سه شنبه , 29 خرداد 1403
تفاوت لمینت و کامپوزیت

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟ انجام کارهای زیبایی دندان در لیست خدمات دندانپزشکی این روزها محبوبیت بسیار زیادی یافته و بسیاری از افراد گزینه‌های مختلفی را برای زیباتر کردن لبخند خود انتخاب می‌کنند. طیف خدمات و کارهایی که می‌توانید برای داشتن یک لبخند زیباتر انجام دهید بسیار زیاد است. یکی از کارهای رایجی که برای زیبایی لبخند می‌توان انجام داد، استفاده از روکش‌های دندانی است. اگر قصد دارید روکش‌های دندانی داشته باشید، دندانپزشک شما به‌احتمال زیاد ۲ گزینه را به شما ارائه می‌دهد: ونیرهای کامپوزیت یا ونیرهای چینی که به آنها لمینت هم گفته می‌شود. یک سوال رایج بیش از ۹۰ درصد از کسانی که می‌خواهند لبخند خود را بهبود بخشند و طراحی کنند این است که تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست و کدام یک بهتر است؟ در این مقاله قصد داریم فرق لمینت و کامپوزیت را به‌صورت کامل بررسی کرده و بگوییم که کدام روکش دندانی گزینه بهتری است.


فهرست مطالب


تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت و لمینت‌های پرسلنی دندانی هر دو از درمان‌های زیبایی هستند که به زیبایی و تغییر ظاهر دندان‌ها کمک می‌کنند. در هر یک از این درمان‌ها یک لایه نازک به دندان‌ها می‌چسبد و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد. برای درک بهتر این که تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست، بهتر است با هر یک از این روکش‌ها به‌صورت مجزا و کامل‌تری آشنا شویم.

لمینت چیست؟

لمینت دندان به انگلیسی (Dental laminate) که به علت جنس آن برخی از دندانپزشکان آن را ونیر (Veneer) نیز می‌نامند، یک روکش همرنگ دندان و در عین حال نازک و با دوام است که روی سطح بیرونی دندان‌های بالا و پایین را می‌ پوشاند و ظاهر دندان‌هایتان را از لحاظ رنگ، اندازه و شکل تغییر می‌دهد.

لمینت‌ها علاوه بر خواص ظاهری که برای دندان‌ها دارند، مزایای دیگری مانند افزایش طول عمر دندا‌ن‌ها و بالا بردن مقاومت مینای دندان را دارند، بنابراین نصب و انجام صحیح فرآیند لمینیت دندان از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر می‌خواهید بدانید که نصب لمینت دندان چگونه است، دانستن همین نکته کافی است که برای چسباندن لمینت به دندان‌ها از یک اشعه خاص و یک نوع رزین حساس به نور استفاده می‌ کنند.

حتما بخوانید
دلایل افتادن لمینت دندان چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟ + ویدیو درمان افتادن لمینت دندان

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان ( dental composite ) یک درمان در دندانپزشکی می باشد که به منظور ترمیم شکستگی، پوسیدگی و رفع ترک،تغییر سایز، فرم و رنگ دندان استفاده می شود. کامپوزیت دندان ماده ای خمیری شکل از جنس رزین هم رنگ دندان است که بر روی دندان فرم داده می شود و به کمک اشعه مخصوص سفت می شود.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

 مطمئنا همه‌ی افراد علاقه مند هستند تا لبخندی زیبا بر چهره داشته باشند. برای این منظور هم داشتن دندان هایی سالم و منظم ضروری است. زمانی که شما برای پر کردن حفره های دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، متوجه استفاده از مواد خمیری می‌شوید. این مواد خمیری که همرنگ دندان های شما هستند، روی سطح دندان را با فرمی که دندانپزشک به آن‌ها می‌دهد، می‌پوشانند. در پایان کار این لایه‌ی خمیری باید تثبیت شود. دندانپزشک این کار را به کمک نور آبی انجام می‌دهد.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان

به‌صورت کلی تفاوت بین لمینت و کامپوزیت در موادی است که از آن ساخته شده‌اند. این تفاوت باعث می‌شود مراحل این درمان‌ها و همچنین ویژگی‌های هر یک از آنها متفاوت باشد و هر یک از این روش‌ها مزیت‌ها و معایب مخصوص‌به‌خود را داشته باشد.

تفاوت کامپوزیت و لمینتلمینتکامپوزیت
محل و نحوه ساخت روکشساخت در لابراتوارساخت توسط دندانپزشک
ماندگاری و دوام روکش‌هادوام طولانی‌مدت بین ۱۰ تا ۱۵ سالدوام کمتر نهایتا تا ۵ سال
هزینه‌های اجرای روکش دندانیهزینه‌های بیشتر برای انجام روکش دندانیهزینه‌های کمتر نسبت به لمینت
میزان تاثیر روکش در زیباسازی لبخندتاثیر بالا در زیباشدن لبخند و داشتن یک ظاهر طبیعی‌ترتاثیر نسبی در زیبایی
امکان برگشت‌پذیر بودن و خرابی روکش‌هالمینت‌ها امکان برگشت‌پذیری ندارند و ماندگارند.احتمال خرابی و برگشت‌پذیری آنها وجود دارد.
نیاز به تراش دندان‌هانیاز به تراش دندان‌ها بسیار کم است، اما باز هم به تغییر آنها نیاز است.بسته به شرایط دندان‌ها ممکن است نیاز به تراش باشد.
امکان درمان و ترمیم روکش‌هادر صورت شکستگی باید روکش‌ها تعویض شوند.می‌توان روکش‌های شکسته را درون دهان هم ترمیم کرد.

۱. تفاوت مراحل نصب و اجرای روکش های دندانی

مهم‌ترین مورد در بحث تفاوت کامپوزیت و لمینت بحث مراحل ساخت، نحوه انجام و مدت‌زمان ساخت است. روکش‌های لمینت پرسلن باید بعد از مراحل قالب‌سازی و فرایندهای پیچیده‌تر در لابراتوار دندانپزشکی آماده شوند. در نتیجه مراحل و مدت‌زمان آماده‌سازی روکش‌های لمینتی بسیار طولانی‌تر از کامپوزیت است.

حتما بخوانید
پر کردن دندان ها (مراحل، انواع مواد پر کننده دندان + هزینه پر کردن دندان)

۲. تفاوت در مراحل آماده سازی دندان ها

یکی از بزرگ‌ترین موارد در تفاوت لمینت و کامپوزیت، تفاوت در مراحل آماده‌سازی دندان برای نصب روکش است. پرسلن برای نصب و تناسب بهتر روی دندان‌ها نیاز به تغییر شکل دندان‌های طبیعی دارد. درواقع برای قراردادن صحیح آنها روی دندان‌های بیمار، لازم است یک لایه نازک از مینای دندان برداشته شود و تغییرات جزئی در شکل دندان‌ها ایجاد شود.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

هدف از این تغییرات این است که روکش‌ها به‌درستی روی دندان‌ها قرار بگیرند و ظاهری حجیم و غیرطبیعی روی دندان ایجاد نکنند. این یک‌روند غیرقابل‌برگشت و تاحدودی دردناک است، به همین دلیل است که دندانپزشک معمولاً از بی‌حسی موضعی برای نصب این نوع روکش دندان استفاده می‌کند. اما درخصوص کامپوزیت‌ها حداقل کار آماده‌سازی روی دندان‌های طبیعی لازم است. در نتیجه دندان‌ها به‌صورت دائمی تغییر نمی‌کنند و در صورت نیاز می‌توان کامپوزیت را برداشت و آنها را جایگزین کرد.

۳. تفاوت هزینه های اجرای کامپوزیت و لمینت پرسلن

هزینه های دندانپزشکی یکی دیگر از موارد مهم در تفاوت لمینت و کامپوزیت است. درواقع فرق لمینت و کامپوزیت از نظر قیمت محسوس است. البته مواردی مانند میزان تراش و آماده‌سازی دندان‌ها، تکنیک مورداستفاده برای نصب روکش روی دندان و جنس مواد مصرفی و غیره روی قیمت تاثیر می‌گذارد.

بااین‌حال اما در کل قیمت لمینت‌های پرسلن نسبت به کامپوزیت بیشتر است. هزینه ونیرهای پرسلن تقریباً دوبرابر ونیرهای کامپوزیت است. دلیل اصلی آن هم این است که روکش‌های پرسلن یا سرامیکی باید در لابراتوار ساخته شوند و برای ساخت آنها دقت و زمان بیشتری نیاز است. به همین دلیل هم قیمت لمینت سرامیکی بیشتر از روکش‌های کامپوزیتی است.

۴. مراقبت و نگهداری از کامپوزیت و لمینت پرسلن

مورد قابل‌توجه دیگر در تفاوت لمینت و کامپوزیت‌های رزینی، بحث مراقبت و نگهداری از آنهاست. در خصوص لمینت سرامیکی نیازی به نگهداری و مراقبت به‌خصوصی نیست، خصوصاً که ساختار آنها مستعد لکه‌گرفتن نیست. اما زمانی که روکش دندان‌ها از نوع کامپوزیت رزینی است به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز است. خصوصاً در مورد مصرف غذاهای لکه‌دار یا غذاهای سفتی که می‌توانند موجب شکستگی روکش‌ها شوند باید احتیاط کرد.

حتما بخوانید
0 تا 100 عصب کشی دندان یا روت کانال تراپی و درمان ریشه دندان

نوشیدنی‌های رنگی می‌تواند موجب لکه‌گرفتن کامپوزیت دندان شود. روکش‌های کامپوزیت دندانی به‌شدت در معرض تغییرات انبساط حرارتی هستند. به همین دلیل هم آنها در مقایسه با لمینت‌های دندانی رنگ بیشتری را به خود می‌گیرند و مستعد لکه‌گرفتن هستند. علت تغییر رنگ لمینت دندان هم می‌تواند مصرف غذاهای رنگی و رعایت نکردن بهداشت باشد. اگر از نظر مراقبت و نگهداری بخواهیم ببینیم که لمینت بهتره یا کامپوزیت قطعاً پاسخ روکش‌های لمینت دندانی است. اما نباید علل افتادن لمینت دندان را نیز فراموش کرد. حتما قبل از نصب لمینت بیماری‌های دندان و لثه را درمان کنید تا عوارض لمینت دندان کاهش پیدا کند.بیشتر بدانید: سنگ کلیه از پیشگیری تا درمان.

۵. میزان دوام و استحکام کامپوزیت و لمینت

برای این که ببینیم لمینت بهتره یا کامپوزیت باید به بحث استحکام و دوام لمینت دندان و کامپوزیت هم رسیدگی کرد. درواقع میزان دوام این روکش‌ها بسیار مهم است و باید آنها را در زمان انتخاب نوع روکش مناسب در نظر گرفت. در این زمینه پرسلن‌ها بسیار بهترند و دوام آنها به مراتب بیشتر است. پرسلن ماده ای به مراتب قوی‌تر از رزین کامپوزیتی است. حتی با وجودی که طی سال‌ها کیفیت مواد رزینی بسیار بهبود یافته است، اما هنوز هم روکش‌های چینی بسیار با دوام تر و محکم ترند.

آنها می‌توانند بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورند درحالی‌که میانگین طول عمر مفید کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال است. مواد روکش‌های لمینت بسیار قوی‌تر و بادوام‌تر از مواد کامپوزیتی است. علاوه‌براین روکش‌های لمینتی نسبت به لکه و خرابی بسیار مقاوم‌تر است و دیرتر خراب می‌شود. اما به‌طورکلی نباید ارتباط پوسیدگی دندان با لمینت و کامپوزیت را فراموش کرد.

۶. میزان طبیعی بودن لمینت و کامپوزیت

از نظر ظاهری تفاوت لمینت و کامپوزیت قابل ملاحظه است. روکش‌های پرسلن ظاهری طبیعی‌تر و زیباتر را به دندان‌ها می‌دهند. معمولاً از روکش‌های لمینتی برای طراحی لبخندهای هالیوودی استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که ذرات پرسلن بهتر از کامپوزیت می‌شکند و نور را از خود عبور می‌دهد و همچنین به دلیل لعاب سطحی که قبل از پخت روی چینی اعمال می‌شود، روکش‌های چینی و به‌ویژه لمینت‌ها زیباتر و درخشان‌تر از کامپوزیت به نظر می‌رسند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر ظرافت، میزان شفافیت و جذب رنگ هم قابل‌توجه است. لمینت‌ها و روکش‌های چینی بسیار ظریف‌تر از روکش‌های کامپوزیت رزینی بوده و میزان شفافیت آنها هم بیشتر است. روکش‌های لمینتی کمتر از کامپوزیت رنگ و لکه را به خود جذب کرده و به همین دلیل هم زیباترند.

حتما بخوانید
بررسی 11 علت تلخی دهان و روش های برطرف کردن این تلخی

۷. تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر درمان شکستگی ها

اگرچه ممکن است ونیرهای کامپوزیت نسبت به لمینت‌های پرسلن زودتر آسیب ببینند، اما به‌راحتی قابل‌ترمیم هستند. در مقابل، روکش‌های چینی دوام بیشتری دارند؛ اما قابل‌تعمیر نیستند؛ بنابراین در صورت شکستگی یا خرابی باید کاملاً تعویض شوند. لمینت کامپوزیتی را می‌توان به‌راحتی درحالی‌که روی دندان‌ها قرار دارد ترمیم کرد.

چطور بهترین نوع روکش دندانی انتخاب می شود؟

برای تعیین این که کدام یک از این روش‌های زیبایی دندان‌ها برای بیمار بهترین است و امکان‌پذیری انجام هر یک برای فرد موردنظر وجود دارد، دندانپزشک در یک جلسه معاینه، دندان‌های بیمار را بررسی کرده و با بررسی وضعیت دندان‌ها، رابطه و فاصله دندان‌های قدامی بالا و پایین و ارتباط بین شکل دندان و صورت را مشخص می‌کند. با این کار متوجه می‌شود انجام کدام درمان برای مراجعه‌کننده موردنظر امکان‌پذیر است. همچنین مزایای لمینت دندان را به شما توضیح می‌دهد. ممکن است یک یا هر دوی این درمان‌ها برای بیمار امکان‌پذیر باشد. گاهی اوقات ممکن است قبل از استفاده کامپوزیت یا لمینت دندان به یک درمان اولیه مانند کانتورکردن لثه در چند دندان نیاز باشد. حتما از دندانپزشک سوال کنید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است.

در چه مواردی نمی توان از روکش کامپوزیتی استفاده کرد؟

در تمام موارد نمی‌توان از کامپوزیت استفاده کرد. کامپوزیت ممکن است گزینه مناسبی برای مشکلات شدید دندانی نباشند. به‌عنوان‌مثال نمی‌توان از لمینت کامپوزیتی برای رفع مشکل تغییر رنگ دندان‌ها، رفع مشکل فاصله بین دندان‌ها یا مواردی ازاین‌دست استفاده کرد. بسته به میزان سلامت دهان و دندان مشخص می‌شود که آیا می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد یا خیر.

لمینت دندان در چه مواردی انتخاب اول دندانپزشک است؟

روکش‌های چینی یا لمینت‌های سرامیکی بهترین راه‌حل درمانی برای رفع مشکلاتی مانند ساییدگی مینای دندان، فاصله افتادن بین دندان‌ها، رفع و درمان نقص‌های ژنتیکی دهان و دندان، رفع مشکل دندان‌های ناهموار و پوشش ساییدگی و تغییر رنگ دندان‌ها هستند.

حتما بخوانید
هزینه ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۲ | پرداخت اقساطی❤️ | جدول قیمت

لمینت بهتره یا کامپوزیت ونیر؟

بیایید نگاهی به چند نکته مهم بیاندازیم:

اولین چیزی که باید به آن پی ببرید این است که آیا کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان هستید یا خیر؟ گاهی اوقات سفید کردن دندان برای بهبود ظاهر شما کافی است در حالی که ممکن است دندان ها بیش از حد ضعیف یا دچار عدم تقارن شدید باشند که باعث بی فایده بودن لمینت های دندانی می شود.

دندان پزشک می تواند شما را در تصمیم به انتخاب یک روش یا ترکیبی از روش های درمان دندان یاری دهد. به یاد داشته باشید حتما به او بگویید که دوست دارید چه نتیجه ای حاصل شود.

لمینت های سرامیکی از زیبایی بالایی برخوردار هستند. با این حال، با انتخاب یک دندان پزشک مناسب، ونیر کامپوزیت می توانند زیبایی طبیعی و خیره کننده ای را برایتان به ارمغان بیاورند. نکته بسیار مهم این است که ونیرهای کامپوزیتی را فقط برای موقعیت های مناسب باید انتخاب کرد.

هنگامی که فضاهای بزرگ باید پر شود (مثلاً اگر فاصله های بزرگی بین دندان ها دارید یا دندان های بسیار کوتاهی دارید که می خواهید بلندتر کنید)، لمینت های سرامیکی گزینه بهتری به نظر می رسند.

ونیر کامپوزیت مقرون به صرفه تر هستند و در یک نوبت ویزیت تکمیل می شوند. از طرف دیگر نیازمند تعمیر و نگهداری بیشتری خواهند بود زیرا احتمال شکسته شدن و لکه دار شدن آنها بیشتر است.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

لمینت سرامیکی از بسیاری جهات مانند دوام بیشتر، زیبایی و شفافیت بالاتر و ظاهر طبیعی نسبت به کامپوزیت‌ها بهتر است. بااین‌حال کامپوزیت‌ها مدت‌زمان سریع‌تری آماده می‌شوند و هزینه بسیار کمتری دارند. از طرفی در صورت شکستگی درمان و ترمیم آنها به‌راحتی امکان‌پذیر است.

ایا بعد از کامپوزیت میشه ونیر کرد؟

کامپوزیت‌ها ظاهر دندان‌ها را تغییر نمی‌دهند و می‌توان در صورت تمایل آنها را جدا کرد. در نتیجه بعد از انجام کامپوزیت می‌توان از روکش‌های لمینت روی دندان استفاده کرد.

ونیرهای کامپوزیتی دندان دوام بیشتری دارند یا لمینت؟

دوام هر دو بسیار به نحوه نگهداری آنها بستگی دارد. بااین‌حال، اگر دستورالعمل‌های دندانپزشک را برای مراقبت از آنها دنبال کنید، دوام مورد انتظار لمینت‌ها و ونیرهای چینی دوبرابر کامپوزیت ونیر است. طول عمر کامپوزیت ونیرهای دندانی حدود ۵ تا ۷ سال است درحالی‌که دوام لمینت‌ها و ونیرهای چینی حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لمینت و کامپوزیت دندان آشنا شدید. همچنین از تفاوت های لمینت دندان و کامپوزیت آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چه زمانی استفاده از لمینت های سرامیکی بهتر است؟

سرامیک(چینی، پرسلن) میتواند در فضاهای بسیار بزرگ تر از کامپوزیت به کار برود. بنابراین لمینت های سرامیکی را می توان در شرایطی که لمینت های دندانی یک گزینه درمانی مناسب است، استفاده کرد.

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت چقدر است؟

تفاوت قیمت کامپوزیت دندان و لمینت سرامیکی زیاد است به‌طوری‌که قیمت هر واحد لمینت سرامیکی دو تا سه برابر هرواحد کامپوزیت می‌شود.

پیشنهاد ما به شما

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

ایمپلنت فوری دندان یکی از جدیدترین روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. در این …

دیدگاهتان را بنویسید