جمعه , 29 تیر 1403
جدیدترین مقالات
جرم گیری دندان

همه چیز درباره جرم گیری دندان و اهمیت آن

وجود جرم بر روی دندان می تواند به بوی بد دهان منجر گردد. در صورتی که اقدامی برای از بین بردن آنها صورت نگیرد پوسیدگی های دندان و بیماریهای لثه ای را به دنبال خواهد داشت. در این راستا جرم‌گیری دندان برای از بین بردن رسوبات ان استفاده می‌شود. شما تا کنون تجربه جرم‌ گیری دندان را داشته‌اید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا مزایا و معایب جرم‌گیری دندان را بررسی کنیم.

جرم گیری دندان و چرایی انجام آن

جرم گیری دندان یا تمیز کردن دندان روشی است که برای از بین بردن پلاک ها و رسوبات استفاده می شود. همچنین روش مفیدی برای جلوگیری از بیماری های پریودنتال نیز شناخته می شود. دلایل زیادی برای ایجاد پلاک وجود دارد. مانند غذاهای بدون قند ، تکنیک های مسواک زدن نادرست ، مایعات رنگی ، مراقبت از دهان ضعیف و غیره. درمان جرم گیری باعث از بین رفتن لکه های قهوه ای یا بافت مایل به زرد که روی دندان های شما ایجاد شده است، و یا حتی برخی از مواد چسبنده سفید می شود .


برای مطالعه بیشتر: “بوی بد دهان” از علل تا درمان


جرم دندان چرا ایجاد می‌شود؟

تشکیل جرم های دندانی بسیار راحت و سریع اتفاق می افتد. شما باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید تا تشکیل آن ها را به تعویق بیندازید. همچنین اجازه باقی ماندن آن ها را روی دندان های خود ندهید. برای اینکه بیشتر با علل ایجاد و زود جرم رفتن دندان آشنا شوید، بخش زیر را نیز مطالعه کنید.

حتما بخوانید
آشنایی با ورزش های مجاز و غیرمجاز در ارتودنسی (در طول درمان)

مصرف بیش از حد مواد غذایی چسبناک و شیرین

برخی از مواد غذایی مانند پیتزا، اسنک، گز، سوهان، انواع شیرینی ها و غیره می توانند دلیل رایجی بر تشکیل جرم های دندانی باشند. بهتر است تا یک رژیم غذایی خوب و سالم را در پیش بگیرید. دقت کنید بعد از مصرف مواد غذایی شیرین و چسبناک، مسواک بزنید. یا اگر شرایط مسواک زدن را ندارید، حداقل دهان خود را با آب بشویید.

فقط یک بار مسواک زدن در طول روز

یکی از دلایل شایعی که سبب زود جرم گرفتن دندان ها می شود، این است که شما تنها یک بار در روز از مسواک استفاده می کنید. برای اینکه نتیجه درستی از مسواک زدن خود بگیرید، حداقل باید دوبار در روز از مسواک استفاده داشته باشید.

جرم گیری دندان

بهترین زمان آن نیز، یکی شب قبل از خواب و دیگری، صبح بعد از بیدار شدن از خواب می باشد.

عدم استفاده از خمیر دندان دلیل جرم دندان

درست است که استفاده از خمیر دندان لزومی ندارد و مسواک زدن اصولی و صحیح، مهمتر می باشد، اما نباید از تاثیر خمیر دندان برای کاهش جرم های دندانی غافل شوید.

عدم درمان ارتودنسی

مورد دیگری که اهمیت زیادی دارد، ارتودنسی دندان است. افرادی که دارای ناهنجاری های دهان و دندان می باشند، یعنی دندان ها و فک آن ها در موقعیت نرمال و طبیعی قرار ندارد، بسیار در معرض ابتلا به بروز جرم های دندانی می باشند. زیرا تمیز کردن این دندان ها بسیار دشوار تر است. بنابراین اگر شما هم دچار دندان های به هم ریخته هستید، حتما در اسرع وقت به کلینیک ارتودنسی مراجعه داشته و با ارتودنتیست مشورت نمایید.

حتما بخوانید
 ایمپلنت دندان دیجیتال: تکنولوژی نوین در جایگزینی دندانها

عدم استفاده از نخ دندان

یکی دیگر از مواردی که منجر به زود جرم گرفتن دندان ها می شود، استفاده نکردن از نخ دندان است. لازم است تا بسیاری از جرم های بین دندانی را با نخ دندان بردارید.

عدم مراجعه به مطب دندانپزشکی

باید بدانید که بخشی از جرم های دندان در قسمت هایی قرار می گیرند که مسواک و نخ دندان نمی توانند آن ها را بردارند. بنابراین ضروری است تا هر چند وقت یک بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید تا دندانپزشک به بررسی و ارزیابی شرایط دندان های شما بپردازد و اگر نیاز بود، جرم را برایتان انجام دهد. معمولا توصیه می شود تا حدود 6 ماه یک بار برای جرم گیری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه شود.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: درباره‌ی عوارض دندان قروچه چه می‌دانید؟


مزایای جرم گیری دندان

جرم گیری دندان دارای فواید بی شماری است که در ادامه آن ها را برای شما مورد بررسی قرار می دهیم:

جلوگیری از پوسیدگی دندان ها

پوسیدگی دندان، یکی از شایع ترین علل مراجعه افراد به کلینیک های دندانپزشکی می باشد. پوسیده شدن دندان، منجر به ایجاد حفره هایی در بخش خارجی مینای دندان می شود. این حفره های می توانند منجر به تشکیل پلاک های دندانی شوند. که به شکل یک رسوب سفید رنگ و سخت روی دندان ها قرار می گیرند. با وجود اینکه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه تا حد زیادی از تشکیل این پلاک ها جلوگیری می کنند، اما مسواک و نخ دندان همواره نمی توانند تمام جرم ها و پلاک های بین دندانی را از بین ببرند.

جرم گیری دندان

باقی ماندن پلاک روی دندان در مدت زمان بیشتر، سبب ایجاد تارتار می گردد. که در واقع مینای دندان را از بین می برد. اگر به صورت منظم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید، چنین تارتار هایی به راحتی از بین می روند. احتمال بروز پوسیدگی های دندانی به حد زیادی کاهش پیدا می کند.

حتما بخوانید
روش انجام ایمپلنت فوری + قیمت ایمپلنت 1402

جلوگیری از بروز بیماری های لثه با جرم گیری

باید بدانید که جرم و پلاک دندان، تنها برای دندان ایجاد مشکل نمی کند. این مواد می توانند در زیر خط لثه تجمع پیدا کرده و سبب آسیب رسیدن به لثه ها شوند. پیشرفت بیماری های لثه در نهایت می توانند به دست رفتن کامل دندان نیز منجر شوند. پس یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان این است که با از بین بردن پلاک ها و جرم های دندانی، به حد بسیار زیادی مانع از بین رفتن دندان می شود.

جرم گیری به رفع بوی بد دهان کمک می‌کند

بهترین راهکار برای جلوگیری از بوی بد دهان، رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه می باشد. با وجود اینکه این روش ها، بسیار موثر هستند، اما به تنهایی قادر به رفع بوی بد دهان نیستند. خصوصا زمانی که پلاک و جرم های دندانی و تارتار روی دندان های شما تجمع پیدا کرده اند. بنابراین جرم گیری تا حد زیادی سبب رفع بوی بد دهان می گردد.

سفیدتر کردن دندان ها با جرم گیری

زمانی که جرم ها روی سطح دندان ها قرار می گیرند، روی رنگ دندان نیز تاثیر می‌گذارند. جرم‌ها ظاهر دندان ها را زردتر نشان می‌دهند. به همین دلیل یکی دیگر از فواید جرم گیری دندان، این است که به سفیدتر شدن دندان ها کمک می کند.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز سنگ لوزه


عوارض احتمالی جرم گیری دندان

به طور کلی جرم گیری دندان معایب طولانی مدتی برایتان به همراه نخواهد داشت. با وجود تمام فواید و مزیت‌های این روش، می توانیم مواردی را نیز به عنوان معایب آن در نظر بگیریم. که البته این معایب نباید دلیلی بر عدم انجام جرم گیری دندان باشد.

  • جرم گیری تا حدود چند ساعت سبب حساسیت دندان ها شده که به مرور رفع می گردد.
  • اگر در بازه های زمانی بسیار طولانی مدت، به مطب دندانپزشکی مراجعه می کنید، به احتمال زیاد در حین جرم گیری دچار خونریزی لثه می شوید. که البته جای نگرانی نمی باشد. در این شرایط دندانپزشک توصیه های ضروری را برای شما شرح می دهد. همچنین لازم است تا در زمان هایی که دندانپزشک تعیین می کند، برای جرم گیری به مطب مراجعه کنید.
جرم گیری دندان
  • اگر دچار سیستم ایمنی ضعیفی باشید، احتمال بروز عفونت وجود دارد.
حتما بخوانید
انواع دندان مصنوعی

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: درباره‌ی حساسیت دندان بیشتر بدانید


سخن پایانی

در این نوشتار درباره مزایا و معایب جرم‌گیری دندان سخن گفتیم. همانطور که گفته شد، جرم‌ها و رسوبات روی دندان علاوه بر تاثیر بر جنبه زیبایی، بر سلامت بدن نیز تاثیرگذارند. هزینه‌های بعدیِ حاصل از عوارض جانبی جرم دندان بسیار زیاد است. بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان دردآور هستند. پس بهتر است برای حفظ سلامت خود حتما پس از معاینه در صورت لزوم به جرم‌گیری اقدام کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

پیشنهاد ما به شما

لیست تجهیزات دندانپزشکی

لیست تجهیزات دندانپزشکی

سلامت دهان و دندان، دریچه‌ای به سوی سلامت کلی بدن است. دندانپزشکی به عنوان علم …

دیدگاهتان را بنویسید