دندان با هم مرتبط هستند.
حتما بخوانید
ایمپلنت دندان اقساطی در اصفهان+شرایط پرداخت و دریافت مشاوره رایگان

تفاوت لمینت کریستالی با کامپوزیت چیست؟

به طور کلی هم کامپوزیت و هم لمینت کریستالی برای اینکه اجرا شوند، ابتدا باید اصلاحاتی در ایراداتی که در داخل دندان و دهان وجود دارند، انجام شود. ایراداتی مانند پوسیدگی دندان ها، شکستگی دندان ها، فاصله ی بین دندانی، ترک های دندانی و رنگ تیره ی دندان ها.

اما کامپوزیت به نسبت لمینت کریستالی ضخیم تر بوده و ظاهری زمخت تر دارد. دلیلش هم این است که کامپوزیت توسط دندانپزشک تراشیده شده و این خود دندانپزشک است که با توجه به فرم دندان به آن فرم و شکل می دهد. اما لمینت های سرامیکی به صورت هماهنگ با دندان و با هم آماده شده و روی دندان نصب می شوند.

زمانی که برای نصب کامپوزیت صرف می شود به مراتب خیلی بیشتر از زمانی است که برای نصب لمینت های کریستالی گذاشته می شود. چرا که لمینت کریستالی اصلا به تراش و فرم دهی ثانویه هیچ گونه احتیاجی ندارد و با فرم درست، تولید و نصب میگردد.

قیمت لمینت کریستالی چقدر است؟

قیمت استفاده از لمینت های کریستالی به موارد خیلی زیادی بستگی دارد اما چیزی که واضح است، بیشتر بودن قیمت لمینت کریستالی به نسبت لمینت های سرامیکی قدیمی می باشد. یکی از مهم ترین وارد موثر بر روی قیمت لمینت های کریستالی، کلینیک دندانپزشکی است که انتخاب می شود. ه چقدر یک کلینیک پیشرفته تر باشد، به مراتب هزینه هایی که برای استفاده از تجهیزات پیشرفته ی آن باید پرداخت شود، بیشتر است.

مورد دوم، برند لمینتی است که استفاده میشود. هر چه شما از برند با کیفیت تر و معروف تری برای لمینت خود استفاده کنید، هزینه ی بیشتری باید برای آن پرداخت نمایید.

مورد بعدی که اتفاقا خیلی هم مهم است، میزان بهم ریختگی دندان ها و مشکلاتی است که دندا ها قبل از گذاشتن لمینت دارند. چرا که قرار گرفتن لمینت بر روی دندان های پوسیده، شکسته، با فاصله و نا مرتب، اصلا امکان پذیر نیست. پس عملا اتفاقی که می افتد این است که فرد قبل از استفاده از لمینت باید ابتدا تمامی دندان های خود را بررسی و درمان و ترمیم نماید تا بتواند نتیجه ی خوبی از لمینت کردن دندان های خود دریافت کند.

حتما بخوانید
آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟

یادتان باشد که در خدمات این چنینی مانند ایمپلنت دندان، بلیچینگ دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، پروتز دندان، ترمیم دندان، دندانپزشکی کودکان و… هرگز گول قیمت کمتر و ارزانی را نخورید. چون استفاده از مواد بی کیفیت و عدم تخصص پزشک مربوطه می تواند موارد جبران ناپذیری را برای شما به وجود آورد. پس تا جایی که امکان دارد سعی کنید از مراکز معتبر، خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

سخن پایانی

لمینت‌کریستالی به دلیل ویژگی‌هایی همچون استحکام عالی، ماندگاری بالا و بافت زیبا، بهترین گزینه برای زیباسازی دندان‌ها است. با نصب این لمینت دندان و مزایای آن می‌توان سال‌های زیادی از طرح لبخند خود لذت برد و با حس خوب و اعتمادبه‌نفس بالا به تعامل با دیگران پرداخت. بنابراین اگر به دنبال بهترین لمینت تولیدشده در جهان برای دندان‌های خود هستید، پیشنهاد ما به شما عزیزان این نوع لمینت است.

سوالات متداول

یا لمینت به دندان‌های طبیعی و سالم آسیب می‌رساند؟

برخی افراد می‌گویند لمینت دندان باعث مشکلات و آسیب‌های دندانی می‌شود. ازآنجایی‌که کمی از مینای دندان برداشته می‌شود، می‌توانید مطمئن باشید که هیچ آسیبی ندارد و این کار فقط یک‌بار انجام می‌شود تا لمینت به‌خوبی روی دندان‌ها قرار گیرد. درواقع لمینت تنها لایه‌ای برای پوشاندن دندان‌ها است تا زیبا به نظر برسند. همه دندان‌های شما پوشیده نیستند. بلکه فقط برای دندان‌های جلویی، یعنی آن‌هایی که ظاهرشان مشخص است، لمینت می‌کنند.
اما باید بدانید که ربطی به سالم ماندن و سلامت ‌دندان‌های شما ندارد. به همین دلیل است که گفته می‌شود اگر دندان‌ها در سلامت کامل نیستند و مشکل‌دارند، ابتدا باید درمان و سپس لمینت شوند.‌

آیا لمینت‌ کریستالی به‌مرورزمان رنگ می‌گیرند یا تیره‌تر می‌شوند؟

مواد تشکیل‌دهنده این نوع لمینت باکیفیت بالایی طراحی‌شده و بسیار متراکم می‌باشد. این لمینت‌ها به‌ندرت لکه‌دار شده و به‌مرورزمان تغییر رنگ نداده و تیره نمی‌شوند. این نوع لمینت دارای یک‌لایه حفاظتی است که از خش و سایش جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود رنگ آن پایدار باقی بماند. همچنین این لایه حفاظتی مانع از عبور نور مستقیم خورشید و اشعه ماوراءبنفش شده و از تغییر رنگ جلوگیری می‌کند.

پیشنهاد ما به شما

لمینت دندان برای افراد سیگاری

لمینت دندان برای افراد سیگاری چقدر موثر است؟

اجرای لمینت برای افراد سیگاری را می توانیم یکی از محدودیت های لمینت در نظر …

دیدگاهتان را بنویسید