چهارشنبه , 29 فروردین 1403

باکلوفن چیست؟ نحوه مصرف و عوارض جانبی

قرص baclofen

قرص باکلوفن یکی از متداول‌ترین و شناخته‌شده‌ترین داروها برای درمان گرفتگی‌ها و اسپاسم عضلانی است. این دارو در دستۀ داروهای نسخه‌ای قرار گرفته و خرید آن تنها با نسخۀ پزشک امکان‌پذیر است. داروی باکلوفن همچنین هیچ نام تجاری دیگری نداشته و تنها با نام باکلوفن عرضه می‌شود. در ادامۀ این مطلب از مجله سلامت سیب خواهیم دید که قرص باکلوفن برای چیست و همچنین سعی خواهیم کرد به همۀ سؤالات پیرامون قرص baclofen پاسخ دهیم.

توجههدف از ارائه این مطلب تنها ایجاد آگاهی درمورد دارو باکلوفن بوده و مجلۀ سلامت سیب به هیچ عنوان مصرف آن بدون تجویز پزشک متخصص را توصیه نمی‌کند.

قرص باکلوفن چیست؟

قرص baclofen یک نوع داروی شل‌کنندۀ عضله و ضد اسپاسم است. از قرص baclofen معمولاً برای درمان درد، گرفتگی و اسپاسم عضلات در افراد مبتلابه بیماری اسکلروز چندگانه یا همان ام‌اس و همچنین بیماران مبتلابه آسیب نخاعی استفاده می‌شود. قرص باکلوفن متداول‌ترین نوع این دارو است؛ اما، از باکلوفن به‌صورت تزریق مستقیم نخاعی و همچنین مایع خوراکی نیز استفاده می‌شود.

قرص باکلوفن برای چه خوب است؟

همان ‌طور که گفته شد، از قرص یا آمپول باکلوفن برای درمان اسپاسم و گرفتگی عضلات در بیماران ام‌اس و آسیب نخاعی استفاده می‌شود. با اینکه هنوز چگونگی تأثیر داروی باکلوفن بر روی بدن چندان شناخته‌شده نبوده و اطلاعات زیادی در این زمینه موجود نیست؛ اما به نظر می‌رسد که این دارو نیز همانند سایر داروهای شل‌کنندۀ عضلات با جلوگیری از صدور پیامی در سیستم عصبی، که سبب گرفتگی و اسپاسم عضلانی می‌شود، قادر به شل‌کردن و رفع اسپاسم عضلات است.

حتما بخوانید
بهترین روش ضدعفونی‌کننده زخم + مراحل تمیز کردن زخم

قرص باکلوفن برای چیست

عوارض باکلوفن

عوارض جانبی قرص baclofen بیشتر در نوع خوراکی این دارو نمایان می‌شوند که می‌توان آن‌ها را به دو دستۀ عمومی و اضطراری تقسیم کرد. عوارض جانبی قرص باکلوفن، که در دستۀ عمومی قرار می‌گیرند، نمی‌توانند تهدیدی جدی برای سلامت شما باشند اما بسیار مهم است که درصورت مشاهدۀ عوارض جانبیِ اضطراری باکلوفن حتماً به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید. ازجمله موارد عمومی عوارض باکلوفن عبارت‌اند از:

 • سردرد؛
 • سرگیجه؛
 • خواب‌آلودگی؛
 • حالت تهوع؛
 • فشارخون پایین؛
 • یبوست.

موارد اضطراری عوارض باکلوفن نیز عبارت‌اند از:

 • علائم سندرم ترک مثل توهم یا تشنج؛
 • احساس خواب‌آلودگی غیرطبیعی؛
 • پریشانی؛
 • مشکل در ادرارکردن.

تداخل دارویی باکلوفن با سایر داروها

قرص باکلوفن می‌تواند با سایر دارو‌ها، ویتامین‌ها و داروهای گیاهی که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد که این مسئله در تأثیرگذاری داروی باکلوفن یا سایر داروهایی که مصرف می‌کنید نقش‌آفرین خواهد بود. به همین دلیل، بسیار مهم است که فهرستی از تمام داروها‌، ویتامین‌ها یا داروهای گیاهی یا سنتی مصرفی خود را به پزشک معالج ارائه دهید. اما درمجموع داروهای زیر پتانسیل بیشتری برای ایجاد تداخل با داروی باکلوفن دارند:

 • انواع بنزودیازپین‌‌ها مثل تریازولام و میدازولام؛
 • انواع مخد‌رها مثل اکسکودون و کدئین.

دوز و نحوۀ مصرف باکلوفن

همان‌ طور که گفته شد، باکلوفن یک داروی نسخه‌ای است بنابراین دوز و نحوۀ مصرف آن را حتماً پزشک باید تعیین کند. بااین‌حال، معمولاً نوع خوراکی باکلوفن روزانه سه بار با فواصل زمانی مساوی و در هر وعده، باتوجه‌به وضعیت بیمار، ۵ تا 20میلی‌گرم تجویز می‌شود. قرص باکلوفن 10 میلی‌گرم متداول‌ترین نوع خوراکی داروی baclofen است اما ممکن است شرکت‌های داروسازی مختلف دوز‌های مختلفی از این دارو را نیز تولید کنند.

حتما بخوانید
تصاویر ضایعات پوستی پیش سرطانی و سرطان پوست

لازم به توضیح است که، سقف مصرف قرص باکلوفن 80 میلی‌گرم در روز تعیین‌ شده است که شدیداً توصیه می‌شود هرگز به سراغ امتحان این دوز نروید!

مدت زمان اثر قرص باکلوفن

مدت زمان اثر قرص باکلوفن در بیماران مختلف متفاوت است؛ در برخی بیماران تنها ساعت‌های پس از شروع مصرف قرص باکلوفن تأثیرگذاری این دارو بر روی گرفتگی عضلات گزارش شده است اما در برخی دیگر این مسئله ممکن است تا هفته‌ها به طول بینجامد.

عوارض قرص باکلوفن

علاوه بر عوارض جانبی و اختلال دارویی باکلوفن، بسیار مهم است که از برخی هشدار‌ها و نکات ایمنی درمورد این دارو اطمینان حاصل کنید:

آلرژی نسبت به باکلوفن

داروی باکلوفن در برخی افراد می‌تواند سبب بروز واکنش‌های آلرژیکی مثل سختی تنفس و همچنین ورم زبان و گلو شود. اگر چنین شرایطی پس از مصرف داروی باکلوفن برای شما به وجود آمد، این مسئله را به دکتر خود اطلاع داده و درصورت شدیدبودن آن‌ها سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

عوارض باکلوفن

آیا قرص باکلوفن مرفین دارد؟

یکی از نگرانی‌ها درمورد باکلوفن به وجود مورفین در آن مرتبط بوده و این سؤال را برای کسانی که از آن استفاده می‌کنند به وجود آورده است که آیا باکلوفن اعتیادآور است؟

باتوجه‌به اطلاعات موجود، نمی‌توان از مورفین به‌عنوان یکی از مواد تشکیل‌دهندۀ قرص باکلوفن یاد کرد؛ اما، استفادۀ بیش از اندازه از این دارو علی‌رغم نبودن مورفین در آن می‌تواند سبب اعتیاد، مقاومت بدن در مقابل دارو و همچنین بالارفتن دوز مصرفی شود.

تداخل دارویی قرص باکلوفن با الکل

مصرف الکل می‌تواند باعث کاهش اثربخشی داروی باکلوفن شود. بنابراین، اگر اهل نوشیدنی‌های الکلی هستید بهتر است این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.

حتما بخوانید
فواید بی‌شمار تخم‌مرغ

آیا قرص باکلوفن چاق کننده است؟

در برخی افراد کاهش یا افزایش وزن می‌تواند یکی از عوارض جانبی مصرف باکلوفن باشد؛ اما، این دارو تأثیر مستقیمی در کنترل وزن شما و به‌ویژه چاقی نخواهد داشت.

قرص باکلوفن برای کمر درد

قرص باکلوفن یک داروی ضد اسپاسم است و اگر کمر درد شما ناشی از اسپاسم باشد می‌توان این دارو را برای درمان آن مؤثر دانست؛ اما، اگر علت کمر درد مسئلۀ دیگری باشد استفاده از داروی باکلوفن توصیه نمی‌شود.

بهترین جایگزین باکلوفن

تشخیص بهترین جایگزین برای باکلوفن بر عهدۀ پزشک معالج است؛ اما، داروهایی مثل سیکلوبنزاپرین و تیزیدین می‌توانند اثربخشی مشابه یا نزدیک به این دارو داشته باشند.

کسانی که نباید از باکلوفن استفاده کنند

مصرف داروی باکلوفن در برخی گروه‌ها می‌تواند شرایط بیماری‌شان را حادتر کرده یا مشکلات جدیدی برای آن‌ها پدید آورد. این گروه‌ها، که در لیست زیر به آن‌ها اشاره شده است، باید نسبت به سایر افراد در مصرف قرص باکلوفن دقت بیشتری داشته باشند:

 • مبتلایان به صرع؛
 • افرادِ دچار مشکلات کلیوی؛
 • افرادی با سابقۀ سکته؛
 • زنان باردار و شیرده؛
 • کودکان.

همه چیز در مورد قرص باکلوفن

باکلوفن یک داروی شل‌کنندۀ عضلات است که بیشتر در افراد مبتلابه ام‌اس و اختلالات نخاعی استفاده می‌شود. این دارو در دو شکل تزریقی و خوراکی در دسترس بوده که قرص باکلوفن 10 میلی‌گرم متداول‌ترین نوع خوراکی آن است.

باکلوفن ازجمله داروهایی است که حتماً باید با نسخه و تجویز پزشک استفاده شود و استفادۀ سرخود و نادرست از آن می‌تواند عواقب جدی برای سلامتی و همچنین اعتیاد را به همراه داشته باشد. مصرف این دارو با یک سری عوارض جانبی مثل سردرد، سرگیجه، خواب‌آلودگی، حالت تهوع، فشارخون پایین و یبوست همراه خواهد بود؛ اما درصورت تجربۀ برخی عوارض جانبی جدی‌تر مانند علائم سندرم ترک مثل توهم یا تشنج، احساس خواب‌آلودگی غیرطبیعی، سختی تنفس، ورم زبان و گلو، پریشانی و همچنین مشکل در ادرارکردن حتماً باید به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

حتما بخوانید
بیماری هوچکین یا سرطان لنفوم هوچکین

چنانچه درمورد قرص باکلوفن سؤالی دارید، در قسمت نظرات سؤال خود را مطرح کنید تا پزشکان مجلۀ پزشکی سیب پاسخ سؤال شما را بدهند.

 

سوالات متداول در مورد قرص باکلوفن

قرص باکلوفن برای چیست؟

باکلوفن یک داروی شل‌کنندۀ عضلات است و در موارد گرفتگی عضلات مانند بیماری ام‌اس استفاده می‌شود.

قرص باکلوفن اعتیادآور است؟

استفاده بیش از اندازه از این دارو می‌تواند سبب اعتیاد، مقاومت بدن در مقابل دارو و همچنین بالارفتن دوز مصرفی شود.

مدت زمان اثر قرص باکلوفن چقدر است؟

این مورد در بیماران مختلف متفاوت است و از چند ساعت تا چند هفته ممکن است متغیر باشد.

 

منابع:

https://medlineplus.gov

https://www.rxlist.com

https://www.rxlist.com

https://www.healthline.com

https://www.drugs.com

https://www.webmd.com

پیشنهاد ما به شما

بیماری ام اس

بیماری ام اس چیست و آیا کشنده است؟ + بررسی علائم و راه های تشخیص و درمان بیماری MS در سال 2024

این روزها ممکن است نام بیماری ام اس را زیاد بشنویم، اما همه ما با …

دیدگاهتان را بنویسید