سه شنبه , 29 خرداد 1403
حساسیت دندان

درباره‌ی حساسیت دندان بیشتر بدانید

آیا برای شما هم پیش آمده که از خوردن یخمک یا چایی داغ در دندان‌هایتان احساس درد یا گزگز کنید؟در دندان‌های سالم، لایه‌ای از مینای دندان از قسمت تاج دندان (قسمتی از دندان که بالای خط لثه است) محافظت می‌کند. زیر خط لثه لایه‌ای به نام سمان از ریشه دندان محافظت می‌کند. در زیر هر دو لایه مینا و سمان عاج دندان قرار دارد. وقتی که لایه‌های محافظ عاج شامل مینا و سمان آسیب ببیند، گرمی، سردی، مواد اسیدی یا غذاهای چسبناک به عاج دندان رسیده و باعث تحریک اعصاب و سلول‌های آن می‌شوند. عاج دندان در صورت فرو رفتن لثه در معرض مواد مختلف قرار می‌گیرد که نهایتاً منجر به حساسیت دندانی می‌شود.حساسیت دندان از هر 10 نفر تقریباً در 2 یا 3 نفر مشاهده می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این عارضه بدست آورید.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز سنگ لوزه


نشانه‌های حساسیت دندان

کسانی که حساسیت دندان دارند در واکنش به برخی محرکها، دندانهایشان دچار درد یا ناراحتی می شود. ممکن است این درد را در ریشه های دندان حس کنید. برخی از شایعترین محرکهای حساسیت دندان که پس از آن دندانتان دچار ناراحتی یا درد خاصی می شود، عبارتند از:

 • غذاها و نوشیدنی های گرم
 • غذاها و نوشیدنیهای سرد
 • هوای سرد
 • شیرینی جات
 • غذاها و نوشیدنی های ترش و اسیدی
 • آب سرد
نشانه‌های حساسیت دندان
 • مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • دهان شویه های الکل دار

توجه داشته باشید علائم حساسیت دندان را همیشه تجربه نمی کنید و گاهی اوقات بدون هیچ دلیل مشخصی شروع می شوند. شدت آن ممکن است خفیف تا شدید باشد.

حتما بخوانید
روش انجام ایمپلنت فوری + قیمت ایمپلنت 1402

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: آبله مرغان + علائم و عوارض آن


راهکارهایی درمانی برای حساسیت دندان

برخی از رایج‌‌ترین عمل‌های دندانپزشکی که به کاهش حساسیت دندان کمک می‌کند شامل موارد زیر است:

استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس

بعضی از خمیر دندان‌ها حاوی یک ترکیب فعال به نام نیترات پتاسیم هستند که به مسدود کردن منافذ ریزی که در عاج دندان وجود دارند، کمک می‌کند. البته این خمیر دندان‌ها ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد، اما متخصصان عقیده دارند که خمیر دندان ضد حساسیت معمولاً بهترین راهکار برای شروع درمان حساسیت دندان می‌باشد.

نکته مهم دیگر آن است که چگونه از آن استفاده می‌کنید و به عبارتی چگونه دندان‌ها را مسواک می‌زنید.

اصلاح نحوه مسواک زدن

اگر از مسواک‌های نرم استفاده نمی‌کنید، اگر مسواک را خیلی محکم روی دندان‌های خود می‌کشید و یا اگر مسواک زدن شما کمتر از دو دقیقه طول می‌کشد، پس باید بدانید که این نحوه مسواک زدن، به جلوگیری از حساسیت دندان‌هایتان کمکی نخواهد کرد. تغییر در نحوه مسواک زدن برای شما یک ضرورت حتمی محسوب می‌شود و قطعاً می‌تواند برایتان نتیجه‌بخش باشد.

دندان قروچه موقوف!

اگر عادت دارید که در هنگام خواب و یا وقتی عصبی هستید دندان‌هایتان را روی هم فشار می‌دهید، با این کار در عمل دارید مینای دندان‌های خود را از بین می‌برید. پس خودتان باعث بروز مشکل حساسیت دندان می‌شوید. پس در صورتی که مشکل ساییدن دندان‌ها یا دندان قروچه دارید، برای درمان دندان قروچه خود حتماً شب‌ها از یک محافظ دهانی استفاده کنید. یا وضعیت خوابیدن خود را تغییر دهید. اگر هم در طول روز متوجه شدید که دندان‌هایتان را زیاد بر روی هم فشار می‌دهید، سعی کنید مرتب به خودتان یادآوری کنید که دندان‌های بالا و پایین را کمی از هم فاصله بدهید. فک خود را نیز راحت و آرام بگیرید.

حتما بخوانید
آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟

کاهش مصرف خوراکی‌های اسیدی

خوراکی‌های ترش و اسیدی بدترین دشمن مینای دندان‌اند. اسید بعد از مصرف سودا، آب میوه، سس گوجه فرنگی و بسیاری از خوراکی‌های اسیدی دیگر روی دندان‌ها باقی می‌ماند و لایه مینای دندان را که محافظ عاج است، از بین می‌برد. اگر مواد اسیدی مدتی طولانی روی دندان باقی بماند، در نهایت موجب بروز حساسیت به دما می‌شود. هر چه مینای دندان بیشتر ساییده شود، دندان در برابر خوردگی اسیدی آسیب‌پذیرتر می‌شود.

درمان حساسیت دندان

عادت‌های غذایی‌تان را بررسی کنید. خوراکی‌های اسیدی مانند آب گازدار را چقدر مصرف می‌کنید؟ قبل از این که دندان‌هایتان را مسواک بزنید، اسید چه مدت روی دندان‌هایتان باقی می‌ماند؟ هرچه اسید مدت بیشتری روی دندان‌ها باقی بماند، مینای دندان آسیب بیشتری می‌بیند. وقتی احساس کردید که دندان‌هایتان حساس شده است، مصرف خوراکی‌های اسیدی را کاهش دهید.

از دندانپزشک بخواهید که روی دندان‌هایتان را با ماده محافظ بپوشاند

در صورتی که خمیر دندان‌ ضد حساسیت کارآیی لازم را در برطرف کردن حساسیت دندان‌ و تیر کشیدن دندان شما نداشته باشد، از دندانپزشک خود بخواهید که از یک پوشش محافظ بر روی دندان‌هایتان استفاده کند. دندانپزشک می‌تواند بر روی نقاط حساس دندان‌های شما پوششی از مواد ضد حساسیت از قبیل لاک فلوراید یا حتی رزین‌های پلاستیکی بگذارد. این پوشش‌های محافظ، بسته به نوع مواد مورد استفاده در آن بین چند ماه تا چند سال دوام خواهند داشت. بعد از این مدت باید دوباره تجدید شوند.

برای رفع حساسیت دندان آخرین گام عصب‌کشی است

عصب‌ کشی دندان آخرین گزینه برای درمان موارد شدید حساسیت دندان است. برای حالتی که سایر روش‌های درمانی در برطرف کردن آن تأثیر نداشته است.

درمان حساسیت دندان

در این روش یک مجرای کوچک در سطح جونده دندان شما ایجاد می‌شود تا از طریق آن بتوان به مغز دندان دسترسی پیدا کرد. سپس از یک ابزار کوچک برای برداشتن بافت‌های مرده و آسیب‌دیده و نیز تمیز کردن مغز دندان از طرف داخل استفاده می‌شود. به این ترتیب کانال ریشه دندان تمیز و ضد عفونی می‌شود.

حتما بخوانید
پر کردن دندان ها (مراحل، انواع مواد پر کننده دندان + هزینه پر کردن دندان)

درباره‌ی کامپوزیت دندان چه می‌دانید؟


عوارض و پیامدهای درمان نکردن حساسیت دندان

اگر حساسیت دندان، خوردن را برایتان دشوار کرده برای پیدا کردن راه‌حل با دندان‌پزشکتان مشورت کنید. خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌های زیادی برای دندان‌های حساس در بازار موجود هستند که برای خرید نیازی به نسخه ندارند.
اگر این محصولات مؤثر نبودند با دندان‌پزشکتان برای تجویز خمیردندان و دهان‌شویه تخصصی صحبت کنید. اگر علائم پوسیدگی یا خرابی بالقوه ریشه دندان را مشاهده کردید باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا هرچه سریع‌تر تحت درمان قرار گیرید و از عوارض بیشتر در امان باشید. این علائم عبارتند از:

 • دندان‌درد مداوم بدون علت معین
 • حساسیت یک دندان
 • درد شدیدتر
حساسیت دندان
 • لکه شدن سطح دندان‌ها
 • درد هنگام گاز زدن و جویدن

خواندن این محتوا را از دست ندهید: با ترک و شکستگی دندان چه کنیم؟


پیشگیری از حساس شدن دندان‌ها

باز هم تاکید می‌کنیم که پیشگیری موثرترین و خوشایندترین روش حفظ دندان‌ها است. بعضی خوراکی‌ها مقاومت دندان را در برابر پوسیدگی افزایش می‌دهد؛ ماهی و چای سبز حاوی مقادیر زیادی فلوراید است. چنانچه در کنار مصرف این خوراکی‌های مفید از خمیردندان فلوراید نیز استفاده کنید، تاثیر آن مضاعف خواهد شد. کلسیم را نیز از یاد نبرید، کلسیم در لبنیات بدون چربی، بادام، آجیل، پنیر و ساردین و شربت قره‌قاط به وفور یافت می‌شود. فسفر نیز در کنار مکمل‌های فوق و پروتئین‌هایی مانند ماهی، تخم مرغ و گوشت قرمز دندان‌هایی سالم و قوی را به ارمغان می‌آورد.


برای مطالعه بیشتر: “بوی بد دهان” از علل تا درمان


سخن پایانی

در این مطلب درباره حساسیت دندان‌ها خواندیم. فراموش نکنید رسیدگی درست به بهداشت دهان و دندان نخستین و مهمترین گام در راستای برطرف کردن این مشکل است. همچنین اجتناب از مسواک زدن دندان ‌ها 20 تا 30 دقیقه پس از مصرف غذاهای اسیدی و نوشیدنی ‌ها نکته‌ای بسیار مهم است. امید است این محتوا برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

حتما بخوانید
دلایل افتادن لمینت دندان چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟ + ویدیو درمان افتادن لمینت دندان

پیشنهاد ما به شما

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

ایمپلنت فوری دندان یکی از جدیدترین روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. در این …

دیدگاهتان را بنویسید