جمعه , 29 تیر 1403
جدیدترین مقالات
بلیچینگ دندان

با بلیچینگ دندان لبخند خود را زیباتر کنید

سفید کردن دندان‌ ها یکی از محبوب‌ترین درمان‌ های زیبایی سال‌های اخیر می باشد که باعث بهبود اعتماد به ‌نفس بسیاری از مردم شده است. و از طرفی امروزه زیبایی و سفیدی دندان ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. زرد شدن دندان‌ها به مرور زمان امری اجتناب‌ناپذیر است. مصرف مواد خوراکی رنگدانه‌دار چون چای و قهوه و همچنین مصرف سیگار می‌تواند زرد شدن دندان‌ها را تسریع ببخشد. آیا شما هم با مشکل زرد شدن دندانتان دست و پنجه نرم می‌کنید؟در این مقاله با ما همراه باشید تا با بلیچینگ دندان آشنا شوید و این مشکل خود را حل کنید.


برای مطالعه بیشتر: همه چیز درباره جرم گیری دندان و اهمیت آن


بلیچینگ دندان چگونه دندان را سفیدتر می‌کند؟

ژل‌های سفید کننده در بلیچینگ دندان حاوی هیدروژن پراکسید و یا ماده‌ای به نام کارباماید پراکسید بوده و غلظتی بین 10 تا 40 درصد دارند. هیدروژن پراکسید یک ماده اکسید کننده است که بر روی دندان پخش می‌شود و باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد ناپایدار می‌گردد.

این رادیکال‌ها به مولکول‌های رنگیِ آلی (که در فضای بین نمک‌های غیر آلی مینای دندان وجود دارند) حمله می‌کنند. این حمله اتصال بین مولکول های رنگی را نشانه می‌رود و آن‌ها را به رنگدانه‌های ضعیف و کوچک‌تر تقسیم می کند. از طرفی این مولکول‌های کوچک‌تر طیف جذبی متفاوتی دارند، و به این صورت است که سفید شدن دندان آغاز می‌شود.


درباره‌ی عوارض دندان قروچه چه می‌دانید؟


بلیچینگ دندان در مطب

بلیچینگ توسط دندانپزشک به دو روش انجام می شود: استفاده از لیزر و روش معمولی. میان این دو روش تفاوت چندانی وجود ندارد. در روش اول یعنی استفاده از لیزر، اشعه UV به فعال شدن مواد سفیده کننده و عملکرد سریع تر آن کمک می کند.

بلیچینگ دندان

درباره روش کار باید گفت که ابتدا با استفاده از مواد مخصوص لثه ها پوشانده و محافظت می شوند. سپس مواد سفید کننده را با غلظت بالا روی دندان ها قرار می دهند. همه مواد سفید کننده به صورت شیمیایی فعال می‌شوند و برای این موضوع ممکن است به گرما یا نور نیاز داشته باشند. مدت زمان بلیچینگ در مطب دندانپزشکی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است.

حتما بخوانید
لق شدن دندان در طول درمان ارتودنسی از شایعه تا واقعیت

درباره‌‌ی حساسیت دندان چه می‌دانید؟


بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ در منزل به مدتی زمانی بین سه هفته تا یک ماه طول نیاز دارد تا نتیجه مطلوب به دست آید. در این روش کافی تا یک جلسه به دندانپزشک مراجعه کنید تا یک قالب و یک تم برای شما ساخته شود. سپس در منزل مواد بلیچینگ را روی تم ریخته و آن را روی دندان هایتان قرار می دهید. در هر نوبت تم باید بین ۵ تا ۲۰ دقیقه روی دندان هایتان نگه داشته شود.

بلیچینگ در خانه

پس از آن این کار هر شب یا یک شب درمیان تکرار می شود. کسانی که مواد غذایی رنگدانه دار کمتری استفاده می کنند ماهی یک بار هم برایشان کافی است. دفعات تکرار در باره همه افراد به یک اندازه نیست و بنا به صلاحدید دندانپزشک تعیین می شود.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: “بوی بد دهان” از علل تا درمان


ماندگاری بلیچینگ دندان

ماندگاری و دوام بلیچینگ به مراقبت های پس از آن و همچنین عادات رفتاری مناسب نظیر رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از سیگار کشیدن بستگی دارد. درباره ماندگاری این روش، پزشکان توصیه می کنند که بعد از بلیچینگ از خوردن مواد غذایی رنگ دار خودداری کند. داشتن عادات رفتاری صحیح به افزایش ماندگاری بلیچینگ کمک می کند. هر چند که این روش باید به صورت دوره ای تکرار شود تا سفیدی دندان ها به صورت دائمی تثبیت شود.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: همه چیز درباره کامپوزیت دندان


برای دوام بیشتر بلیچینگ چه باید کرد؟

این مراقبت ها معمولا شامل محدودیت کردن برخی غذاها، رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک می باشند:

حتما بخوانید
4 برند محبوب ایمپلنت آمریکایی در ایران

غذاهای حاوی رنگدانه ممنوع!

س از بلیچینگ دندان، 48 ساعت اول بیشترین اهمیت را برای دندان ها دارد زیرا در این زمان دندان ها بیشتر در معرض لک قرار دارند. اگر می خواهید بهترین نتیجه را دریافت نمایید و سفیدی دندان های خود را طولانی کنید، بهتر است که از خوردن وعده های غذایی با رنگدانه های زیاد و استعمال دخانیات خودداری کنید.

مواردی که باید از آنها اجتناب نمایید عبارتند از: شراب، چای، قهوه، شکلات، چغندر، انواع توت ها و سس های تیره.

غذاهای اسیدی را کنار بگذارید

به عنوان بخشی از برنامه مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان، باید تا مدتی از نوشابه، خیارشور، لیمو، ترشی و سایر غذاها یا نوشیدنی های حاوی اسید خودداری کنید. بلیچینگ دندان و به طور کلی سفیدکننده های دندان، توبول ها یا منافذ مینای دندان را ضعیف کرده و آنها را باز می کندهمین مسئله باعث حساسیت دندان ها شما شده و آنها را مستعد لکه و پوسیدگی می نماید.

مواد اسیدی پس از بلیچینگ

تیر کشیدن دندان بعد از بلیچینگ نیز می تواند ناشی از همین حساسیت باشد.

از وعده های غذایی سرد و گرم بپرهیزید

دندان های شما پس از بلیچینگ دندان حساس می شوند و از این رو باید از وعده های غذایی خیلی گرم یا خیلی سرد بپرهیزید. خرید خمیر دندان برای دندان های حساس به کاهش ناراحتی احتمالی شما کمک می کنند. به جز کاهش ناراحتی شما، عوارض بعد از بلیچینگ را نیز می توانید به حداقل برسانید.

رعایت درست و اصولی بهداشت دهان و دندان

یکی از اصول مهم مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان، رعایت بهداشت و دندان است. برای بهترین نتیجه سعی کنید کارهای زیر را حتما انجام دهید:

  • دندان های خود را حداقل دو بار مسواک بزنید.
  • حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید.
  • از دهانشویه استفاده نمایید تا به از بین بردن پلاک های جمع شده با گذشت زمان کمک کند.
  • استفاده از یک خمیر دندان بلیچینگ را حداقل یک یا دو بار در هفته در نظر بگیرید.
حتما بخوانید
آیا ارتودنسی چند دندان امکان پذیر است؟ (فقط تعدادی از آن ها)

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: با ترک و شکستگی دندان چه کنیم؟


کسانی که واجد شرایط بلیچینگ دندان نیستند

  • در افرادی که تحلیل لثه دارند و ریشه‌های دندان‌ها به محیط دهان باز هستند.
  • کسانی که پوسیدگی‌های دندانی دارند.
  • در افرادی که پوسیدگی درمان نشده دارند (قبل از انجام بلیجینگ بهتر است کلیه‌ی پوسیدگی‌ها ترمیم شوند، زیرا ماده‌ی بلیچینگ به داخل پوسیدگی‌ها و سطوح داخل دندان نفوذ کرده و باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود.)
  • در اشخاصی که مینا‌ی دندان‌ها دچار سایش شده است.
  • افرادی که ترمیم‌ها و روکش‌های متعددی بر روی دندان‌های مختلف خود دارند.( به این دلیل که بلیچینگ دندان تاثیری روی رنگ مواد کامپوزیتی و سرامیکی ندارد، بنابراین در این افراد در صورت انجام بلیچینگ، لبخندی ناهمگون و نازیبا ایجاد می‌شود).

سخن پایانی

در این مقاله درباره‌ی بلیچینگ دندان خواندیم. فراموش نکنید که در صورتی که بخواهید یک یا چند دندان خود را به علت مشکلات ساختاری مانند شکستگی، باندینگ یا لمینت کنید باید قبل از آن همه دندان‌های خود را بلیچینگ کنید تا مجبور نباشید رنگ تیره ‌ای برای ترمیم خود انتخاب کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد ما به شما

لیست تجهیزات دندانپزشکی

لیست تجهیزات دندانپزشکی

سلامت دهان و دندان، دریچه‌ای به سوی سلامت کلی بدن است. دندانپزشکی به عنوان علم …

دیدگاهتان را بنویسید