سه شنبه , 29 خرداد 1403
حمله قلبی

درباره حمله قلبی آگاه‌تر باشید

خون عملیات اکسیژن‌رسانی به قلب را بر عهده دارد. چنانچه قلب، اکسیژن مورد نیاز خود را از خون دریافت نکند؛ بدون اکسیژن، عضله قلب ممکن است آسیب دیده یا از بین برود. این اتفاق را حمله قلبی گویند. با این توضیح شما درباره علائم حمله قلبی چقدر می‌دانید؟ فکر می‌کنید چه اقدامی در این دقایق حیاتی و مهم هستند؟ در این مقاله با ما باشید تا اطلاعات جامعی درباره این عارضه‌ی جدی و خطرناک بدست آورید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: هر آنچه درباره ی سویه ی امیکرون باید بدانید


حمله قلبی دقیقا چیست و چگونه رخ می‌دهد؟

حمله قلبی که به آن انفارکتوس میوکارد نیز گفته می شود، هنگامی اتفاق می افتد که بخشی از عضله قلب، خون کافی دریافت نکند. هر چه مدت زمان بیشتری تا درمان و ترمیم جریان خون بگذرد، آسیب به عضله قلب بیشتر می شود.

بیماری عروق کرونر (CAD) عامل اصلی حمله قلبی است. یک علت دیگر که کمتر شایع است، اسپاسم شدید یا انقباض ناگهانی شریان کرونر بوده که می تواند جریان خون به عضله قلب را متوقف کند.


درباره‌‌ی تالاسمی چه می‌دانید؟


شناخت نشانه‌های حمله قلبی، اولین و مهمترین قدم

شناسایی سریع نشانه های سکته قلبی مهم ترین فاکتور در نجات جان فرد و کاهش اثرات بلند مدت هستند.  علامت اصلی حمله قلبی عبارتند از موارد زیر:

 • درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی. بیشتر حملات قلبی شامل ناراحتی در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه می شوند که بیش از چند دقیقه طول می کشد و یا از بین می رود و دوباره بر می گردد. احساس ناراحتی می تواند مانند حس فشار، حس تنگی، پُر بودن بدن یا احساس درد باشد.
علائم حمله قلبی
 • احساس ضعف، سبکی سر یا ضعف در فرد. همچنین ممکن است تعریق سرد و خاصی را در بدن خود تجربه کنید.
 • درد یا ناراحتی در فک، گردن یا پشت.
 • درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو یا شانه ها
 • تنگی نفس: این مورد اغلب با ناراحتی در قفسه سینه همراه است، اما تنگی نفس نیز می تواند قبل از ناراحتی در قفسه سینه به وجود آید.
حتما بخوانید
بهترین منابع غذایی کلسیم (۱۰ غذای غنی از کلسیم)

از جمله دیگر علائم حمله قلبی می توان به خستگی غیر معمول و بدون توجیه، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد. احتمال بروز این علائم در بین بانوان بیشتر از آقایان است.


برای مطالعه بیشتر: همه چیز درباره ی بیماری ایدز


پارامترهای خطرزا در وقوع حمله قبلی

بعضی از عوامل باعث ایجاد رسوب های چربی (آترواسکلروزیس) می شوند که سرخرگ ها را در سراسر بدن شما مسدود می کنند. 

عوامل خطرساز حمله قلبی عبارتند از :

سن : مردان بالای ۴۵ سال و زنان بالای ۵۵ سال بیشتر احتمال دارد که حمله قلبی را نسبت به مردان و زنان جوان تر داشته باشند.

عوامل خطرزا

توتون و تنباکو : شامل سیگار کشیدن و در معرض دود دوم به صورت دراز مدت است.

فشار خون بالا : با گذشت زمان، فشار خون بالا می تواند باعث آسیب به شریان هایی شود که قلب شما را تغذیه می کنند. فشار خون بالایی که با سایر شرایط مانند چاقی، کلسترول بالا یا دیابت همراه می شود خطر بیشتری دارد.

سطح کلسترول خون یا سطح تری گلیسرید : سطح بالای LDL یا کلسترول بد، به مسدود کردن شریان ها کمک می کند. سطح بالای تری گلیسیرید نیز خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد. با این حال، سطح بالای HDL یا کلسترول خوب خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد.

چاقی : چاقی با سطوح بالای کلسترول خون، سطوح بالای تری گلیسیرید، فشار خون بالا و دیابت همراه است. از دست دادن حتی ۱۰ درصد از وزن بدن شما می تواند خطر را به صورت چشمگیری کاهش دهد.

حتما بخوانید
سندروم خستگی مزمن (CFS) چیست و چگونه درمان میشود؟

دیابت : خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد.

سابقه خانوادگی حمله قلبی : اگر خواهر و برادر، والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما حملات اولیه قلبی داشته باشند، ممکن است شما در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشید.

کمبود فعالیت بدنی : نداشتن فعالیت می تواند باعث افزایش سطح کلسترول خون و چاقی می شود. 

استرس : استرس خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: قند خون “از سیر تا پیاز”


اگر فردی مشکوک به حمله قلبی بود، چه کنیم؟

اگر فردی را دیدید که به اعتقاد شما دچار حمله قلبی شده است، برای کمک ابتدا با اورژانس تماس بگیرید. سپس بررسی کنید آیا فرد تنفس دارد یا خیر. اگر فرد نفس نمی کشید یا نبض نداشت، باید احیای قلبی ریوی را شروع کرده تا رسیدن جریان خون به مغز و سایر اندام های حیاتی حفظ شود.

در حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه، با دو دست خود روی قفسه سینه فرد در محل جناغ فشار وارد کنید. این فشار باید قفسه سینه را حدود ۵ سانتی متر به پایین ببرد و سپس اجازه دهید قفسه سینه به حالت عادی برگردد تا خون گیری توسط قلب به درستی انجام شود.

اقدامات حیاتی هنگام حمله قلبی

اگر شما برای انجام CPR آموزش ندیده اید، پزشکان توصیه می کنند که فقط ماساژ قفسه سینه انجام دهید. اگر برای احیای قلبی ریوی آموزش دیده اید، می توانید برای باز کردن راه های هوایی تلاش کنید و تنفس را احیا کنید. به ازای هر ۳۰ ماساژ، دو تنفس نیز باید صورت بپذیرد که اغلب در این شرایط شامل تنفس دهان به دهان می شود.

حتما بخوانید
تشخیص بیماری از روی لب

محتوای مفید دیگری را هم دنبال کنید: آبله مرغان + علائم و عوارض آن


پیامدهای حمله قلبی

متاسفانه یک چهارم افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند قبل از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند. سایر بیماران نیز در بیمارستان در معرض عوارض تهدیدکننده زندگی هستند.

عوارض حمله قلبی شامل موارد زیر است:

 •  سکته مغزی
 •  آریتمی‌های دائمی قلب (ضربان قلب نامنظم)
 • نارسایی قلبی
 •  تشکیل لخته‌های خون در پاها یا قلب
 •  آنوریسم یا انسداد ضعیف قلب
 • آسیب به اندام‌های حیاتی مانند کبد و کلیه

برای مطالعه بیشتر: حفره خشک دندان، دردناک‌ترینِ عارضه‌‌ها


درمانی حمله قلبی

در لیست زیر روش های درمانی رایج و متعددی را مشاهده می کنید. برای توضیحات دقیق تر می توانید لیست زیر را مطالعه نمایید:

آنژیوپلاستی

یک لوله مخصوص که به آن یک بالن خاص متصل است وارد شریان های کرونر بیمار می شود. پزشک با باد کردن این بالن عروقی که دچار تنگی شده اند را باز می کند.

درمان حمله قلبی

در صورت لزوم قطعات لوله ای شکل به نام استنت در ناحیه گرفتگی قرار داده  می شود تا از گرفتگی مجدد جلوگیری شود.

آنژیوپلاستی لیزر

همچون آنژيوپلاستی یک لوله مخصوص به نام کاتتر وارد بدن می شود ، با این تفاوت که در جلوی آن یک لیزر قرار دارد که شریان های مسدود شده را باز می کند.

عمل جراحی دریچه قلب مصنوعی

در این پروسه درمانی، دریچه آسیب دیده با یک دریچه مصنوعی جدید و سالم تعویض می شود. دریچه جدید می تواند از جنس فلزی یا سنتز حیوانی باشد.

آتروکتومی

این پروسه نیز شبیه به آنژیوپلاستی است با این تفاوت که در نوک کاتتر یک تیغ مخصوص با قابلیت چرخش قرار دارد تا پلاک رسوب شده در شریان ها را جدا کند.

حتما بخوانید
"فلج تارهای صوتی" از علل تا درمان

عمل جراحی بای پس

این پروسه درمانی با ایجاد مسیر های جدید برای گردش خون به عضله قلب می تواند شریان های مسدود شده را درمان کند.

جراحی بای پس

این روش درمانی که به عمل قلب باز معروف است، برای بیماران با شرایط حاد و گرفتگی عروق پیچیده توصیه می شود.

کاردیومیوپلاستی

این یک پروسه آزمایشی است که در آن عضلات اسکلتی بدن از ناحیه کمر یا شکم گرفته می شوند و جایگزین عضلات قلب آسیب دیده از سکته  قلبی می شوند.

پیوند قلب

در این پروسه پیوند قلب آسیب دیده از بدن خارج شده و یک قلب اهدایی در بدن فرد قرار می گیرد.

عمل جراحی قلب با میزان تهاجم کم

این مورد می تواند یک جایگزین برای عمل جراحی بای پس باشد.


جهت آگاهی: “فلج تارهای صوتی” از علل تا درمان


سخن پایانی

در این نوشتار درباره حمله قلبی و علائم و درمان آن خواندیم. مجددا یادآوری می‌شود که علائم حمله قلبی متغیر است. یعنی این علائم ممکن است در بین افراد مختلف متفاوت از هم باشد. جالب اینجاست که علائم حمله قلبی حتی در بین زنان و مردان هم متفاوت از یکدیگر است. بنابراین بهتر است علائم حمله قلبی را بشناسید و درصورت تجربه هر یک از این علائم سریع با اورژانس تماس بگیرید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد ما به شما

معرفی 2 مقاله برتر از سایت Dentist Community

خدمات دندانپزشکی شامل پروسه های درمانی، ترمیمی و زیبایی می شود که سعی داریم از …

دیدگاهتان را بنویسید