سه شنبه , 1 خرداد 1403
لمینت دندان و پوسیدگی دندان

آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟

لمینت ها یکی از روش های رایج برای اصلاح طرح لبخند و زیباسازی دندان های جلو هستند و گاها بعد از عصب کشی دندان های جلو نیز به جای روکش از لمینت استفاده می کنند. شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه انجام این درمان می تواند باعث پوسیده شدن دندان ها شود. این مقاله را بخوانید تا درباره ارتباط لمینت و پوسیدگی دندان بیشتر بدانید.


فهرست مطالب


آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟

لمینت دندان روشی است برای محافظت از دندان‌ها در مقابل پوسیدگی که کل دندان را پوشانده و علاوه‌بر هدف زیبایی باعث مقاومت بیشتر دندان‌ها می‌شود. نصب لمینت دندان به‌تنهایی نمی‌تواند عامل پوسیدگی دندان باشد اما در صورت عدم رعایت دستورات دندانپزشک و مراقبت‌های بعد از لمینت، احتمال پوسیدگی‌دندان بیشتر شده و می‌توان آن را از عوارض لمینت دندان دانست.

پوسیدگی و لمینت دندان

مواد لمینت باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود، یعنی ضرری برای دندان‌ها ندارند. اما ریسک خرابی و پوسیدگی همیشه وجود دارد.

در واقع، عامل پوسیدگی‌دندان بعد از لمینت‌ها عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبت‌های بعد از لمینت، و عدم مهارت کافی دندانپزشک در نصب لمینت است. در این شرایط باید برای درمان پوسیدگی‌دندان اقدام کنید. بیشتر بخوانید: با ترک و شکستگی دندان چه کنیم؟

چرا بعد از لمینت دندان ها پوسیده می شوند؟

در واقع لمینت دندان به تنهای هیچ تاثیری در پوسیدگی‌دندان ندارد. اما با وجود برخی شرایط امکان ایجاد پوسیدگی بعد از لمینت دندان برای افراد وجود دارد که در زیر آن ها را بررسی می کنیم:

1. دندانپزشک و یا متخصصی خوبی انتخاب نشود

همیشه انتخاب یک متخصص دندانپزشکی می تواند این تضمین را بدهد که درمان انجام شده اصولی بوده و دوام بیشتری خواهد داشت. زیرا چنین دندانپزشکانی همیشه از مواد و متریال مرغوب و تکنیک های اصولی درمان استفاده می کنند. آن ها حتی صبر و حوصله زیادی برای انجام درمان های زیبایی دارند در نتیجه همه چیز را اصولی انجام می دهند.

اما اگر دندانپزشکی کم تجربه و غیر متخصص انتخاب شود شما نمی توانید از کیفیت لمینت، درستی تکنیک و موارد دیگر اطمینان حاصل کنید. در نتیجه اگر درمان خود را نزد چنین دندانپزشکانی انجام دهید احتمال خرابی لمینت و پوسیدگی‌دندان بیشتر خواهد بود.

حتما بخوانید
"لبخند لثه‌ای" از دلایل تا درمان

2. مینای دندانی بیش از اندازه تراش بخورد

برای نصب لمینت حتما باید مقداری از ضخامت مینای دندان تراشیده شود. اگر دندانپزشک مقدار زیادی از مینا را به صورت نامتوازن برش دهد، احتمال سوار شدن صحیح لمینت روی دندان وجود ندارد و در آینده ممکن است با شکستگی لمینت و پوسیدگی‌دندان زیر آن مواجه شوید. درباره بیماری اسکیزوفرنی چه می دانید؟

3. زیر لمینت مرطوب باشد

قبل از اینکه لمینت نصب شود دندان تمیز می شود. اینکار با آب انجام می شود. بعد از شستشوی دندان، حتما باید همه جا به طور کامل خشک شده و اثری از رطوبت مخصوصا روی دندان نباشد.

لمینت دندان و پوسیدگی دندان

چنانچه دندانپزشک عجله کند و لمینت را بدون آنکه سطح دندان به صورت کامل خشک باشد قرار دهد، اتصال مناسبی بین لمینت و دندان ایجاد نخواهد شد. اگر این مشکل در لبه های لمینت باشد بعدها به دلیل وارد شدن باکتری ها و مواد ریز غذایی به زیر لمینت، پوسیدگی زیر لمینت دندان ایجاد می شود. بنابراین اینجا هم در پاسخ به سوال آیا لمینت باعث پوسیدگی می شود یا خیر می گوییم خود لمینت و پوسیدگی‌دندان ارتباطی با هم ندارند و مجددا اشتباه دندانپزشک ممکن است منجر به این مساله شود.

4. پوسیدگی‌دندان ترمیم نشده باشد

یکی از اقداماتی که دندانپزشک باید قبل از نصب لمینت دندان انجام شود تمیز کردن دندان است. اگر علائمی پوسیدگی مانند تغییر رنگ یا حفره وجود داره حتما میبایست این موارد برطرف شود و دندان کاملا تمیز باشد. برای کسب اطلاعات درباره آبله مرغان بیشتر مطالعه کنید.

چنانچه دندان از قبل مقداری پوسیده باشد و دندانپزشک بدون ترمیم این پوسیدگی لمینت انجام دهد، قطعا با مساله ای به نام پوسیدگی ثانویه دندان زیر لمینت مواجه خواهید شد که در نهایت شما را مجبور خواهد کرد لمینت را بردارید. اینجا خود لمینت و پوسیدگی‌دندان مستقیما با هم ارتباط ندارند. در واقع لمینت باعث پوسیدگی نشده، بلکه اشتباه دندانپزشک است که منجر به این وضعیت می شود.

5. پوسیدگی بین دندانی یا از دندان های مجاور

گاها ممکن است بین دندان ها به دلیل شلوغی به خوبی تمیز نشده باشد و بدون اینکه شما متوجه باشید بین دندان ها دچار پوسیدگی جزئی شده باشد. اگر دندانپزشک متوجه این پوسیدگی میان دندانی نشود و لمینت انجام دهد ممکن است بعدها با بدتر شدن پوسیدگی، زیر لمینت روی دندان مجاور دچار پوسیدگی شود.

حتما بخوانید
هزینه ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۲ | پرداخت اقساطی❤️ | جدول قیمت

6. شکستگی و آسیب به لمینت دندان

گاهی اوقات همه چیز خوب پیش می رود، دندانپزشک خوبی انتخاب شده و نصب و نگهداری از لمینت به بهترین شیوه ممکن انجام شده. با این وجود در یک موقعیت، احتمال ایجاد پوسیدگی زیر لمینت وجود خواهد داشت.

این موقعیت معمولا شکستگی یا وارد شدن آسیب به لمینت دندان است. اگر بر اثر ضربه یا دندان قروچه و هر مورد مشابه دیگری، لمینت دچار آسیب شود و شخص برای تعمیر یا جایگزینی آن اقدام نکند، به مرور زمان زیر لمینت ممکن است دچار پوسیدگی شود. اگر چنین شود لمینت و پوسیدگی دندان باید با هم برداشته شده و ترمیم اساسی انجام شود.

آیا لمینت متحرک باعث پوسیدگی دندان می شود؟

به‌خاطر فاصله‌ای که بین لمینت متحرک و دندان‌ها به‌وجود می‌آید، و از آنجایی که بزاق دهان به‌خاطر لمینت متحرک دیگر مثل قبل قادر به پاک‌کردن باکتری‌ها نیست، پلاک‌ و جرم دندانی بیشتری در این فواصل جمع می‌شود. درنتیجه می‌توان گفت لمینت متحرک می‌تواند باعث پوسیدگی‌دندان شود.

آیا لمینت سرامیکی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

فرقی نمی‌کند که چه نوع جنس لمینتی روی دندان نصب می‌شود، مواد تشکیل‌دهنده این پوشش‌های دندانی عامل خرابی یا پوسیدگی نیستند، بلکه عامل پوسیدگی و خرابی دندان، رعایت نکردن مراقبت‌های بعد از لمینت است و ربطی به استفاده از لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ندارد.

چگونه می توان از پوسیدگی دندان لمینت شده جلوگیری کرد؟

برای این درمان نیاز به آمادگی زیادی نخواهید داشت و دندانپزشک در یک جلسه دندان‌های شما را زیبا و درخشان کند. لمینت از 10 تا 30 دوام داشته و در صورت مراقبت صحیح از آن‌ها به هیچ عنوان باعث پوسیدگی‌دندان نخواهند شد. برای جلوگیری از پوسیدگی‌دندان، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید.

از عادت‌های بد دوری کنید.

درست مانند دندان‌های معمولی، روکش‌های دندان اغلب به دلیل عادت‌های بد می‌شکنند. از جویدن اشیایی مانند تکه‌های یخ یا ناخن خودداری کنید. همچنین باید از استفاده از دندان برای باز کردن بسته‌ها خودداری کنید. این عمل می‌تواند باعث کنده شدن یا شکستن کامل روکش و پوسیدگی زودرس دندان شود.

علاوه بر این، افراد سیگاری باید در اسرع وقت سیگار را ترک کنند. سیگار باعث انواع مشکلات دندانی از جمله بیماری پریودنتال می‌شود. دندانپزشکان اغلب برای درمان مشکلات دهان و دندان ناشی از سیگار کشیدن مجبور به برداشتن لمینت شده و لازم است لمینت از نو انجام شود.

مصرف نوشابه را محدود کنید.

سودا حاوی اسید فسفریک است. این اسید می‌تواند هم به دندان‌های طبیعی و هم به روکش‌های دندان آسیب برساند. در حالی که افراد می‌توانند هر از گاهی یک قوطی نوشابه بنوشند، مصرف منظم آن ممکن است باعث از بین رفتن لمینت شود. اگر علاقه زیادی به نوشیدن نوشابه دارید، بهتر است برای مصرف از نی استفاده کنید.

حتما بخوانید
ارتودنسی دندان چیست؟ (همه چیز درباره ارتودنسی + فیلم و عکس)

مراقب روکش‌های خود باشید.

باید از روکش‌های لمینت در برابر نیروهای قوی که می‌توانند باعث از کار افتادن آنها شوند محافظت کنید. کسانی که ورزش‌های تماسی انجام می‌دهند باید از محافظ دهان برای محافظت از لمینت استفاده کنند. همچنین افرادی که از دندان قروچه رنج می‌برند باید هرچه سریع‌تر برای درمان این مشکل خود اقدام کرده که نه تنها از لمینت محافظت کرده بلکه از بروز سایر آسیب‌های دندانی جلوگیری کنند. ضمنا برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع روکش دندان کلیک کنید و مقاله را مطالعه فرمایید.

روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

محافظت از دندان‌های واقع در زیر لمینت دندان بسیار مهم است. در صورت استفاده از لمینت باید دو بار در روز با مسواک برقی یا دستی مسواک بزنید. استفاده روزانه از نخ دندان نیز توصیه می‌شود. این کار باکتری‌های کناره‌های دندان را از بین می‌برد. اگر باکتری بین دندان‌ها باقی بماند، باعث پوسیدگی‌دندان خواهد شد.

ترک مصرف دخانیات.

سیگار دشمن شماره یک سلامت دهان و دندان است که باعث پوسیدگی و خرابی‌های دندانی می‌شود. حذف این ماده مضر از زندگی از پوسیدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

فلوراید تراپی.

روش‌های جلوگیری که در بالا اشاره کردیم روش‌های خانگی ساده بودند اما روش دیگری به‌نام فلوراید تراپی وجود دارد که باید در کلینیک و توسط دندانپزشک انجام شود. این تکنیک باعث تقویت و استحکام مینای دندان شده و از پوسیدگی جلوگیری می‌کند.

برای درمان پوسیدگی باید لمینت را برداشت؟

اگر دندان زیر لمینت دچار خرابی یا آسیب‌دیدگی شود دندانپزشک باید برای درمان پوسیدگی، لمینت دندان را بردارد. بعد از اینکه پروسه درمان تکمیل شد دوباره لمینت نصب می‌شود. اگر بعد از لمینت دچار پوسیدگی‌دندان شده‌اید، باید با دندانپزشک مشورت کنید. 

آیا می توان دندان پوسیده را لمینت کرد؟

لمینت دندان به عنوان درمانی برای پوسیدگی محسوب نمی شود و فقط جنبه زیبایی دارد. لمینت دندان علاوه بر اصلاح دندان با ایجاد طرح لبخند، حاوی یک پوشش برای پوشاندن نقایص دندان ها می باشد. افرادی که دندان های آنها پوسیده شده است باید قبل از هرگونه اقدامی برای لمینت کردن، ابتدا پوسیدگی‌دندان ها را برطرف نمایند. اگر قبل از رفع مشکلات دهان و دندان لمینت صورت بگیرد، زمانی که نیاز به درمان پوسیدگی ها باشد، باید لمینت برداشته شود و پس از درمان دوباره روکش ها کار گذاشته شوند که این امر هزینه زیادی در پی دارد.

لمینت دندان و پوسیدگی دندان

لمینت ها پوسته هایی با ضخامت نازک هستند که متناسب با شکل و ویژگی دندانی هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته می شوند. در ساخت این پوسته های نازک از موادی با رنگ های طبیعی و نزدیک به رنگ دندان استفاده می شود. دندانپزشک قبل از لمینت، دندان های شما را بررسی نموده و در صورت اطمینان حاصل کردن از عدم وجود پوسیدگی یا بیماری های مختلف دهان و دندان مانند بیماری های لثه، لمینت کردن دندان ها را انجام می دهد.

حتما بخوانید
آشنایی با مهمترین علت از دست رفتن دندان +معرفی بهترین روش جایگزین دندان

اگر دندان ها دارای پوسیدگی خفیف، لک های فراوان، بد فرمی و بدشکلی، شکاف بین دندان و شکستگی جزیی باشند و دندانپزشک شما تشخیص دهد که نیازی به رفع آن نیست، می توان از لمینت برای پنهان سازی این مشکلات استفاده نمود.

در صورتی که دندان های شما پوسیدگی حاد داشته باشند و نیاز به درمان باشد، دندانپزشک از روش های مختلف مانند عصب کشی و ترمیم پوسیدگی و مشکلات را برطرف نموده و سپس میزان تاج باقی مانده از دندان را بررسی می کند. اگر تاج دندان تکیه گاه مناسبی برای لمینت داشته باشد، پروسه روکش گذاری انجام می شود.

علاوه بر جنبه های ظاهری، نصب صحیح لمینت و کاربرد آن هم اهمیت زیادی دارد. لمینت باید درست و محکم به دندان طبیعی بچسبد تا خوب عمل کند. برای این کار، دندانپزشک از صمغ هایی استفاده می کند که به نور حساس هستند. این مواد بعد از نصب با کمک اشعه هایی قوی و مخصوص، خشک و محکم می شوند.

به طور کلی لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر روش درمانی برای دندان های پوسیده محسوب نمی شوند و فقط برای پوشاندن مشکلات ظاهری دندان ها و ایجاد فرم زیبای آنها و لبخند کاربرد دارند.

مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان پوسیده

مهم‌ترین مراقب‌های لازم بعد از لمینت دندان پوسیده عبارتند از:

  • مسواک‌زدن با خمیردندانی که باعث فرسایش سطح لمینت نشود.
  • نخ دندان و دهانشویه
  • کاهش مصرف نوشیدنی‌های رنگی
  • ترک سیگار و قلیان

آیا کامپوزیت و لمینت باعث پوسیدگی دندان می شود؟

کامپوزیت دندان و لمینت هیچ ماده آسیب‌زننده‌ای برای دندان‌ها ندارند. یعنی استفاده از آن‌ها برای دندان هیچ منعی نداشته و باعث پوسیدگی‌دندان نمی‌شود. اما اگر کامپوزیت یا لمینت روی دندان خراب یا آسیب‌دیده نصب شود، پوسیدگی، خرابی و عفونت دهان و لثه را به‌دنبال خواهد داشت.

آیا قیمت لمینت دندان پوسیده تفاوتی دارد؟

تفاوت قیمت لمینت دندان پوسیده فقط به‌خاطر این است که قبل از نصب این ونیرها باید دندان خراب و پوسیده حتما ترمیم و درمان شود. به همین دلیل، هم فرایند درمان طولانی‌تر می‌شود و هم بیمار باید مبلغ بیشتری را برای ترمیم پوسیدگی‌ها و خرابی‌ها پیش از نصب پوشش دندانی بپردازد.

حتما بخوانید
روش انجام ایمپلنت فوری + قیمت ایمپلنت 1402

آیا پوسیدگی دندان لمینت شده خطرناک است؟

پوسیدگیدندان لمینت شده باعث ایجاد عوارض جدی مانند عفونت و تحلیل لثه‌ها می‌شود که می‌تواند خطرناک باشد.

آیا مصرف نوشابه باعث پوسیدگی دندان لمینت شده می شود؟

بله، نوشابه سرشار از قند است که عامل اصلی پوسیدگی و خرابی دندان محسوب می‌شود.

هزینه درمان پوسیدگی دندان لمینت شده چقدر است؟

بسته به نوع موادی که دندانپزشک مصرف می‌کند، کلینیکی که درمان در آن انجام می‌شود، تعداد دندان‌های پوسیده و نوع آسیب‌دیدگی و پوسیدگی‌دندان لمینت شده، هزینه درمان پوسیدگی‌دندان لمینت شده متفاوت خواهد بود.

سخن پایانی

لمینت دندان باعث پوسیدگی‌دندان نمی شود؛ اما در صورت نصب نادرست لمینت بر روی دندان و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان شرایطی به وجود می آید که در ایجاد پوسیدگی نقش دارند، اما بیمار به اشتباه تصور می کند که لمینت دندان باعث پوسیدگی‌دندان می شود انتخاب دندانپزشک متخصص قبل از انجام لمینت و رعایت نکات بهداشتی بعد از نصب آن در جلوگیری از بروز پوسیدگی دندان بعد از لمینت دندان موثر هستند.

سوالات متداول

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

یکی از مواردی که ذهن افراد کاندید نصب کامپوزیت ونیر را به خود مشغول میکند، این است که آیا این روش درد دارد؟ خیر. هیچ یک از مراحل کامپوزیت دندان درد ندارد، تنها در صورتی که نیاز به تراش دندان باشد، احتمالا دندانپزشک زیبایی، بی حسی موضعی تزریق میکند تا بیمار کوچکترین دردی حس نکند. برخی از بیماران از لوازم دندانپزشکی میترسند و با ورود این دستگاه ها به دهان خود، حالت تهوع به آنها دست میدهد که در این صورت ممکن است دندانپزشک بی حسی تزریق کند تا بیمار متوجه عملیات دندانپزشکی نشود.

پوسیدگی دندان چه علائمی دارد؟

قطعا شما اولین نشانه از پوسیدگی دندان را احساس درد می دانید، گرچه این علامت نشانه شایع پوسیدگی دندان است، اما همه آن نیست. افرادی که دچار پوسیدگی دندان می شوند ممکن است با بوی بد دهان و احساس درد هنگام مصرف مواد غذا و نوشیدنی های سرد و گرم مواجه شوند. در صورتی که افراد این نشانه ها را به کررات تجربه کنند، اما در پی درمان آن برنیایند می بایست به عصب کشی و یا در وضعیت حاد تر به کشیدن و یا جراحی دندان بیاندیشند.

پیشنهاد ما به شما

لمینت دندان برای افراد سیگاری

لمینت دندان برای افراد سیگاری چقدر موثر است؟

اجرای لمینت برای افراد سیگاری را می توانیم یکی از محدودیت های لمینت در نظر …

دیدگاهتان را بنویسید