سه شنبه , 1 خرداد 1403
لمینت دندان برای افراد سیگاری

لمینت دندان برای افراد سیگاری چقدر موثر است؟

اجرای لمینت برای افراد سیگاری را می توانیم یکی از محدودیت های لمینت در نظر بگیریم. البته که این محدودیت به معنای ممنوعیت نیست. یعنی افراد سیگاری هم می توانند مانند افراد عادی، طرح درمان لمینت را برای دندان های خود انجام دهند اما با توجه به این که این افراد، معمولا کشیدن دخانیاتی مانند سیگار را ترک نمی کنند و خیلی سخت این اتفاق برایشان می افتد، مدت زمان ماندگاری لمینت برای افراد سیگاری، بسیار کمتر از افراد عادی خواهد بود. این به این معناست که تمام هزینه ها مدت زمان صرف شده برای اجرای لمینت، خیلی زود از بین خواهد رفت.

خودتان هم می دانید که اجرای لمینت برای افراد سیگاری، مدت زمان بیشتری هم طول می کشد و دلیل این موضوع این است که دندان های افراد سیگاری به نسبت دندان های افراد عادی، معمولا پوسیده تر و آسیب دیده تر هستند. و قبل از انجام لمینت نیاز است که تمام این پوسیدگی ها و آسیب ها از بین برود تا کاشت لمینت به درستی انجام شود. البته که در کنار طولانی شدن طرح درمان برای کاشت لمینت و از بین بردن پوسیدگی ها و خرابی ها، باید در نظر بگیریم که هزینه لمینت برای افراد سیگاری نیز به نسبت شرایط افرادی عادی، بیشتر خواهد شد. اما حالا بیایید تصور کنیم که تمامی مراحل ابتدایی برای کاشت لمینت، انجام شده و دندان ها و کل فک، آماده برای اجرای درمان لمینت هستند. سوال اینجاست که کدام لمینت با توجه به شرایط یک فرد سیگاری، می تواند بهترین بازدهی را داشته باشد. در ادامه به این موضوع مفصلا پرداخته شده است. پیشنهاد می کنیم که برای یافتن پاسخ سوال مطرح شده، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لمینت دندان برای افراد سیگاری

لمینت دندان برای افراد سیگاری غیرممکن نیست اما بیشتر از حالت معمول طول می‌کشد، چراکه در اکثر موارد افراد سیگاری دچار پوسیدگی بیشتری هستند. برای همین باید قبل از نصب لمینت دندان، ابتدا پوسیدگی‌ها و آسیب‌های دندانی درمان شوند. این یعنی هزینه درمان و نصب لمینت برای این دسته افراد هم بالاتر می‌رود.

به‌علاوه اینکه ماندگاری و طول عمر لمینت دندان در افراد سیگاری کمتر است، چراکه سیگار باعث زردی و لک‌شدن لمینت‌ها می‌شود. افراد سیگاری می‌توانند از گزینه لمینت متحرک هم کمک بگیرند. لمینت متحرک یا اسنپ اسمایل نوعی کامپوزیت متحرک با قیمت مناسب و فوری است که می‌تواند مشکل افراد سیگاری را برطرف کند. البته برای نصب لمینت متحرک هم حتما باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

حتما بخوانید
ارتودنسی متحرک، اثربخشی و هزینه آن در مقابل ارتودنسی ثابت

آیا امکان لمینت دندان برای افراد سیگاری وجود دارد؟

افراد سیگاری هم می‌توانند از این خدمات دندانپزشکی استفاده کنند اما بهتر است به‌جای لمینت کامپوزیتی از لمینت سرامیکی استفاده کنند، چرا که این نوع پوشش‌های سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی مقاومت بیشتری در مقابل رنگ‌پذیری دارند.

کدام نوع لمینت برای افراد سیگاری مناسب است؟

لمینت ها معمولا به دو دسته ی ونیر لمینت (نوع لمینت سرامیکی) و ونیر کامپوزیت تقسیم می شوند که هر دو نوع نسبت به دود دخانیات و سیگار، حساسیت های خاص خودشان را دارند. اما با این اوصاف، ونیر لمینت به نسبت ونیرهای کامپوزیتی، حساسیت های کمتری نسبت به رنگ انواع غذا و نوشیدنی دارند و خیلی دیر رنگ می گیرند. این موضوع به این معناست که تغییر رنگ ونیرهای سرامیکی در مقابله با دود دخانیاتی مانند سیگار بسیار کم است. اما چون برای نصب این ونیرها، تراشی بر روی دندان ایجاد نمی شود، نیکوتینی که در دود سیگار وجود دارد، پیوند بین ونیرهای سرامیکی و مینای دندان را از بین می برد و همین موضوع باعث می شود که عمر لمنیت سرامیکی بر روی دندان های شما خیلی کوتاه باشد و زود بیفتد.

اما بر خلاف ونیرهای سرامیکی، ونیرهای کامپوزیتی خاصیت رنگ پذیری بالاتری در مرور زمان دارند و مصرف دخانیات ممکن است که این حساسیت به رنگ را شدید تر نماید. ولی مقاومت این نوع ونیرها در برابر نیکوتین موجود در دود سیگار بالاتر بوده و عمر و ماندگاری کامپوزیت ها بر روی دندان نیز بیشتر خواهد بود. در کنار این مقاومت بالای ونیر کامپوزیت، این موضوع را هم اضافه کنید که رنگ پذیری این مواد با استفاده از مواد جدید قابل جبران است. پس بهترین انتخاب نوع لمینت برای افراد سیگاری، ونیر کامپوزیت خواهد بود.

علت ممنوع شدن سیگار بعد از لمینت

عوامل و علل مختلفی برای ممنوعیت سیگار بعد از لمینت مطرح می‌شوند که در ادامه هر یک از آنها را توضیح می‌دهیم. در این افراد عوارض لمینت دندان افزایش پیدا می‌کند.

حتما بخوانید
لمینت دندان برای زنان باردار چگونه انجام می‌شود؟

۱. تغییر رنگ لمینت دندان

مهم‌ترین علت ممنوع شدن سیگار بعد از لمینت، وجود رنگدانه‌های قهوه‌ای برگ تنباکو در سیگار است که باعث زردی و تیرگی پوشش دندان می‌شود. نیکوتین سیگار و رنگدانه‌های مشروبات الکلی و شراب قرمز هم در زردشدن لمینت دندان بی‌تاثیر نیستند.

۲. احتمال پوسیدن دندان

پوسیدگی دندان بعد از لمینت یکی از خطراتی است که همیشه بعد از لمینت‌کردن باید درنظر بگیرید. پوسیدگی دندان و لمینت دندان با هم ارتباط دارند. در صورت پوسیدگی باید لمینت را خارج کنید و دندان‌های خراب را درمان کنید. برداشتن روکش و نصب دوباره آن هم فرایند پردردسری است که زمان‌بر و هزینه‌بر است. مصرف سیگار بعد از لمینت دندان باعث تجمع جرم و پلاک روی دندان شده و باکتری‌ها راحت‌تر رشد می‌کنند. درنتیجه احتمال پوسیدگی دندان بیشتر می‌شود.

۳. تحلیل لثه

سیگار کشیدن باعث تحلیل لثه می‌شود و لثه آسیب‌دیده نمی‌تواند لمینت‌ها را درست نگه دارد و فرد دچار بیماری‌های لثه می‌شود. تحلیل لثه از دلایل افتادن لمینت دندان است. برای کسب اطلاعات مقاله واکسن گارداسیل چیست را بخوانید.

۴. عفونت

استعمال سیگار بعد از لمینت ریسک عفونت را بالا می‌برد. پلاک و جرمی که به‌خاطر مصرف سیگار در اطراف دندان ایجاد می‌شود محیط مناسبی برای رشد میکروب و عفونت خواهد بود. اگر عفونت زیر لمینت زیاد شود و درمان انجام نگیرد، عفونت وارد خون شده و عوارض جدی به‌دنبال خواهد داشت.

لمینت دندان برای افراد سیگاری

تاثیر سیگار روی لمینت چگونه است؟

دود سیگار رسوب تیره‌ رنگی ایجاد می‌کند که روی کامپوزیت، لمینت یا مینای دندان می‌نشیند و باعث تغییر رنگ و زردی آن‌ها می‌شود. نیکوتینی که در سیگار هست به‌صورت بالقوه بی‌رنگ است، اما وقتی در معرض هوا قرار بگیرد زرد می‌شود. نتیجه این تغییر هم زردی لمینت دندان خواهد بود.

تاثیر قلیان روی لمینت چگونه است؟

قلیان هم مانند سیگار دخانیاتی است که تاثیر منفی روی لمینت و کامپوزیت می‌گذارد. اگر لمینت کرده‌اید مصرف قلیان باعث زردی و تغییر رنگ لمینت دندانتان می‌شود. درباره بهترین داروی اسید معده چه می دانید؟

روش انجام لمینت دندان برای افراد سیگاری چگونه است؟

برای افراد سیگاری لمینت دندان چگونه انجام می شود؟ اجرای لمینت برای افراد سیگاری محدودیتی در اجرای این خدمات دندانپزشکی دارد که نسبت‌به افراد عادی بیشتر طول می‌کشد. در افراد سیگاری برای انجام لمینت دندان ابتدا باید تمام آسیب‌ها و پوسیدگی‌های دندان ناشی از مصرف سیگار برطرف و درمان شوند تا دندان و فک برای نصب لمینت آماده باشند. این یعنی پروسه درمان طولانی‌تر و هزینه بالاتر.

حتما بخوانید
جرم گیری دندان چیست وچرا باید قبل ارتودنسی دندان ها را جرمگیری کرد؟

روش کاهش تاثیر سیگار روی لمینت دندان

اولین توصیه این است که سیگار و قلیان را بعد از نصب لمینت دندان کنار بگذارید. اما اگر همچنان اصرار بر مصرف دخانیات دارید می‌توانید از روش‌های مختلفی برای کاهش تاثیر سیگار روی لمینت دندان می‌توان استفاده کرد تا نکات مراقبت بعد از لمینت دندان رعایت شود.

۱. انتخاب خمیر دندان مناسب

بهترین نوع خمیردندان برای لمینت و کامپوزیت دندان، خمیردندان‌های ژله‌ای است که مواد سفیدکننده یا ساینده ندارند.

۲. مسواک مناسب

یکی از روش‌های کاهش تاثیر سیگار روی لمینت خرید بهترین نوع مسواک است. مسواک شما باید نرم باشد تا فشاری به دندان‌ها نرسد و درعین حال لک و زردی ناشی از مصرف سیگار و قلیان روی دندان‌ها را برطرف کند. مسواک و خمیردندان مناسب تاثیر به‌سزایی در کاهش تاثیر سیگار روی لمینت دندان دارد.

۳. استفاده از نایت گارد

اگر امکان ترک سیگار بعد از نصب لمینت ندارید بهترین گزینه نایت گارد است. نوعی پوشش ژله‌ای که روی دندان می‌گذارید و از زردشدن دندان‌ها به‌خاطر سیگار و قلیان جلوگیری می‌کند و اجازه نمی‌دهد نیکوتین روی مینای دندان تاثیر داشته باشد. البته یادتان بماند که نایت گارد محافظت صددرصدی ندارد و فقط روند خراب شدن لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی را به تاخیر می‌اندازد.

آیا نایت گارد با لمینت در ارتباط است؟

نایت گارد یا محافظ شبانه، پوششی ژله‌ای است که گاهی دندانپزشک بسته به شرایط و نیاز برای محافظت از لمینت آن را تجویز می‌کند. اگر سیگار مصرف می‌کنید حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا برای اینکه هزینه‌های درمان و نصب لمینت به هدر نروند برایتان نایت گارد تجویز کند.

آیا با وجود لمینت مسواک بعد از سیگار ضروری است؟

لمینت کردن به معنای خداحافظی با مسواک نیست، بلکه مسواک بعد از سیگار برای دندان‌های لمینتی اهمیت زیادی دارد که از تاثیر منفی سیگار روی لمنیت کامپوزیتی جلوگیری می‌کند.

حتما بخوانید
ارتودنسی نامرئی【چیزهایی مهمی که به شما گفته نشده + جدول قیمت و هزینه】

عوارض و خطرات لمینت برای افراد سیگاری چیست؟

لمینت برای برطرف‌کردن عیوب ظاهری دندانی و رفع زردی و تیرگی ناشی از مصرف سیگار تجویز می‌شود. اما ادامه مصرف سیگار بعد از نصب لمینت عوارض و خطراتی برای افراد سیگاری دارد. در افراد سیگاری ممکن است ماندگاری لمینت دندان کمتر شود.

  • احتمال بروز عفونت لثه
  • تحلیل لثه
  • پوسیدگی دندان زیر لمینت
  • زردی و تیرگی لمینت‌ها (علت تغییر رنگ لمینت دندان عوامل مختلفی است.)

آیا سیگار باعث تغییر رنگ لمینت می شود؟

بله، سیگار یکی از علل اصلی زردی و تغییر رنگ دندان‌های طبیعی و روکش‌های لمینتی محسوب می‌شود. رنگدانه برگ تنباکو و نیکوتین موجود در سیگار باعث تغییر رنگ لمینت کامپوزیتی می‌شوند. معمولا دندانپزشک‌، لمینت سرامیکی را برای افراد سیگاری تجویز می‌کند.

برای کاهش تاثیر رنگ دود سیگار بعد از لمینت چه کنیم؟

برای کاهش تاثیر رنگ دود سیگار بعد لمینت می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید که برایتان نایت گارد تجویز کند. مسواک بعد از سیگار هم بی تاثیر نیست.

گارد نایت و تاثیر آن بر کنترل اثرات دخانیات بر لمینت

با این توضیحات متوجه شدیم که ونیر کامپوزیت ها نوعی از لمینت ها هستند که با وجود آن ها می توان سیگار کشید. اما دقت کنید که این ونیرها مقاومت دندان های شما را ندارند و بعد از مدتی حتی ممکن است دندان ها زیر ونیر کامپوزیت نیز خودشان درگیر پوسیدگی شدید شوند و یا حتی بیفتند. بنابراین پیشنهاد می شود که اگر سیگار می کشید، از انجام این طرح درمان پرهزینه تا حد امکان، خودداری کنید. اما اگر برای انجام این کار تاکید دارید و شرایط به گونه ای است که حتما باید کار لمینت را برای دندان هایتان انجام دهید، از پزشک متخصص بخواهید که بعد از انجام پروسه ی لمینت بر روی دندان هایتان با توجه به تشخیص خودش، گارد نایت را برایتان تجویز کند. گارد نایت یک محافظ شیشه ای و بی رنگ ژله ای است. این محافظ مانند یک گارد بر روی دندان های شما قرار میگیرد تا از برخورد مستقیم دود و نیکوتین با دندان هایتان جلوگیری کند. این موضوع می تواند تا حد زیادی، آسیب های ناشی از کشیدن سیگار بعد از لمینت دندان را کنترل نماید.

حتما بخوانید
ارتودنسی سرامیکی: تعریف، مزایا و معایب، هزینه + فیلم و عکس

عمر مفید لمینت برای افراد عادی حدودا هشت سال است که این محدوده ی زمانی برای افرادی که سیگار می کشند و یا به دخانیات اعتیاد دارند، تقریبا نصف می شود. پس آگاه باشید که عوارض و هزینه های مالی ناشی از کشیدن سیگار بعد از کاشت لمینت برای افراد سیگاری، بسیار زیاد خواهد بود. چرا که دود سیگار می تواند زمینه را برای ایجاد انواع بیماری های لثه و عفونت های دندانی نیز فراهم کند. پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد، کشیدن سیگار را از استایل زندگی خود حذف نمایید تا زندگی سالم تر و با کیفیت تری را تجربه کنید.

سخن پایانی

سیگار و قلیان عامل منفی و مخربی برای درمان‌های زیبایی هستند و خدمات دندانپزشکی هم از قاعده این اثرگذاری منفی مستنثی نیست. به‌خصوص لمینت دندان به‌شدت تحت تاثیر مصرف سیگار قرار می‌گیرد. افراد سیگاری نسبت به افراد عادی برای استفاده از این خدمات دندانپزشکی با مشکلات بیشتری مواجهند، چراکه احتمالا آسیب‌های دندانی و پوسیدگی‌های بیشتری دارند.

سوالات متداول

آیا در لمینت دندان تراشیده می ‌شود؟

در روش کامپوزیت، تا زمانی که دندان پوسیده نباشد، نیازی به تراشیدن نیست. امّا در لمینت سرامیکی، دندان‌ها باید حدود نیم میلی‌متر تراشیده شوند.
در لمینت، دندانپزشک باید مینای دندان شما را برای لمینت‌های چینی بتراشد. مینا لایه خارجی، سخت و سفید دندان است. تراشیدن دندان برای روکش‌ها، یک فرایند دائمی است، زیرا مینای دندان نمی‌تواند دوباره رشد کند. زمانی که مینای دندان برداشته شود، برای همیشه از بین می‌رود.

آیا لمینت می‌تواند دندان‌ها را خراب کند؟

خیر، اگر دندانپزشک انتخاب شده، یک متخصص باتجربه و حرفه‌ای باشد، دندان‌های طبیعی شما آسیبی نمی‌بینند. دندانپزشک از شما می‌خواهد تا از دهان و فک خود، یک عکس با اشعه ایکسِ عمودی بگیرید. در مرحله بعد دندان را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که لمینت برای شما مناسب است.
اگر دندانپزشک تشخیص داد که لمینت، انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه‌های دیگری مانند کامپوزیت ونیر، باندینگ دندان، ارتودنسی، سفیدکردن دندان یا فقط کانتورینگ را پیشنهاد می‌کند.

پیشنهاد ما به شما

لمینت دندان کودکان

لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟ لمینت دندان نوعی خدمات دندانپزشکی ترمیمی و …

دیدگاهتان را بنویسید